chorá orchideaVitajte! Povedz mi, prosím, čo mám robiť s mojím orchidejom? Pred dvoma mesiacmi sa presťahovala na iné miesto a potom začala zomrieť. Listy vráska a zožltnúť, kvapka kvetu prestala rásť. Vzala som orchidea z hrnca a videl som, že všetky korene sú suché. Orezané, ale existujú letecké korene. Aký je najlepší spôsob, ako s tým postupovať?

Pri posudzovaní vzhľadu orchideí je rastlina už dosť dospelá, navyše jej koreňový systém je dôkladne zhnitý. V dôsledku toho listy začali slabnúť a žltnúť, pretože prehnité korene už nie sú schopné im poskytnúť vlhkosť. Je však možné uložiť kvetinu, pretože horná časť koreňa je stále nažive. Pri dôkladnej kontrole by mali byť spacie púčiky viditeľné.

Na opätovné oživenie orchideí je potrebné vykonať niekoľko manipulácií:

  • starostlivo vyčistite rastliny zbytočných zvyškov;
  • spracovanie kvetu;
  • pripravte hrniec a podklad;
  • rastlina orchidea.

Odstránenie rozpadnutých častí orchidey

prerezávanie

Pred transplantáciou kvetu musíte odstrániť nielen sušené korene. Fotografia ukazuje, že hlavný koreň bol tiež prehnaný – je čierny. Pomocou ostrých nožníc alebo nožov je potrebné odrezať celú čiernu časť koreňa pred začiatkom živých (zelených) tkanív. Môžete nechať len tvrdé, pružné korene svetlej farby so zeleným odtieňom.

Pred rezaním musia byť nástroje dezinfikované.

Žlté listy je tiež potrebné odstrániť: narežte list spolu s nožnicami a jemne ju potiahnite v rôznych smeroch na základni.

Liečba orchideí

sušenie koreňov

Po odstránení poškodených tkanív opláchnite koreňový systém v slabom roztoku manganistanu draselného. Samotné listy by mali byť utreté vlhkou handričkou zvlhčenou rovnakým roztokom. Potom všetky rezy umiestnite pomocou aktívneho uhlia. Na tento účel môžete použiť obyčajnú škoricu.

Na stimuláciu zakoreňovania skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú namočiť korene rastliny pred výsadbou v roztoku lieku Epin (1 kvapka na liter vody).

Teraz je potrebné nechať orchidea dobre uschnúť. Doba schnutia by mala byť aspoň 3 hodiny, a ešte lepšie, robiť všetky prípravné práce večer a nechať závod na noc. Počas tejto doby sa všetka vlhkosť odparuje, a to aj z ťažko dostupných miest, ako je rozeta. Okrem toho sa úseky sekcií mierne sprísnia.

Príprava substrátu a nádoby

Ak nie je príležitosť na nákup nového hrnca, môžete použiť staré jedlá na orchidey. Hrniec by sa mal dôkladne umyť zo zvyškov podkladu a posypať vriacou vodou. Plášte plastov opláchnite roztokom manganistanu draselného.

Pokiaľ ide o substrát, musí sa najprv sterilizovať nalievaním vriacej vody. Po tejto procedúre musí byť kôra vysušená.

Výsadba orchideí

sadby orchideí

Na dne hrnca položte drenážnu vrstvu – zabráni hnilobe koreňov od stagnujúcej vody. Vrchol s malým sušeným podkladom a naň vložte orchideu. Vzduchové korene umiestnené v hrnci. Ak sú v trezore k dispozícii obzvlášť dlhé, nie je potrebné ich ohýbať a zlomiť. Nechajte ich zostať na povrchu. Vložte korene do hrnca so substrátom.

Ak chcete urýchliť proces vytvárania nových koreňov, položte hrniec na rastliny pod krytom, aby ste predišli rýchlemu odparovaniu vlhkosti a aby ste udržovali rovnakú teplotu vzduchu počas celého dňa. V prvých dňoch stačí listy otrieť vlhkou hubou, nie je potrebné zavlažovanie. V budúcnosti sa zavlažovanie vykonáva zvyčajne.

Resuscitácia orchideí s hnilými koreňmi – video