Ahoj všetci! V tomto roku si kúpili letný dom a rozhodli sa po prvýkrát, aby sa pokúsili poskytnúť aspoň minimálnu sadu zeleniny na zimu. V tomto ohľade vzniká otázka – ako vytvoriť postele v záhrade pre mrkvu a cibuľu? Vyzýtaj, ako oplodniť, ako rastliny, dobre a ďalšie jemnosti, ak sú k dispozícii. Chcel by som získať dobrú úrodu, nie dve žiarovky a tri suché mrkvy. Ďakujeme vopred!

Rád by som vám zablahoželal mimoriadne dobrou voľbou. Áno, mrkva a cibuľa nie sú náhodne vždy vysadené dohromady. Je to niekoľko dôvodov. Po prvé, cibuľa zabezpečuje allicín, špeciálnu látku, ktorá pomáha odpudzovať parazity, ktoré sú nebezpečné pre mrkvu. Po druhé, žiarovky sú vždy na povrchu zeme a mrkva sú oveľa hlbšie. Preto tieto dve kultúry nebudú navzájom ovplyvňovať a dostávať živiny z rôznych vrstiev zeme. Samozrejme, nestačí urobiť správnu voľbu. Tiež je potrebné vedieť, ako si vyrobiť lôžka v záhrade pre mrkvu a cibuľu, aby získali bohatú úrodu.

Tvorba lôžka

Začnite vytvárať lôžka s definíciou ich veľkosti. Optimálna šírka je 0,7-1,2 metra. Ak je šírka menšia, potom musíte zariadiť príliš veľa lôžok – z jednej nemôžete dostať veľkú plodinu. Ak je lôžko širšie, budú problémy so zavlažovaním, odstránením buriny. Dĺžka môže byť prakticky ľubovoľná – je obmedzená len veľkosťou stránky a vašimi želaniami.

postele, cibuľa, mrkva

Na okraji lôžka je žiaduce zariadiť malú kupu alebo dokonca inštalovať lamely. Požadovaná výška – 10-12 centimetrov. Tým ušetríte vodu a zabezpečíte dobré zalievanie aj vtedy, keď prebehne malý dážď.

Ale ak je lokalita v nížine, existuje ďalšia otázka – ako sa zbaviť nadbytočnej vody. Za týmto účelom sú lôžka špeciálne vyzdvihnuté – debnenie je inštalované z dosky s výškou 20-30, ktorá je naplnená zeminou. V dôsledku tejto nadmernej vlhkosti rýchlo opustí lôžko.

vysokých lôžok

Najhoršie zo všetkého je, ak sa lôžko rozpadne v bažinatých zeminách – akékoľvek koreňové plodiny tu začnú rýchlo hniť. Je potrebné odstrániť časť zeme zo záhrady tak, aby sa získala hĺbka 25-35 centimetrov. Na dno a steny je položený silný a silný polyetylén. Iba potom sa pôda vráti na miesto. To ho ochráni pred podzemnými vodami, blíži sa k povrchu a získa bohatú úrodu.

Nezabudnite na hnojivá

Ďalším krokom, ktorý umožňuje bohatý zber, je hnojenie pôdy. Môžete použiť chemické hnojivá, ale v takom prípade starostlivo preštudujte pokyny a postupujte podľa nich – akékoľvek porušenia môžu viesť k smrti rastlín a dokonca k produkcii nebezpečného ovocia.

Môžete tiež použiť organické – cibuľa a mrkva sú dokonale hnojené hnojom, kompostom alebo rašelinou. V tomto prípade bude oveľa ťažšie poškodiť hnojivá.

pristávacia

Cibuľa (kedy a ako sa vysadiť na otvorenom teréne) je vhodné, aby sa čerstvé, ležiace pol roka alebo maximálne jeden a pol. Ak chcete ho nahradiť, nakreslite pásik na záhrade (najlepšie pozdĺž obvodu) a jemne zatlačte semená do zeme tak, aby vyčnievala len horná časť hlavy.

cibuľa

Mrkva sa vysadí do stredu lôžka. Semená sú veľmi malé, takže je potrebné rozdrobiť príliš veľa klíčky a tráviť viac času. Niektorí ľudia špeciálne vkladajú semená na papier, ktorý potom starostlivo prevrátili okolo postele. Ale bude ľahšie miešať semená s obyčajným riečnym pieskom alebo suchou pôdou, a potom sa zasadí do pripravených drážok. Potom sa na zem dostane pomerne malý počet semien a mladé výhonky nebudú musieť byť zriedené.

Viac informácií o výsadbe mrkvy a cibule sa môžete naučiť z videa