V minulom roku bola dobrá úroda repy a mrkvy, ale v januári všetky korene boli rozmazlené. Blízky hovorí, že sme ich skoro vykopali. Povedzte mi, keď je potrebné zbierať mrkvu a repu, aby ich zachovali, ak nie až do nasledujúcej úrody, potom aspoň do jari?

mrkva a repaKaždý predajca zeleniny pozná skutočnú pravdu o poľnohospodárstve: pestovať mrkvu a repu – je to stále polovica bitky, hlavnou vecou je, aby zostali čo najdlhšie. Bez tohto, ťažké a ťažko pôdy podnikania stráca všetok svoj význam, pretože obyčajne letní obyvatelia nevyrábajú dve lôžka, ale oveľa viac na účely zimných dodávok.

Aby sa zabezpečilo, že korene sú dobre zachované a stále majú chuť a vitamíny, je potrebné ich vykopať včas.

Kedy môžete zbierať mrkvu a repu? Závisí to na kombinácii mnohých faktorov:

  • pestovateľský región (sever alebo juh);
  • poveternostné podmienky (dážď alebo suchá a teplá jeseň);
  • Špecifická odroda (rastlinná alebo neskorá zrenie);
  • stupeň zrenia.

Je potrebné mať na pamäti, že čas zberu týchto koreňov je iný: repa je odstránená skôr, a po pár týždňoch – mrkva. V každom prípade je dôležité dať ovocím dobrú dozrievanie, inak podrastná zelenina bude rýchlo zviazaná a hnilobná v suteréne.

Ak chcete pochopiť, či je repa alebo mrkva zrelá, musíte kopať jedno ovocie s vidličkou: ak má malé biele korene, je zelenina plne zrelá a pripravená na zber.

Existuje ešte jedna nuance: v prípade, že jeseň je suchá a teplá, zber je lepšie v tom čase odložený, pretože v záhrade bude zelenina lepšia ako v pivnici. Ak je však predpovedaný dlhý dážď, je lepšie odstrániť koreňové plodiny z kuchynskej záhrady pred ich začiatkom. V opačnom prípade bude mrkva a repa nasýtené vlhkosťou, čo výrazne zníži trvanlivosť a dokonca aj chuť.

Čistenie cukrovej repy

ťažba repy

Charakteristickým rysom rastu repy je to, že horná časť plodu vyčnieva nad povrchom pôdy. To znamená skorší zber v porovnaní s mrkvou, pretože ak je červená repa mrazená, hrozí riziko zmrazenia koreňových plodín. Na konzumáciu je táto zelenina stále užitočná, ale nebudú uložené.

Po zbere musí byť repa očistená od vrcholov nožom alebo nožnicami bez poškodenia plodov a vysušená.

Čistenie mrkvy

čistenie mrkvy

Na rozdiel od mrkvy repy sú dobre znášané prvým mrazom, takže jeho odber je lepšie odložiť až do ich nástupu. Najdôležitejšou vecou je zabudnúť na topy na zemi.

Skúsený záhradník tvrdí, že mrkva, ktoré prešli prvými mrazmi na lôžkach, sú udržiavané lepšie, pretože plody sú položené v pivnici už chladené.

Ale stále vykopať korene je potrebné až do nástupu trvalých mrazov, pretože mrkva nebude udržiavať stabilne nízku teplotu. Zariadenie je možné odskrutkovať ručne, nechať malý chvost a sušiť zeleninu.

Video o čase kopania repy a mrkvy