Na záhradný pozemok používam vápno, pretože pôda je kyslá. Počul som, že môžete na tento účel vyrobiť iné hnojivá. Povedzte mi, ktoré vápenné hnojivá sú, aké sú ich použitie a charakteristiky.

Prakticky všetky plodiny potrebujú živnú pôdu s nízkou alebo neutrálnou úrovňou kyslosti. Avšak takéto zloženie pôdy je pomerne zriedkavým javom, pretože sa nachádza najmä pôda s kyslosťou. To je, keď vápenaté hnojivá prídu na záchranu agronómov, záhradníkov, záhradníkov a dokonca aj pestovateľov kvetov.

Tento typ hnojiva je špeciálny materiál, ktorý sa používa na neutralizáciu kyslosti pôdy, ako aj nasýtenia jeho vápnika, nevyhnutné pre aktívny rozvoj rastlín.

Ak chcete zistiť, ktoré hnojivo sa najlepšie používa pre túto pôdu alebo pôdu pri pestovaní rôznych plodín, je potrebné zoznámiť sa s hlavnými druhmi vápna, ich charakteristikami a aplikačnými vlastnosťami.

Druhy vápenných hnojív

Horčičné hnojivá sú rozdelené do troch skupín, v závislosti od toho, z ktorej prírodnej horniny boli extrahované:

  • Pevné (horniny vyžadujúce dodatočné brúsenie alebo horenie), ako je vápenec, krieda a dolomit;
  • mäkké (nevyžadujú si brúsenie) – marmeláda, dolomitová prírodná múka, vápenatý tuf, jazerné vápno;
  • odpadové priemyselné činnosti, ktoré zahŕňajú množstvo vápna (cementový prach, bridlicový a rašelinový popol, belitická múka, bahno na odstraňovanie odpadu).

Okrem toho existuje aj skupina získaná v dôsledku spracovania prírodných hornín: pálené vápno (nehasené vápno a tlahenka).

Aplikácia vápenných hnojív

Pri pestovaní záhradných plodín na zníženie kyslosti pôdy sa najčastejšie používajú takéto hnojivá tohto druhu:

  1. Vápno hasené (pushenka). Zavádza sa do pôdy počas jesenného alebo jarného výkopu každé tri roky s vysokou kyslosťou – ročne. Norma pre hlinitú pôdu je od 4 do 10 kg na 10 m2 m. a piesčité – maximálne 2 kg na rovnakú plochu. Používa sa tiež na boj s hmyzom (na 1 m2 – najviac 500 gramov bavlny) a biele stromy.Pushenko
  2. Nehasené vápno. Používa sa na ničenie burín na ťažkých pôdach.jemné vápno
  3. Dolomitová múka (mletý dolomit). Používa sa na vápnenie na snehovej pokrývke, ak nie je väčšie ako 30 cm, a tiež na aplikáciu na hrebeňoch pred výsadbou. Norma je 500-600 g na 1 km štvorcový. m pre pôdy s vysokou a strednou kyslosťou a 350 g – s nízkou. Pri lepení skleníkových postelí – nie viac ako 200 g.dolomitová múka
  4. Mel. Pri aplikácii na jarné vápnenie je maximálna dávka 300 g na 1 km štvorcový. m. kyslej pôdy.krieda
  5. Marl. Vhodný pre ľahkú pôdu, je pod kopaním spolu s hnojom.slieň
  6. Lime tuff. V kompozícii má asi 80% vápna, používa sa rovnako ako marl.vápenatý tuf
  7. Vápenné vápno (sadrokartón). Obsahuje 90% vápna, pridáva sa spolu s organickými látkami.

Vyššie uvedené vápenaté hnojivá sa môžu používať súčasne s hnojom (okrem pushenki).

Deoxidácia pôdy – video

Related  Ako dať rybí olej brojlerom kurčatá?