vaisių kakavos medis ir milteliaiTikriausiai pasaulyje nėra tokio žmogaus, kuris šokoladui nepatinka. Tačiau ne visi žino, kad jie gauna mėgstamą vaikų ir suaugusiųjų skonį iš kakavos medžio vaisių. Mes išsiaiškinsime, kur auga šis medis, ir kaip iš jo vaisių gauti mums žinomą šokolado juostą arba skanų ir gaivinantį gėrimą.

Kas tai yra, šokolado medis

kakavos brendimasPirmieji europiečiai buvo taip sužavėti gėrimo skoniu iš šio medžio vaisių, vadinamo Theobroma, kuris graikų kalba reiškia “dievų maistą”. Vėliau Carl Linney įteisino šį vardą savo mokslinėje klasifikacijoje.

Kakava arba šokoladinis medis – tai amžinai žaliuojantys medžiai. Auga atogrąžų srityse Pietų Amerikoje, ir yra auginamos karštas ir drėgnas klimatas visame pasaulyje, nes jos sėklos – kakavos pupelių – vertingiausias ingredientas šokolado. Kakavos medis auga iki 12 m aukščio. Lapai auga savo ruožtu, plona, ​​amžinai žalinga. Mažos rožinės spalvos gėlės auga tiesiai iš kamieno ir didelių šakų.

Kalkių medžio žiedadulkės gėlės nėra bitės, o mažos musės yra blizgios.

Kakao yra dar viena įdomi funkcija – jos gėlės auga ne šakose, o pačiame bare.žydi kakava Vaisiai yra panašios formos, pailgos citrinos su išilginiais grioveliais. Ilgis jie siekia 30 cm ir sveria iki 0,5 kg. Kiekviename vaisiuje yra nuo 20 iki 60 sėklų, apsuptų balkšvais laisva mėsa. Vaisiai brandina vidutiniškai 4 mėnesius.

Kaip kakavą virėjai indai

Indai valgo kakavąMokslininkų moksliniai tyrimai parodė, kad kakavos medžiai buvo auginami dar senovės Maya. Jie laikė kakavą šventu gėrimu ir pagardino svarbiausiuose ceremonijose. Aztekai pagyrė jį dievu Quetzalcoatl dovana. Brangių pupelių indėnai buvo apskaičiuoti atliekant sandorius ir iš jų iškepti aštrus gėrimas, kuris labai skiriasi nuo mūsų įprastos kakavos. Tai galėtų būti tik bandoma aukščiausių hierarchijos žingsnių.

kakavos pupelių suspaudimasEuropiečiai su Indijos dievų maistu pristatė “Cortes”. Kai pupelės buvo atvežtos į Europą, viduramžių gydytojai, apibūdina jų poveikį: “Su vidutinio pitii gėrimas yra gaivus ir suteikia stiprybės, minkština ir ramina gamtos širdį.” Pradžioje, gėrimas, pagamintas iš kakavos bėgo įvairių prieskonių, o kai atspėti pridėti cukraus jai Europoje pradėjo tikrą bumą į šokolado, kaip karštą gėrimą, suteikia stiprybės.

Liudviko XIV kieme karštas šokoladas turėjo meilės gėrimo šlovę.

IX pradžioje šokolado gamyba pasiekė naują lygį. Olandas Conradas Van Hoytenas išrado saldainių ir miltelių iš šokolado medaus pupelių ekstrahavimo metodą. Iš jų jau buvo įmanoma paruošti tikrą kietą šokoladą mums žinomos plytelės pavidalu. Kakavos miltelių gėrimas buvo nebrangus, todėl net ir mažas pajamas gaunantys žmonės galėjo tai sau leisti.

Related  Aspeno medžio ypatumai ir vertė

Kaip auginti kakavos medį

augantis kakavos medisGamtoje šokolado medžiai yra paplitę Pietų Amerikos atogrąžų regionuose, o kultūrinės plantacijos yra šiltame ir drėgname viso pasaulio kraštuose. Didžiąją kakavos pupelių eksporto dalį gamina Afrikos šalys.

Kakavos medžiui reikalingos tam tikros auginimo sąlygos:

  • stabili temperatūra 20 ° С;
  • didelis drėgnumas;
  • išsklaidytas saulės spindulys.

