Dobré popoludnie. Zemiakové hľuzy (nakrájané na fotografii) majú v celom hľuzách tmavé žily. Semená sa zmenila, miesto výsadby (v rámci pozemku). Povedzte mi, prosím, čo je táto choroba a ako ju bojovať? Ďakujeme vopred.

Pri posudzovaní fotografie sú zemiakové hľuzy postihnuté žľazovitými náplasťami. Toto ochorenie sa nazýva aj hrdosť hľúz.

Charakteristika a príčiny nástupu choroby

rustiness
Glandulárne špinenie sa prejavuje vo forme hnedých (hrdzavých) škvŕn na mäse zemiakov. Farbiace škvrny sa môžu meniť a získať rôzne odtiene – od svetlozeleného až po hnedo-červenú. Tieto lézie sú najčastejšie umiestnené okolo obvodu, bližšie k jadru, ale sú rozptýlené po celom hľuzách. Tieto škvrny nemajú jasný tvar, hrany sú nejasné. Ďalšie hnilobenie postihnutej časti buničiny sa nevyskytuje: jednoducho sa stáva pevné a škrobové zrná sú zničené.

Charakteristickým rysom ochorenia je to, že ho nemožno zistiť externým vyšetrením – hrdosť je viditeľná len vtedy, keď je hľuzovina odrezaná.

Príčiny výskytu choroby sú zmenou zloženia pôdnych a poveternostných podmienok, ktoré vedú k narušeniu vývoja zemiakov a ich výživy. Patria medzi ne:

  • vysoká teplota vzduchu;
  • nedostatok vlhkosti v pôde (sucho);
  • nadmerné množstvo železa a hliníka v pôde;
  • nedostatok fosforu.

Zrezané hľuzy nie sú vhodné na konzumáciu, ale môžu byť použité na pestovanie (choroba neprechádza na budúcu plodinu).

Vznikne a vyvíja hrdzavé škvrny iba počas rastu zemiakových kríkov, pri skladovaní sa choroba už nerozdeľuje. Najčastejšie, hrdosť ovplyvňuje výsadbu v horúcom a suchom počasí, ale môže to byť aj s dostatočnou pôdnou vlhkosťou v prípade, že teplota vzduchu dosiahne 30 stupňov Celzia. V chladnom lete, kedy teplota pôdy klesne na 18-11 stupňov, choroba sa nezjavuje.

Ako chrániť zemiaky pred hrdzou?

zemiakové zavlažovanie
Po prvé, by mali byť použité na pestovanie vydané odrody rezistentné k ochoreniu. Okrem toho je potrebné zabezpečiť plnú výživu hľúz počas rastu. K tomu periodicky dusíkaté hnojivo na hnojenie pôdy (organické, NPK), a aby po celú dobu fosforu vo forme mobilného (superfosfátu). Vápenec lokality funguje dobre proti hrdzi.
Nezabudnite na včasné zavlažovanie výsadby za suchých dní, ako aj na zníženie teploty pôdy.

Je potrebné poznamenať, že hrdzavé škvrny na zemiaky objaví len zriedka, ak zasadil ho na mieste, ktoré predtým rástli vlčí bôb, lucerna, repky alebo repky reďkovky.

Ochrana zemiakov pred inými bežnými chorobami – video

Related  Hnojenie vnútorných rastlín s popolom: metódy a aplikácie