Som chorý s cukrovkou a nedávno som počul, že je veľmi užitočné jesť ovocie hlinenej hrušky. A potom mi sused priniesol nejaké jeruzalemské artičoky hľuzy. Povedz mi, ako pestovať jeruzalemský artyčok v krajine?

Poľnohospodári nákladných vozidiel často vidia na svojich miestach húštiny z Jeruzalema artičok, zničia ich ako burinu. Samozrejme, vysoké stonky rastliny môžu utopiť všetky susedné výsadby. Avšak, Jeruzalem artičok alebo mletá hruška je veľmi užitočná zelenina, ktorá sa používa nielen na výživu, ale aj v ľudovej medicíne. Preto tí, ktorí nemajú dostatok šťastia na to, aby našli liečivú koreňovú plodinu na záhrade, rastú sami.

Príprava pôdy

mladý artičok

Nič ťažké pestovať Jeruzalem artičok v krajine, nie. Zemská hruška nie je náročná na zloženie pôdy a je schopná prežiť na prakticky akejkoľvek pôde. Ale napriek tomu, ako pred výsadbou iných plodín, miesto by malo byť vopred pripravené. Z tohto dôvodu je hnoj alebo kompost na jeseň pod jeruzalemským artičokom vykopaný a vykopať.

Plánovanie miesta na výsadbu Jeruzalema artičok, stojí za to zvážiť, že môže rásť na jednom mieste viac ako 30 rokov (ak nie úplne vykopať hľuzy). Ale po šiestom roku životného cyklu sa množstvo úrody postupne znižuje.

Vylodenie hľúz

Jeruzalemský artičok

Môžete pestovať jeruzalemský artičok dvoma spôsobmi:

  • na jeseň celé hľuzy;
  • na jar (koncom apríla) fragmenty hľuzy.

Ešte veľmi hlboká, a 15 cm, sú drážky o šírke cca 70 cm medzi riadkami. Hľuzy sa šíri v drážke vo vzdialenosti 40 cm od seba, aby bol ponechaný dostatočný priestor pre nové rastliny. Drážka je pokrytá zeminou pomocou hrebeňov, ktoré tvoria hreben.

Starostlivosť o mladé výsadby jeruzalemského artičoku

kvitnúce artičoky

Aby sa hľuzy dostali do požadovaného množstva vzduchu, je potrebné pravidelne uvoľňovať lôžka a tiež odstrániť burinu. Keď mladé výhonky dosiahnu výšku 50 cm, je hill a pokračuje robiť tak, ako výhonky rastie.

Kroviny Jeruzalemského artičoka nad 1 m by mali byť zviazané, najmä ak hrozí silný vietor, inak sa môžu zlomiť.

Ak nie je plánovaná žiadna zbierka semien, počas kvetenstva sa odporúča odstrániť kvetenstvo, aby sa všetka sila vynaložila na tvorbu hľúz. V júni sa rezu jeruzalemského artičoku odreže do výšky 1,5 m od úrovne terénu.

Zber a skladovanie plodín

pestovanie artičokov

Na jeseň artičok stonky sú opakovane znížiť, pričom pne 20 cm. Hľuzy sú pripravené na vyzdvihnutie na 120 dní po výsadbe (približne v čase, keď kopal zemiaky).

Vzhľadom na schopnosť jeruzalemského artičoku vydržať ťažké mrazy, ťažba koreňových plodín môže byť prenesená do skorého jari. V tomto prípade sú postele pokryté zhora so zemou a snehom. Skúsený záhradník pomocou tejto metódy, argumentujú: korene, ktoré prežili na lôžkach majú sladkú chuť. Jeruzalemský artičok, zhromaždený od jesene, je uložený v pivnici alebo v pivnici.

Pestovanie a používanie jeruzalemského artičoku – video