zvončekZvonček sa nachádza takmer vo všetkých oblastiach sveta. Je to tak bežné a nenáročné, že zdobí lúky drsnej Sibiru a hory slnečného Korfu. Kvety sú jemné, odolné voči nepriaznivému počasiu, používajú sa pri záhradkárstve a vytvárajú takzvané záhradky v prírodnom štýle.

Rozmanitosť druhov a odrôd

V odbornej literatúre je opísaných asi 300 druhov zvonu – Campanula. Väčšina z nich je trvalky, rastúce v lesoch a lúkach. K dispozícii sú bienále a ročníky. Medzi kultúrnymi druhmi, ktoré sú známe až 100, ktoré sa najčastejšie používajú v záhradníctve.

Chovatelia odvodené a hybridné odrody, ktoré majú froté kvetenstvo a farby rôznej intenzity v porovnaní s divokým. Pod obrázkom je kvetina zvonček zvonovitého tvaru.Campanula cochleariifolia

V dizajne záhrad, väčšina aktivistov rastie ako dvojročné. Ak sa rastlina neobnoví a nie je znovu vysadená na nové miesto každé 2-3 roky, roztopí sa a môže zomrieť. Výnimkou sú vysoké odrody. Okrem očakávanej dĺžky života všetkých aktivistov sú rozdelené na:

 • poddimenzovaný;
 • stredná výška;
 • vysoký.

Nízkymi druhmi sú hlavne horské rastliny až do výšky 15 cm, ich prirodzené prostredie je predhorie a horské svahy. Uprednostňujte suché podnebie v kombinácii s kamennou pôdou. Ich kultúrne odrody sa používajú na zdobenie obrubníkov, alpských kopcov.

Stredne veľké a vysoké druhy – obyvatelia lesov a lúk. Rovnako ako úrodné pôdy sú slnečné alebo polostínové oblasti. K dispozícii sú aj domáce kvety zvončeky, chované špeciálne pre život v izbových podmienkach. Ich predkovia sa považujú za rovnocenný zvon, pôvodom v Stredomorí. Táto kompaktná rastlina, bohato kvitnúca, žije na svahoch hôr.

zvon nevesty a ženíchaNajbežnejšou reprezentáciou zvončekov je nevesta a ženích s bielymi a modrými kvetenstvami.

Zvonček je rozmarná rastlina, ktorá si vyžaduje dodržiavanie sezónnych podmienok zadržania.

Vo všeobecnosti sa od marca do októbra pestovali domáce kultivácie desiatky odrôd rastlín, ktoré majú najdlhšiu kvitnúcu dobu. V otvorenom teréne to nemožno dosiahnuť.

Bell – typickým predstaviteľom voľne rastúcich rastlín, ale získal popularitu v záhradníctve a dizajnu pre viac ako 5 storočí, je vyzdobený ako pompézne talianskych záhrad a nádvorí skromný anglicky.

Zvony Karpatské: popis, kultivácia zo semien

zvon Karpát vo voľnej prírodeToto je najčastejšie obyvateľstvo záhradných skaliek a vysokohorských kopcov. Veľmi krásna a krehká na prvý pohľad, vyznačujúca sa zimnou odolnosťou a najdlhším obdobím kvitnutia – 65-75 dní. Nad fotografom je zvon Karpatský zobrazený v prirodzených podmienkach rastu.

Botanický opis závodu:

 • trvalé bylinné rastliny;
 • výška 10-20 cm;
 • tenké štíhle výhonky;
 • listy vajcovité s krátkymi stopkami;
 • kvety zvony o priemere 4 cm, nasmerované nahor.

Rastlina sa reprodukuje semenami alebo rozdelením kefa. V regiónoch s miernymi zimami dochádza k sejbe. Pestovanie karpatského zvonu zo semien sa vykonáva cez sadenice. Semená sa zasielajú vo februári v škatuliach s úrodnou a vzduchovo priepustnou pôdou.

Semená sú veľmi malé, takže sú rozptýlené cez zvlhčený povrch a stlačené dlaňou. Okrem toho môžete z pôdy rozprašovaciu pištoľ navlhčiť.

Semená klíčia vo svetle pod sklom. Sadenice sa objavia po 2 týždňoch. Po ďalších troch týždňoch sa mladé výhony ponorí do priestrannejších kontajnerov, po ktorých nasleduje prechod do otvoreného priestoru v máji. Zvončeky karpatskej lásky dobre osvetlené oblasti s odvodnenou pôdou. Nemôže tolerovať stagnujúcu vodu. Na záhrade sú vysadené iným zemným krytom vo vzdialenosti najmenej 20 cm, pretože rýchlo rastie.

Related  Môžem použiť ananás pre dojčiacu matku?

Kultivarov izolované zvonček Alba, White Star, Isabel, Joey Chenton, ktoré majú biele, fialové a modré farbu kvetu.Alba zvon zvon Isabel Chanton Joy Bell

Ručný zvon

Campanula persicifoliaDistribuované v celej európskej časti Ruska a iných krajín SNŠ. Rozoznateľný obyvateľ divých lúk a lesov. V prírode, najčastejšie má modré kvety, násobí semená. Vzácnejšie odrody majú bielej a fialovej farby kvetenstva.

