Dlho som sníval o rastúcom bazáli z domácich semien, ale keďže nebolo možné ich zhromaždiť. A sused zdieľal jej minuloročné semená. Povedzte mi, sú tu nejaké zvláštnosti rastúcich sadeníc bazalky doma?

Basil je jedným z voňavých predstaviteľov pikantných rastlín, ktoré pestujú poľnohospodárov. Keďže ide o každoročnú kultúru, malo by sa vysádzať ročne. Vzhľadom k tomu, že bazalka prakticky netoleruje nízku teplotu, je to hlavne pestované sadenice. Táto metóda umožňuje nielen získať skoré greeny, ale aj zbierať vlastné semená na nasledujúcu sezónu.

bazalkovými výhonkami

Doma, pestovanie sadenice bazalky je podobné ostatným záhradným plodinám, berúc do úvahy individuálne vlastnosti tejto pikantnej rastliny. Hlavné činnosti, ktoré sa vykonávajú na získanie silných, zdravých sadeníc, zahŕňajú:

  • výber a príprava živného substrátu;
  • predbežná úprava osiva;
  • správna výsev;
  • starostlivosť o sadenice.

Príprava pôdy

pôda

Basil má rád voľnú a výživnú pôdu, ktorú si môžete pripraviť, zmiešaním:

  • 4 časti rašeliny;
  • 2 časti humusu;
  • 1 časť piesku (umývaná).

Všetky komponenty sú dobre zmiešané a musia byť varené na dekontamináciu. Živný substrát je možné zakúpiť v špecializovanom obchode. V takomto prípade bude postačujúce, aby sa vylúčil roztokom manganistanu draselného alebo aby sa ošetril s fytozorínom.

Úprava semien

Na to, aby semená rastli rýchlejšie a harmonicky, skúsení záhradníci odporúčajú namočiť ich v roztoku založenom na rastový stimulant pripravený podľa pokynov. V tomto ohľade sa približujú Zirkónové alebo Albitové. Ošetrené semená by mali zostať trochu suché.

Sejacia sejačka

sejba semien

Semená na sadenie sa môžu vysievať už koncom marca. V stredne hĺbkovom kontajneri (asi 7 cm) nalejte vrstvu pripravenej pôdy, čo mierne zhutňuje. Basil reaguje zle na stojatú vodu, takže na spodku vstupných boxov pred položením pôdy je potrebné položiť drenážnu vrstvu (kúsky penového plastu, expandovanej hliny).

Semená sú umiestnené na povrchu zeminy v riadkoch a pokrývajú hornej vrstvy pôdy s hrúbkou asi 1 cm. Pristátie hojne nastrieka za použitia rozprašovača, krabicového krycie film a dať na južnej parapet.

Ak chcete strieľať nemusíte bojovať za miesto pod slnkom, je lepšie rozložiť semená okamžite, dodržiavať vzdialenosť medzi nimi na 5 cm a v uličkách – 10 cm.

Ak nie je plánovaná zbierka osiva, bazalka sa môže zasiať ihneď do otvorenej krajiny začiatkom júna. Čerstvá zeleň dozrieva v júli.

Related  Aké krásne je to, aby sa vaše kvetinové záhony stali vlastnými rukami?

Ďalšia starostlivosť o sadenice

šerm

V miestnosti, kde sa nachádza nádoba so semenami, je potrebné udržiavať teplotu najmenej 20 stupňov Celzia. Po výskyte výhonkov odstráňte film a znížte teplotu na 17 stupňov, aby sa sadenice nepretiahli. Zavlažovanie by sa malo vykonávať teplou vodou, pretože vrchná vrstva pôdy vysušuje. V prípade potreby môžete nainštalovať ďalšie osvetlenie.

Vo fáze výskytu 2 skutočných letákov ponorte sadenice do samostatných pohárov, pri transplantácii premiešajte popol a minerálne hnojivá do pôdy. Akonáhle sa na semenáči vytvoria 5 listov, vrchol by mal byť zachytený, aby stimuloval tvorbu bočných výhonkov.

Počas 10 až 14 dní pred transplantáciou sadenice na otvorenom teréne alebo do skleníka je potrebné začať temperovať rastliny. Môžete transplantovať bazalka do postele na konci mája.

Bazalka: očkovanie semien na sadeníc, vychystávanie – video