Keď som kupoval semená, chytil som balíček rannej slávy sladkých zemiakov s krásnymi fialovými listami. Povedz mi, ako vysadiť ipomeu yam a starať sa o kvet. Je možné zasiať semená priamo na posteli, alebo by ste mali najskôr pestovať sadenice?

ranná slávaIpomeyu sladké zemiaky vpravo možno nazvať univerzálnou rastlinou. Jej krásne v tvare srdca listy alebo roztvorené lopatky majú rôzne farby a kučeravé natáčania rastú svieže vínnu révu až 5 m a stuhy všade okolo. Nemenej pôsobivý a kvitnúce pupenec, keď v polovici leta medzi listami kvitnú modrá, tmavo modrá, fialová alebo fialové púčiky vo forme kráterov. Avšak, s výnimkou dekoratívny vzhľad, kvetina má stále kulinársku hodnotu – väčšina odrody sú jedlé a v mnohých krajinách, hľuzy, listy a výhonky sa konzumujú.ranná sláva

V rozľahlosti našej krajine kvetu najčastejšie pestujú na dekoratívne účely, a to ako záhradou a izbových rastlín. Výsadba a starostlivosť o Ipomoea sladké zemiaky – nie je to problematické, pretože tiež nekaprizna a dobre rastie s minimálnou starostlivosťou.

Spôsoby výsadby

Násobenie semien je jednou z najdostupnejších metód pestovania sladkého zemiaka. Semená sa vždy nachádzajú v obchode, zatiaľ čo stále je potrebné hľadať odrezky. Môžete zasiať semená dvoma spôsobmi:

  1. Ihneď do otvoreného priestoru. Toto by sa malo vykonať najskôr v druhej polovici mája, pretože ranná sláva je veľmi teplomilná a časné výhonky môžu zomrieť z rekurentných mrazov. Plodiny by mali byť zriedkavé, odporúča sa položiť semená naraz do otvorov na niekoľko kusov, ak je to potrebné, výhonky v budúcnosti sú zriedené.ranná sláva
  2. Na klíčky. V závislosti od konkrétneho regiónu sa osivo môže vysádzať na konci marca a apríla, vzhľadom na to, že sadenice rastú veľmi rýchlo. Semená okamžite rozložiť na oddelené kapacity, pretože ipomey zle prevádza časté transplantácie. Môžete presunúť sadenice do postele začiatkom leta, keď sa vytvorí teplé počasie. Medzi kríkmi by mala byť vzdialenosť 20-30 cm.zubaté semená

Ranná sláva je dostatočne vysoká klíčivosť, ale na urýchlenie vyklenutia klíčkov, semená musia byť namočené deň pred zasiatím.

Ako sa starať?ranná sláva

Ranná sláva sladkých zemiakov neprináša žiadnym problémom pestovateľom kvetov. Starostlivosť o ňu je jednoduchá a spočíva v takýchto postupoch:

  1. Bohaté zavlažovanie prvýkrát (asi mesiac), a potom – mierne. V neustále vlhkej pôde začína bolesť rannej slávy.
  2. Zavedenie dusičnanu amónneho v období aktívneho rastu, komplexného vrchného obväzu (bez dusíka) vo fáze vzkriesenia a potaše na vrchole – koncom leta, kedy hľuzy dozrievajú.
  3. Montáž podpery pre kožušinové väzby.
  4. Pravidelné prerezávanie slabých a chorých oblastí. Záhrada Ipomoe, zimujúca v teréne, je potrebné zrezať na zimu a znovu – na jar.

V oblastiach s chladnými zimami Ipomoea kríkov rastúcich na posteli, v zime kopať skôr rez nadzemné časti, a vstúpi do miestnosti, alebo ako ročné kvetín pestovaných od siatie semien ročne.

Video o pestovaní rannej slávy