paraziti húbHuba kráľovstvo predstavuje jedinečný svet s bezhraničnými hranicami, ktoré sa nachádzajú ďaleko za lesom. Takže medzi zástupcami druhov húb, ktoré potrebujú inú formu života, sú dominantné v takýchto vzťahoch huby-parazity. Povinnou podmienkou pre vývoj takých húb je prítomnosť hostiteľa: v ňom sa usadia spóry parazitov, ktoré tiež jedia a pomaly ich ničia a zabíjajú. Je pozoruhodné, že v úlohe hostiteľa môžu byť nielen druhy stromov, ale aj rastlinné formy a dokonca aj živé organizmy. Aké sú typy húb-parazitov a koho dávajú prednosť pánovi, rozprávame sa o tom trochu dnes.

Klasifikácia parazitických húb

O rôznorodosti foriem a druhov hubových parazitov môžete napísať celú prácu. Ak je to stručne, v závislosti od špecializácie (výber hostiteľa, v ktorom alebo kde sú spory riešené) sú rozdelené na dva typy:

 1. Povinné (s úzkym okruhom určitých odrôd vegetácie, na ktorých parazitizujú napríklad cefalické huby ovplyvňujúce výlučne obilné plodiny).povinné parazity húb
 2. Nepovinné (sú to aj saprotrofy, ktoré nemajú žiadne obmedzenia v špecializácii, napríklad phytophthora, ktorá parazítizuje všetky druhy kultúr nočných škvŕn).fakultatívne parazity húb

Ďalšia klasifikácia fungálnych parazitov pochádza z metódy reprodukcie a rozdeľuje ich do dvoch skupín:

 1. Microparasites. Reprodukcia húb sa vyskytuje priamo v hostiteľskom tele alebo v bunkách, napríklad v iných druhoch húb alebo v hmyzu, a to aspoň v prípade kardyceps žijúcich v húseniciach.
 2. Makroparazity. Rodičia parazitov sa živia telom hostiteľa, ale formy reprodukcie ho nechávajú a uspokojujú sa s novými majiteľmi, napríklad námeľom.

paraziti húbČo sa týka výberu majiteľa, v závislosti od špecifického typu hubového parazita môžu byť rastliny, dreviny, iné huby, ryby, hmyz, zvieratá a dokonca aj ľudia. V druhom prípade spôsobujú množstvo dermatologických, plesňových a mykotických ochorení, ktoré sú pre ľudské telo nepríjemné a dokonca nebezpečné a vyžadujú liečbu, medzi nimi:

 • alergie;
 • zápal stredného ucha;
 • bronchitída;
 • zápal pľúc;
 • pásový opar;
 • kandidóza a iné.

Related  Čo vieme o výhodách a poškodení ľudského zdravia mäsa z orechov?

Prinášame do pozornosti malý výber najznámejších parazitov húb s krátkym popisom a fotografiou.

polypore

Tieto huby rastie hlavne na stromoch, vrátane záhradných plodín, prenikajúc kôrou zdravého dreva cez najmenšiu dieru vo forme rezu. Akonáhle sa tieto výtrusy začnú aktívne rozvíjať, kŕmia sa žľabom stromu a zničí ho a naďalej rozvíjať priestor aj po úplnej smrti hostiteľa, prechádzajúc do stavu saprofytu.

Existujú také trutoviki, ktoré môžu žiť až 20 rokov.

Vonkajšie môžu šteniatka vyzerať odlišne, ale väčšinou majú polkruhový tvar. Maso je pomerne tuhé, takže oddelenie niektorých druhov od kmeňa môže byť veľmi problematické. Farbenie tiež závisí od odrody a môže byť biele, sivé, oranžové a dokonca načervenalé.

Najčastejšie sú takéto šteniatka:

 • breza;bříza tritón
 • borovica;Pine Tinderpine
 • real;polypore real
 • šupinatý;Tundra vločka
 • síra žltá;triton sírna žltá
 • strapcami.Krytka je zarovnaná

huba

hubaUsadzuje sa na rastlinách, najmä v koreňových kvetenstvách obilných plodín (raž, pšenica, ovos) a tiež sa živia nimi. Veľmi rýchlo množia a infikujú veľké plochy plodín: huby rozdávajú sladkú podobu nektáru, ktorý priťahuje malý hmyz. Prilepí sa na labky a prenáša sa tak. Dospelá a úplne zrelá námorka je dobre viditeľná voľným okom – z hrotov, namiesto granúl, takmer čierne tvary sa zdajú ako rohy (sklerotia). Dobre zimujú v pôde, spajú z “hniezda” a na jar rastú a znovu napadajú rastliny.

Ergot je veľmi toxická parazitárna huba, ktorá si zachováva všetky svoje vlastnosti aj po tepelnom ošetrení. Múka z infikovaných obilnín spôsobuje veľmi vážnu otravu osoby až do smrteľného výsledku.