Pastarasis veiksnys yra su sąlyga, sodinimo medžių šešėlyje kakavos aukštų medžių, ir karūną yra suformuotas taip, kad jie neauga didesnis kaip 6 m. Vaisinės augalų prasideda 5-6 metus ir toliau į 30 metų vidurkį. Tarp kakavos patriarchų išgyvena iki 80 metų. Vaisiai derinami du kartus per metus – iki pabaigos ir lietingojo sezono pradžios.

Norint gauti 1 kg kakavos miltelių, reikia perdirbti maždaug 40 vaisių arba 1200 pupelių.

Plantacijose vis dar naudojamas vaikų darbas. Didelės kompanijos, perkančios pupelės, dėl to visada kritikuojamos visame pasaulyje, tačiau neketina sustabdyti nežmoniškos praktikos.ant plantacijos yra vaikai

Tuo tarpu pasaulinė kakavos pupelių gamyba auga kiekvienais metais. Jei 1965 m. Visame pasaulyje buvo surinkta apie 1230 tūkst. T, tai iki 2010 m. Išaugo iki 4230 tūkst. T. Kotonu eksportuojama Afrikos Dramblio Kaulo Krante.

Šokolado medžių veislės

kakavos vaisiaiYra keletas kakavos medžio rūšių. Jie skiriasi pagal pupelių skonį ir žemės ūkio technologijų subtilybes:

  1. Criollo yra reta veislė, auganti tik Centrinėje Amerikoje ir Meksikoje. Criollo yra sudėtinga augant dėl ​​įvairių ligų. Šokolado veislė Criollo turi malonų aromatą ir subtilus riešutų skonį.kakavos įvairovė kriollo
  2. Nacionalinis produktas gaminamas tik Pietų Amerikoje. Šios veislės pupelių produktai turi specifinių skonio savybių ir yra reti, nes medžiai auga ribotame plote ir taip pat yra jautrūs ligoms.kakavos rūšis
  3. Trinitario. Veislė buvo gauta kryžminant dvi rūšis – Criollo ir Forastero. Skirstomi visame pasaulyje, nes pupos turi puikų skonį, o medžiai yra atsparūs ligoms.kakavos veislės trinitario
  4. “Forastero” yra labiausiai žinomas prekės ženklas, užimantis iki 80% pasaulio produkcijos. Medžiai greitai auga ir duoda vaisių. Tokio tipo šokoladas yra būdingas rūgštus užrašai su rūgštiniu atspalviu.kakavos veislė forastero

Related  Charming Kalėdų žaislai su savo rankomis iš sūdytos tešlos

Kakavos pupelių perdirbimas

kakavaPupelių surinkimas iš vaisių yra labai sudėtingas procesas. Beveik visi veiksmai atliekami rankiniu būdu. Kakavos vaisiai renkami rankomis, išpjaudami specialiu macheto peiliu, supjaustyti į keletą dalių ir užfiksuoti tam tikrą laiką fermentacijai tarp bananų lapų. Per šį laiką pupelės tamsėja ir tampa būdingos skonio.

kakavos pupelių fermentacijaPo fermentacijos pupelės džiovinamos saulėje, reguliariai maišant. Džiovintos pupelės praranda pusę savo svorio.džiovinant vaisius saulėje

Tada jie supilami į džiuto maišus ir siunčiami tolimesniam apdorojimui.kakavos pakavimas

Perdirbimo gamyklose, naudojant pupelių presus, aliejus išspaudžiamas, o milteliai paruošti verpimui.

Šokolado nauda ir žala

pupos, milteliai ir kakava plytelėsVidutinės dozės, kakavos pupelių produktai yra labai naudingi. Juose yra vitaminų A, B, E, folio rūgštis. Kakava apsaugo nuo senėjimo procesą ir stiprina širdį ir kraujagysles. Kakavos sviestas naudojamas medicinoje ir kosmetologijoje, kaip pagrindo tepalams, kremams, losjonams paruošti.

Produktai, kurių sudėtyje yra kakavos, nėra naudingi visiems. Nerekomendu naudoti nėščių moterų – tai apsunkina kalcio absorbciją. Dėl didelio kofeino kiekio jie yra nepageidaujami vaikams iki 3 metų amžiaus. Be to, šokoladu neužimkite žmonėms, sergantiems diabetu.

Vaizdo įrašas apie augantį kakavos medį