Povedz mi, ako sa starať o azalku? V zime môj manžel mi dal k narodeninám kvitnúce Bush. Najprv bolo všetko v poriadku, ale po rozkvete sa postupne začal zožierať. Zdá sa, že kvetina sa naozaj nepáči domácej atmosfére. Je možné pestovať azalku v podmienkach miestnosti a dokonca aj kvety každý rok?

azalka domaPredstavte si, že mimo okná prechádzala víchrica a všetko okolo pokryla bielou snehovou dekou a na okennom parapete je veľkolepý kebus, ktorý je hojne posypaný malými kvetmi, ako sú ruže. Táto neporaziteľná azalka je sen takmer každej kvetinárstva. Prečo sen? A pretože kvety sú veľmi náladové a náročné na podmienky zadržania. Zvyknutý na chlad a vysokú vlhkosť, azalka v domácnosti je doslova “udušená” nadmerným teplom a sušená na vzduchu batériami vykurovania vzduchu v apartmáne. To však neznamená, že rastlina nemôže byť pestovaná vo vnútri. Samozrejme, bude to trochu snažiť vytvoriť príjemnú atmosféru pre kvetinu, ale výsledok stojí za to.

Ako sa môžete postarať o azalku, aby nielenže nezmizne, ale každý rok sa raduje s bohatým a luxusným kvitnutím? Po prvé, je potrebné vytvoriť pre ňu také podmienky zadržania, ktoré by najlepšie zodpovedali jeho prirodzenému životnému prostrediu, a to:

  • rozptýlené osvetlenie;
  • pohodlná teplota v miestnosti;
  • vysoká vlhkosť;
  • a tiež vyzdvihnúť vhodnú pôdu a hrniec.

Okrem toho musíte neustále vykonávať jednoduché, ale dôležité pre vývoj a kvitnúce procedúry azalky:

  • pravidelne vodu;
  • udržiavať vlhkosť vzduchu;
  • pravidelne kŕmiť kvetinu;
  • správne vytvoriť bush.

A teraz sa zastavíme v každom bode podrobnejšie.

Podmienky pre azalkyazalka na okne

K svetlu kvetu je zvláštny vzťah: potrebujete ju, napriek tomu azalka nenesie prebytok osvetlenia. Najlepšou voľbou pre rastlinu je polostvenie alebo parapet s rozptýleným osvetlením. V lete sa azalka cíti dobre na záhrade, v tieni stromov s kvapalnou korunou.

Pozornosť by sa mala venovať aj teplotnému režimu, najmä počas obdobia kvitnutia, ktorý kultúra účtuje v zime. Ak je zvyšok roka azalky schopný žiť pri teplote vzduchu až 22 stupňov Celzia, potom keď kvete kvitnú, maximálne hodnoty v miestnosti, kde stojí hrniec, by nemali prekročiť 14 stupňov.

Vzhľadom k tomu, že koreňový systém azalky je povrchný, malý kvet by mal byť zvolený pre kvetinu. Namiesto presádzania je lepšie prejsť kefou a pridávať čerstvú pôdu, ktorá by mala byť kyslá.

Nuansy starostlivosti o azalkypostrek

Nezabudnite na lásku kvetu kvôli vlhkosti: vodu, kefku často, okysľujte vodu kyselinou citrónovou. Je nemožné, aby pôda vysušila, a tiež v žiadnom prípade nepovoliť pôdu, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Čas od času je užitočné použiť metódu ponorenia namiesto napájania do hrnca. Na udržanie vlhkosti by krčok mal často sprej. Nezastavujte inštaláciu blízkej nádoby s vodou.

Na jar a v lete rastlina potrebuje hnojenie, ale nie viac ako 4 krát za mesiac. K tomu použite špeciálne formulácie pre azalky, ktoré si môžete kúpiť v kvetinárstve.

pôdaZástava bohatého rozkvetu azalky je pravidelným prerezávaním, pretože hustý krov nie je schopný dodávať toľko púčikov. K tomu sa každoročne skracujú všetky vetvy roka a tie, ktoré chorú alebo zahusťujú korunu, sú vyrezané. Skoré odrody sa vykonávajú v marci koncom mája. Tiež od konca jari musíte potlačiť mladý rast, nechať viac ako 5 listov, a potom na konci leta budú na vrcholoch tvoriť puky.

Pestovanie azalky doma – video