Máme malú záhradu, pred pár rokmi tu vysadili niekoľko sadenice. Naše stromy však rastú veľmi zle, aj keď sa o ne postaráme podľa všetkých pravidiel a po zimách je veľa zmrznutých vetví a počas kvitnutia marhule trpí veľmi mrazom. Prišli s manželom na záver, že pre naše podnebie nie sú úplne vhodné. Povedzte mi, aký druh marhule je lepšie na výsadbu v strednej časti Ruska, aby nepretržite prežili naše zimy?

marhuľaMeruňka je jednou z najviac termofilných plodín, často sa nachádza v južných oblastiach, a to ako v záhradách, tak vo voľnej prírode. Avšak druhy, ktoré rastú krásne a hojne na ovoci na juhu, v chladnom prostredí stredného pásu av severnej časti krajiny, sú nariadené žiť dlho. Prečo je to tak? A skutočnosťou je, že v strednej zóne Ruska sú schopní prežiť odrody marhule, ktoré majú vysokú zimnú otužilosť, zatiaľ čo samotný strom aj kvetnaté puky. Studené zimy, neskorý jar, hojnosť snehovej pokrývky alebo nedostatok zrážok v podmienkach extrémne nízkych teplôt pre južné odrody sa stávajú deštruktívne a je prakticky nemožné získať plodinu z nich.

Avšak, vďaka úsiliu chovateľov vytvorili mnoho zimovzdorné druhov tohto pozoruhodného oranžové ovocie, ktoré si zachovávajú vynikajúce aromatické charakteristiky a vysoký výťažok. Ponúkame vám výber tých najlepších odrôd marhúľ, vhodné pre pestovanie v centrálnom Rusku, sa zimné vytrvalosti summite.

Ranná marhuľa AlyoshaAlyosha

Strom strednej výšky až do výšky 4 m so zaoblenou korunou bude koncom júla spokojný s ovocím. Marhule pomerne veľké, s kyslosťou, žltou s sotva viditeľnou červenou a pubescenciou, sú dobre zachované.

Odroda sa vyznačuje skorším dozrievaním a ovocím – prvé ovocie sa môže ochutnať už po tretí rok (po očkovaní).

Samogodny Snegireksnegirek

Nespočetný vodca medzi zimnými ozdravenými odrodami, marhuľa Snegirek je schopná žiť na akejkoľvek pôde. Nízky strom neskoro kvitne, takže návratové mrazy nie sú hrozné pre neho. Ďalšími výhodami odrody sú:

  • šťavnaté ovocie má elastické mäso, kvôli čomu má vysokú prenosnosť;
  • žlté a červené marhule sú veľmi sladké a môžu byť uložené celú jeseň;
  • marhuľ sa samooplodňuje.

Medzi nedostatky stojí za zmienku, že v daždivom lete je Snegirek náchylný k monilióze a listovým škvrnám.

Trpasličí neskorý hybridný kalichkalich

Jeden z najviac zimovzdorné odrôd a obľúbené záhradníkov, pretože svojim kompaktným rozmerom, transformujúcich starostlivosť o stromy a úrodu v zábavné. Maximálna výška marhule je 1,5 m, koruna s tvarmi sa podobá miske. Krémové žlté plody dozrievajú začiatkom augusta, sú malé a jemné, ale veľmi sladké a voňavé.

Variety Calyx sa vyznačujú dobrým výnosom, ktorý pretrváva z roka na rok. Je nesobecký a vyžaduje susedov v susedoch na opylenie.

Hardy Apricototužilý

Neskorá odroda so zvýšenou zimnou odolnosťou, vrátane kvetov. Silná marhule Hardy rastie vo veľkom vysokom strome s mierne rozvetvenou korunou, ktorá sa rýchlo zahusťuje bez pravidelného prerezávania. Meruňky dozrievajú v polovici augusta, maľované zlato-oranžovou farbou, s jemnou červenou ružou na bokoch, sladké.

Ďalším bonusom je vlastná plodnosť odrody.

Video o pestovaní marhule v strednom pásme

Related  Čo sa pestuje v kvetinovej posteli v tieni?