V našej rodine každý miluje šalát z koreňového zeleru. Vzhľadom k tomu, že rodina je veľká a často jej jeme, rozhodli sme sa pestovať semená na sadenice. Spýtajte sa, v akom smere by ste mali vysadiť sadenice koreňa zeleru na otvorenom teréne?

Zeleninová zelenina je vždy chutnejšia a určite oveľa užitočnejšia ako tie druhy ovocia, ktoré sú kúpené v obchode. To platí aj pre koreňový zeler. Aby sa dostali veľké šťavnaté “korene”, používajú sa poľnohospodári nákladných vozidiel sadenica, a to je správne. Celer, získaný pomocou sadeníc, rastie až na 3 kg, zatiaľ čo iné metódy nedávajú takýto výsledok.

Nuance rastúcich sadeníc

mladé výhonky

Jedným z hlavných bodov pestovania koreňového zeleru je dodržanie načasovania výsadby sadeníc na otvorenom teréne. Ide o to, že táto koreňová plodina má dlhú dobu dozrievania – od 120 do 200 dní. Preto sa na získanie sadeníc používajú iba skoré odrody celeru.

Na sadeníc je potrebné zasiať čerstvé semená, nie staršie ako jeden rok. Je žiaduce ich zbierať nezávisle od ovocia s hmotnosťou najmenej 500 g.

Semená sa vysielajú začiatkom februára, takže sa koncom apríla podarilo pestovať sadenice.

Príprava miesta

Miesto pod koreňový zeler na záhrade by malo byť pripravené na jeseň. Mal by byť bez prievanu, mali by sa vyhnúť tieňové oblasti. Koreňový zeler vyžaduje dobré slnečné svetlo.

Malá pôda je oplodnená zarasteným hnojom (7 kg na 1 m2) a superfosfátom (10 g na 1 m2). S príchodom jari sa na miesto pridávajú dusíkatá, draselná a mangánová hnojivá v množstve 5 g, 5 g a 2 g na 1 km štvorcový. m. Potom to vykopnú.

Čas vylodenia

zelené sadenice

Sadenice koreňového zeleru budú pripravené na transplantáciu do záhrady, keď dosiahnu výšku 10 cm a vytvoria najmenej 5 reálnych listov. Ideálny čas na výsadbu sadeníc – začiatkom mája. Ak je prameň trochu neskoro, môžete čakať na číslo až 15, takže sa pôda zahreje a hrozba nočných mrazov ustúpi. Pristátie sa uskutočňuje ráno, najlepšie pri oblačnom počasí.

Skúsený záhradník odporúča, aby po prvýkrát zakryte každú sadenicu orezanou plastovou fľašou. Týmto sa šampiňóny zachránia pred prudkou zmenou teploty v noci.

Premiestňovanie sadenice zo zeleru do zeme a ďalšia starostlivosť

presádzanie

Sadenice sa pestujú v malých dierach s hĺbkou 10 cm, vzdialenosť medzi krúžkami by mala byť 40 cm a vzdialenosť medzi riadkami musí byť 60 cm.

Pri výsadbe nie je možné prehĺbiť rastový bod, takže ovocie nemá veľa postranných koreňov, čo vedie k pomalému rastu a zhoršeniu chuti.

Sadenice koreňového zeleru je potrebné napojiť pravidelne, uvoľniť pôdu a odstrániť burinu. Prvé hnojenie s komplexným minerálnym hnojivom sa vykonáva za 10 dní, druhá – 5 týždňov po transplantácii.

Related  Ako rozlišovať čierne maliny a ostružiny?

Ak chcete pestovať veľké ovocie, v júli každý kúsok trochu kopne a znižuje bočné korene. V tejto polohe zostane niekoľko dní vysádzania, aby sa miesto rezu vysušilo a potom späť na zem.

Vysádzanie sadeníc zo zeleru do zeme – video