Na jeseň urobil malý skleník na zeleninu. Toto je môj prvý zážitok z ranného rastu. Povedzte mi, aký je najlepší čas na pestovanie paradajok pre skleníky, aby sa sadenice dobre rozvíjali?

Rajčiaky pestuje každý, kto má aspoň malý pozemok. Niektorí to robia len pre svoje vlastné použitie, iní – na predaj. Avšak, všetci výrobcovia nákladných vozidiel snívajú o zber dobrej úrody a čo najskôr. Ak je to možné, rajčiaky sa pestujú v skleníkoch. V skleníkoch sa rastliny vyvíjajú lepšie a trpia menej. Okrem toho, ovocie dozrieva o niekoľko týždňov skôr s minimálnym výnosom.

sadenice v skleníku

Proces pestovania paradajok v skleníku možno rozdeliť do týchto štádií:

  1. Zasievanie sadeníc.
  2. Príprava sadeníc dospelých na transplantáciu v skleníku.
  3. Príprava skleníka.
  4. Transplantujte sadenice paradajky do skleníka.
  5. Ďalšia starostlivosť a zber rajčiakov.

Jedným z ich hlavných bodov je správne načasovanie výsadby sadeníc paradajok v skleníku. Príliš skoro alebo naopak oneskorené vysadenie môže ovplyvniť ďalší rast rajčiakov.

Príprava sadeníc paradajok pre pestovanie v skleníku

príprava sadeníc

Ak chcete získať sadenice paradajok, semená sa zasielajú v skleníku vo februári alebo na začiatku marca. Výsev sa vykonáva vo vlhkej a zohriatej zemi. Ak to nie je možné, môžete pestovať sadenice priamo v byte, položiť poháre na svetlý okenný parapet. Keď sa sadenice už dostatočne pestujú, musíte ju temperovať, aby ste sa pripravili na zmenu teplotného režimu (tj na transplantáciu v skleníku).

Proces vytvrdzovania by mal začať najneskôr dva týždne pred pristátím v skleníku.

V miestnosti otvorte okná, najprv niekoľko hodín a postupne zvyšujte čas. Od štvrtého dňa sa sadenice môžu dopraviť na balkón a ak je počasie v poriadku, nechajte ju tam na noc. Ak boli semená vysiate v skleníku, zdvihnú sa rámy na vysávanie a potom ich úplne odstránia.

Pri sadeníc pripravenom na transplantáciu majú listy fialový odtieň a jeho výška nie je menšia ako 25 cm.

Štyri dni pred transplantáciou sa sadenice s púčikmi postriekajú roztokom kyseliny boritej rýchlosťou 1 g liečiva na liter vody (aby nedošlo k pádu). A dva dni pred pristátím sa odrežú dva dolné listy, aby sa sadenice ľahšie zakorenili.

Príprava skleníka

prípravu skleníkov

Čas na vysádzanie paradajok do skleníka závisí od jeho typu:

  • v sklenených skleníkoch – apríl;
  • vo filmových skleníkoch – máj.

Spoločnou požiadavkou pre oba typy skleníkov je prítomnosť dobre zohriatej pôdy v hĺbke 15 cm (nie menej ako 13 stupňov tepla). Skontrolujte pripravenosť pôdy teplomerom.

Pôda v skleníkoch bola predtým aktualizovaná: odstráňte hornú vrstvu a zvyšná pôda je ošetrená síranom meďnatým. Týždeň pred vysadením sadeníc sa postele uvoľnia a vstreknú humusom.

Vysádzanie sadeníc v skleníku

Sadenice sa vysadia vo večerných hodinách vo vzdialenosti 50 cm od seba v rozloženom poradí. V blízkosti každého krbu je inštalovaná podpera, ku ktorej sa bude viazať.

Rastlinné odrody sa nachádzajú v blízkosti okien a za nimi – vyšších. Skleník je pravidelne vetraný. Sadenice sú oplodnené superfosfátom a pasynkuyutom.

Vysádzanie paradajok v skleníku – video