Rust húb

hrdzavé hubyTento parazit húb žije na listoch a stonkoch, ktoré postihujú hlavne kvety, gymnosperm a obilniny, rovnako ako paprade. Dotknutá časť rastliny je krátko pokrytá kvetom, ktorý môže byť oranžový, hnedo-červený alebo takmer čierny. húb húb napadnúťMycelium sa rozmnožuje vo vnútri tkanív, kŕmi sa hostiteľom a zabije ho.

Hubovité huby môžu migrovať z jedného hostiteľa do druhého.

Nie menej nebezpečné sú formy húb, ktoré sa usadzujú na stromoch a nazývajú sa hrdzavými rakovinami. Najčastejšie trpí jedľovými plodinami, ktoré huba dostáva z trávy rastúcej pod nimi. Výsledkom je, že ihly sú žlté a vetvy sú pokryté žltohnedým povlakom. Ak sa nič neurobí, kmeň bude čoskoro holý a pokrytý výrastkami.

Related  Užitočné informácie pre začínajúcich hubárov o pravidlách zhromažďovania húb

Húsenica chrobákov

sadze hubaHlava je skutočnou katastrofou pre obilniny a kukuricu, medzi ktorými žije a živí sa nimi. Liečenie postihnutých obilnín je pomerne náročné, pretože myceliá majú vysokú životaschopnosť. Udrel obilnín viditeľné voľným okom: ušných zŕn vytvorí miesto čierneho tvorbu a samotné zrná embryí húb plne “jesť”, pričom hroty budú čierne.

V závislosti od toho, ako sa škoda prejavuje, rozlišujeme dva typy lovu:

 • pevný – “zjedenie” zrná, ponechanie škrupiny a naplnenie spórami;
 • zaprášený – ovplyvňuje celú rastlinu úplne a s vetrom sa spóry opúšťajú a ďalej lietajú.

Hromadná infekcia sa najčastejšie vyskytuje počas zberu, keď sa na zrná prilepia spóry. Spolu so zberom sa udržiavajú až do siatia alebo sa spájajú, rozpadajú sa v pôde a začínajú klíčiť, akonáhle teplota a vlhkosť stúpajú.

Huby huby

šedá hnilobaBotritis je známy pre záhradkárov, pretože je príčinou choroby plodov šedej hniloby. Tvar húb môže byť veľmi rôznorodý, ale najčastejšie sa vyskytuje asexuálna fáza, keď postihnuté kultúry sú pokryté sivým kvetom. Spóry sa nachádzajú v pôde alebo v zvyškoch rastlín a vo vlhkom a teplom počasí sa prepravujú vzduchom, padajú na listy, ovocie alebo bobule.

Povinnou podmienkou pre vývoj húb je prítomnosť mŕtvej tkaniva. “Zvyknúť si na” v takýchto oblastiach, botrytis sa šíri po celom zostávajúcom obytnom priestore a úplne zabije rastlinu.

Obete huby môžu byť záhradné, kvetinové a záhradné rastliny, napríklad:

 • koreňové plodiny;
 • hrozno;
 • ovocie a bobule;
 • baklažán;
 • cibule;
 • fazuľa;
 • citrusové plody;
 • kapustovité;
 • chryzantémy a mnoho ďalších kvetinových plodín.

Nemôžete konzumovať ovocie a bobule kontaminované sivou hnilobou.

Terapeutické parazité cordyceps

húbovitéOkrem húb parazitizujúcich na rastlinách existujú aj druhy, ktoré hostiteľ vyberú živé organizmy. Jedným z nich je jedinečné vytvorenie prírody tzv. Cordyceps. Spóry huby začínajú svoj životný cyklus zasiahnutím húsenice niektorých druhov mŕtvych. Tam sa vyvíjajú, kŕmia sa na húsenicu a postupne ju premenia na hnedo-žltú múmiu, až kým nezomrú vôbec.

V orientálnej medicíne kvasený je cenným a veľmi účinný liek, s ktorým vyliečený z mnohých chorôb, najmä srdcové, onkológie, a ďalších mužských problémov.

Zoznam a popísať odrody hubových parazitov môže byť veľmi dlhá. Hoci majú rozdielnych majstrov, ale príroda je to isté: prežiť na úkor iných, preto sa huby nazývajú parazity. Ak máte záujem o poľnohospodárstvo, záhradníctvo, záhradníctvo alebo kvety, pravidelne kontrolujte svoje majetky, aby ste nezmeškali vzhľad týchto votrelcov a včas ich nezničili. Buďte bdelí! Sledujte svoje zdravie!

Related  Obrie medzi hmyzom – brouka Hercules

Video o hubách parazitov