Zamestnanci v práci mi dali rodokmeň mierneho rozmeru pre moje narodeniny. Povedz mi, ako sa správne starať o bonsai? Viem len, že musí byť pravidelne rezané.

bonsaiMiniatúrna záhrada v dome nie je beletria, ale skutočná realita. Vďaka čínskym záhradkám nie je nikto prekvapený malým stromom stojacim na parapete alebo na podstavci fikusu, azalky alebo borievky. Od ich príbuzných sa takéto rastliny líšia okrem toho, že ich malá veľkosť, a dokonca aj forma, ktorá môže byť najrozmanitejšia, od priamej po bizarné zakrivenie.

Rastúci bonsaj doma nie je veľmi ťažký, ale stále existuje množstvo funkcií, na ktorých závisí celkový stav a vzhľad rastliny. Po prvé, toto sa týka ošetrovateľstva, pretože je trochu odlišné od udalostí, ktoré sa konajú pre bežné kvetinové priestory.

Takže, ako sa starať o bonsai, aby kompozícia vyzerala krásne a strom sám sám aktívne rástol, aj cez obmedzený priestor? Medzi hlavné body patrí:

  • požiadavky na osvetlenie a teplotu;
  • režim zavlažovania;
  • režim kŕmenia;
  • tvorba koruny;
  • nuansy transplantácie.

Kde dať bonsai?

Miesto pre bonsai by malo byť odobraté na dobre osvetlenej strane miestnosti. V tmavej miestnosti bude potrebné ďalšie osvetlenie, inak sa rastlina pomaly rozvíja a stráca bohatú farbu.

Niektoré plodiny (napríklad listnaté stromy) počas obdobia odpočinku sa môžu udržiavať v čiastočnom tieni.

Pokiaľ ide o teplotný režim, záleží na konkrétnych rastlinných druhoch, ale v priemere je to 18-20 stupňov Celzia. Tropické druhy potrebujú vyššiu teplotu (až 25 stupňov).

V lete sa odporúča, aby boli bonsaje všetkého druhu vyvedené na ulicu, ale nie na priamom slnečnom svetle.

Ako často sa voda a krmivo?

zalievanie

Vzhľadom k tomu, bonsai rastie v malých kontajneroch, vyžaduje osobitnú pozornosť od zalievania, pretože v plochých širokých hrncoch pôda vyschne rýchlejšie. Preto je dôležité vodu bonsai včas, najmä v letnom období na ulici. V tomto čase by malo byť zalievanie denne a v zime stačí raz týždenne.

Okrem navlhčenia pôdy by mal byť strom pravidelne striekaný, aby sa zabránilo pádu vody na kvety.

Bonsai je možné kŕmiť už na jar, zavedením raz za mesiac špeciálnych hnojív vo forme peliet, ktoré sú určené pre mini stromy. Dokončené organické a minerálne prípravky takisto pristupujú pod podmienkou ich samostatného používania nie častejšie ako raz za týždeň.

V polovici leta sa odporúča prestať kŕmiť po dobu jedného mesiaca, takže mladé vetvy rastú rýchlejšie drevo.

Ako a kedy sa má orezávať?

prerezávanie

K vytvoreniu koruny by sa malo začať v zime, čím sa vynechajú všetky škaredé a choré vetvy. Môžete teda dať bonsaju ľubovoľný tvar a na stimuláciu rozvetvenia je potrebné prilepiť horné pupeny všetkých výhonkov.

Nosiť bonsai prerezávanie nemôže byť viac ako raz za dva mesiace.

Ako transplantovať?

transplantácia

Mesiac po prvom (zimnom) prerezávaní sa bonsaje musia každoročne transplantovať do priestrannejšej nádoby s výmenou pôdy. V tomto prípade by ste mali venovať pozornosť veľkosti koreňového systému. Nemal by presahovať veľkosť samotnej koruny, takže je potrebné odstrániť všetky zbytočné korene.

Video o pestovaní bonsai