Chcem použiť zázvor pri varení rôznych jedál a v zime pridám čaj deťom na prevenciu prechladnutia. Avšak v našej malej dedine to nie je vždy možné nájsť v obchodoch. Povedz mi, je možné na záhrade pestovať zázvoru a ako to urobiť?

Zázvor – pikantná rastlina, ktorá sa používa na liečbu a prevenciu rôznych chorôb. Okrem toho sa pridáva do jedál a nápojov. Koreň zázvoru je možné zakúpiť v obchodoch a na trhu, ale mnohí milovníci tohto korenia radšej chovajú sami. Je to dosť možné, hlavnou vecou je kompetentný prístup k otázke výberu materiálu na sadenie a malú starostlivosť o rastlinu.

zázvor

Tak, ako pestovať zázvoru na záhrade? Všetky činnosti na chov pikantnej rastliny možno rozdeliť do troch etáp:

  1. Výber materiálu na výsadbu.
  2. Výsev koreňa pred výsadbou v zemi.
  3. Transplantácia rastlín na záhrade.

Výber kvalitného sadivového materiálu

podzemku s očami

Napriek tomu, že zázvor kvitne a následne dokonca má ovocie, na jeho rozmnožovanie sa používa hlavne podzemka. Kúpia si ju v obchode. Dobrá úroda je schopná poskytnúť kvalitatívny koreň, ktorý musí mať:

  • hladký povrch, hladký a bez poškodenia;
  • šťavnatá štruktúra firmy;
  • živé, nie scvrknuté, obličkové oči.

Klíčení koreňa

Obdobie od začiatku pestovania zázvoru až po zber úrody trvá približne 8 mesiacov. Ak chcete pestovať rastlinu v lete, pred vysadením je potrebné ju pestovať v hrnci. Najlepší čas na začatie klíčenia je koniec februára. Na to je koreň rozdelený na časti, z ktorých každá musí mať najmenej 2 pupeny, vystrihnúť rozrezané miesta pomocou dreveného uhlia a trochu ich uschnúť.

vzrušenie obličiek

Ak chcete aktivovať spánkové púčiky, doporučujeme, aby sa čiastočky na pár hodín ponorili do teplej vody.

Zázvor rastie dobre vo voľnej a výživnej pôde. Vhodná zmes trávnikov a listových pôd, rašeliny a piesku v rovnakých pomeroch.

Related  Čo robiť, ak dospelý jabloň nekvitne

Hrniec na pestovanie by mal byť vybraný široký, ale nie príliš vysoký, pretože korene majú schopnosť rásť. Na dne hrnca položte drenážnu vrstvu, naplňte ju pôdou a pripravte pripravené časti koreňa s očami nahor. Strávte hojne s vodou a vložte na teplé miesto (minimálne 25 stupňov Celzia) s rozptýleným osvetlením.

klíčenie koreňa zázvoru

V procese rastu by sa korene mali pravidelne napojiť a posypať, rovnako ako oplodnené komplexnými hnojivami raz za dva týždne.

Transplantácia zázvoru na posteli

zázvor v záhrade

V máji je zázvor transplantovaný do záhradných postelí, ktoré sa nachádzajú na polostínnom mieste. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť najmenej 15 cm. Ďalšia starostlivosť spočíva v tom, že sa po vyschnutí hornej vrstvy pôdy a pravidelnom postreku zalieva. Počas leta sa zázvor niekoľkokrát podáva s organickým roztokom kravského hnoja v pomere 1:10 a draselnými hnojivami.

Dva týždne pred zberom sa zavlažovanie zastaví. Približne v septembri listy začnú žltnúť – to znamená, že je čas vykopať korene. Získané odrezky sa nechajú 3 dni sušiť a potom sa uskladnia na chladnom mieste.

Výsadba koreňa zázvoru na klíčenie – video