Samostatné septiky používame už niekoľko rokov. Vždy, keď je potreba čistiť, rozbijeme hlavu toho, čo robiť s nahromadeným bahnom. Hovorí sa, že je to úplne prírodné hnojivo. Chcel by som vedieť – je možné použiť bahno zo septiku ako hnojivo v záhrade a kvetinovej záhrade?

Jednoznačne, odpoveď v tomto prípade bude pozitívna. Il zo septiku môže pôsobiť ako prvotriedne organické hnojivo. Ale aby sme presne ubezpečili ľudí, ktorí sa pýtajú, či je možné použiť hnojivo zo septiku ako hnojivo, treba ho podrobnejšie odpovedať.

Čo je to bahno

V každej septikovej nádrži sa nachádzajú najmä organické odpady (sliny, moč, výkaly), ktoré sú podrobené komplexnej liečbe špeciálnymi baktériami. Tieto odpady recyklujú a rozdeľujú na dve zložky – blato a vodu.

Il zo septiku

V skutočnosti sa tu deje ten istý proces na kompostovej hromade, kde sa usilovných majiteľov chalúp a zeleninových záhrad snaží vysielať akúkoľvek organickú hmotu. Avšak vďaka špeciálnym špeciálne vytvoreným podmienkam proces spracovania prechádza mnohokrát rýchlejšie. Preto po niekoľkých týždňoch, baktérie zbytočnú stratu ľudského života na kvalitné hnojivo – na halde kompostu tento proces trvá mnoho mesiacov.

Je každý bahno užitočné?

Ak sa pevne rozhodnete použiť bahno zo septiku ako hnojivo, mali by ste dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá. Nepoužívajte chemikálie do toalety, či už je to tekuté mydlo, voda po umývaní podláh alebo prostriedky na pranie sanitárneho vybavenia. Tiež by nemali vstupovať ťažké soli a iné nebezpečné látky. Koniec koncov, chcete získať užitočné hnojivo, čo znamená, že v septiku by sa mali nahromadiť iba organické látky.

Príprava kalu na použitie

Použitie čerstvého, čerstvo extrahovaného zo septického kalu nie je vždy vhodné.

Nie sušené bahno zo septiku

Preto je lepšie vykonať predbežné školenie – sušenie. To sa dá dosiahnuť tepelným ošetrením alebo jednoducho vyložiť v tenkej vrstve a vysušiť na ulici v teplom, veternom dni. V dôsledku úpravy sa troska zmení na suché granule, ktoré sa môžu použiť okamžite alebo po nejakom čase. Granuly nemajú nepríjemný zápach a ľahko sa zmiešajú so zemou, aby sa zabezpečila čo najodolnejšia distribúcia v pôde.

Získajte viac informácií o rôznych typoch septikov, ktoré môžete z videa získať

Related  Ako a kedy na jar?