Má niekoľko žiaroviek gladioli na trhu. Toto je môj druhý pokus o ich chov, prvý sa skončil s neúspechom: cibule vysadené v minulom roku neboli kvitnuté, ani neodložili zimovanie. Povedzte mi, kedy môžem vysadiť gladioli? Mám podozrenie, že kvitnutie nebolo spôsobené neskorým pristátím.

kedy pestovať gladiolyHrdé pôvabné gladioli nie sú brané na pestovanie všetkých kvetinárstva, zo strachu z možných ťažkostí. A vôbec nič, ak si vybrať ten správny čas výsadby, nájsť vhodné miesto pre závod, kde budú pohodlné a útulné, a tiež dať im trochu pozornosti, špecifické problémy, ktoré neprinášajú, ale závisť susedov zdobia záhon s veľkými svetlými púčiky.

Jedným z dôležitých faktorov, na ktorých závisí ďalší rozvoj a čo je najdôležitejšie, kvitnutie gladiolu, je včasná výsadba. Rovnako ako všetky cibuľové kultúry, tieto rastliny vyžadujú teplo a vlhkosť, takže je potrebné presne určiť načasovanie výsadby.

Neskoro výsadby žiaroviek v pôde, ktorá už stratila väčšinu vlhkosti, bude vyžadovať častejšie zálievku, inak hľuzy nebudú klíčiť a kvet je oneskorený. Naopak, včasné vysádzanie je plné vážnejších problémov, ako je hniloba kvôli nadmernej vlhkosti a neohrevenej pôde.

Čas, kedy môžu byť vysadené gladioly, závisí od spôsobu ich pestovania, a to:

  • či budú žiarovky zasadené ihneď na posteľ;
  • alebo budú najprv klíčiť (takzvaná metóda sadeníc).

Kedy pestovať gladioli na otvorenom teréne?vysádzanie na posteli

Vysádzanie žiaroviek ihneď na kvetinovej záhrade vyžaduje úpravu zohľadňujúcu miestne klimatické podmienky. Optimálny čas na vysadenie gladiolu je prítomnosť dobre zohriatej pôdy (minimálne 8 stupňov tepla). V rôznych regiónoch tento čas spadá do rôznych mesiacov:

  • na juhu s skorými jarnými gladioly je možné vysadiť už v apríli, pretože pôda rýchlo vysuší a potom môže byť príliš neskoro;
  • V stredných zemepisných šírkach zasadiť cibuľky by mala byť do konca apríla (aj keď na začiatku mája a bude nočný útlm, neproroschennye hľuzy ľahko outsourcing ju na zem);
  • ale v chladných severných zemepisných šírkach k pestovaniu mečík musieť začať skôr ako na konci mája, a potom v júni, pretože tieto hrany sa vyznačujú koncom jari a návratu studenej.

Kedy pestovať žiarovky na klíčenie?klíčenie gladiolov

Predbežná klíčivosť umožňuje nielen aproximáciu doby kvitnutia gladiolu, ale aj určenie, ktoré žiarovky sú zdravé a z akého hľadiska to nebude.

Na semenákoch hľúz môže byť zastavený v nízkych kvetináčoch už v marci, ale v regiónoch s neskorším jarným obdobím je lepšie počkať až do apríla.

Článok o príprave gladiolov na výsadbu na jar.

Video o tom, ako pripraviť gladiolové žiarovky na výsadbu