Popis zvončeka:

 • trvalka;
 • výška od 40 do 100 cm a viac;
 • stonka vzpriamená;
 • listy kopijovité, úzke, tmavozelené;
 • kvetenské zvony sa zhromažďujú v kefke na 3-8 kusov;
 • obdobie kvitnutia – jún – júl;
 • ovocie kapsuly dozrieva v septembri.

Bells persikovistny uprednostňuje vyčerpanú pôdu a penumbru. V prírodnej povahe sa nachádza na okraji lesov, v mokrej rokle, pozdĺž brehov riek v tieni kríkov. Pri pestovaní na záhrade sa nevyžaduje kŕmenie a napájanie. Používa sa ako zariadenie druhého a tretieho plánu. Mladé listy a korene rastlín sa môžu použiť na výživu.

Rukoväťové médium

campanula mediumRezidentom na úpätí Kaukazu, Sibíru a dokonca aj v Amerike, stredný zvon označuje dvojročné bylinné rastliny. V záhrade kultúra je známa už od XVI. Storočia. Má rád vlhké pôdy, je v pohode a netoleruje teplo a mráz.

Opis zariadenia:

 • výška od 50 do 100 cm;
 • rovný kmeň pubescentný;
 • koreňová rozeta;
 • priemer kvetov 6-7 cm, sú umiestnené pozdĺž celej dĺžky stonky;
 • kvitnutie od júna do augusta;
 • kvetenstvo modrej, bielej, ružovej alebo fialovej.

V priaznivej klíme sa rastlina sama rozmnožuje semenami, semená dozrievajú v auguste až septembri. Kvety sú považované za dobrý med. Jeho kvetenstvo kvitne striedavo zhora nadol, kvôli ktorému má tak dlhú dekoratívnu dobu.

Ako a kedy rastú? Kultivácia stredného zvonu zo semien sa vykonáva výsadbou v škatuliach na sadenice alebo v otvorenom teréne. V prvom prípade je možné dosiahnuť dvojročný kvitnutie v bežnom roku av druhom prípade – v budúcnosti.

Ak rastl zvonček na sadenice, vyberte si obdobie od konca januára do februára.

Semená nie sú posypané pôdou, vyklíčené v kontajneroch na svetle. Na trvalom mieste sa transplantácie transplantujú v máji až júni. Najprv je hustá ružica listov, ktorá dáva 1 stonku so striedavo tvoriacimi pupeny. Bloom bude kvitnúť v júli tohto roka a budúci rok v júni.

Ak chcete získať silnú rastlinu v budúcom roku, semená sú zasiate v otvorenom teréne v júni, mierne posypané pôdou. Až do pádu sa mladé rozety dostanú na silnejšie a transplantujú sa na trvalé miesto. Vzdialenosť medzi rastlinami je najmenej 10 cm, po 2 rokoch sa vysádzanie aktualizuje.

Zvon je nudný

zvon je nudnýRastlina, ktorá rastie rovnako dobre v penumbre a na solárnych miestach. Vo voľnej prírode sa nachádza na okraji lesov v húštinách kríkov a trávy. Slnko kvitne skôr, ale kvetenstvo je menšie. V tieni tvorí načervenalé čiapky modrých, fialových a zriedka bielych zvonov.

Opis zariadenia:

 • trvalka až do výšky 60 cm;
 • tvorí kríky viacerých stoniek, ktoré je možné rozdeliť;
 • listy sú pravidelné, hladké vonku, bez stopiek;
 • malé kvety s priemerom 2 cm, zhromaždené v kefke na vrchole stonky 20 kusov;
 • kvitnutie od júna do augusta 40 dní;
 • zimné tvrdé, nenáročné.

Rastlina sa množí semenami a rozdeľuje kefu. Kedy sa pestuje zvon nudný na otvorenom teréne? To sa dá urobiť v celej teplej sezóne. Rastlina rýchlo zakoreňuje a zakoreňuje. Ak sa počas kvitnutia uskutočňuje transplantácia, najlepšie sú kvetenstvo. Na rozdiel od ostatných zvonov tento druh zostáva dekoratívny a po kvitnutí kvôli hustým zeleným listom a kompaktnému tvaru Bush.

Related  Ľahko sa stará o Tradescantia na parapete

Zvlnená listnatá listnatá

zvonček širokolistýOdolná voči chorobám a škodcom, rozšírená z Európy do Malty. Vyskytuje sa všade v stinných záhradách a borovicových alebo smrekových lesoch pozdĺž brehov riek. Rozmnožuje samo semeno vo voľnej prírode a rozdeľuje keš na záhrade.

Širokoprstý zvon je vysoký rastlina až 120 cm s kvetenstvami na vrchu stonky. V dôsledku odlesňovania sa oblasť rastu zúžila, takže dnes je rastlina uvedená v červenej knihe.

Botanický popis:

 • stojaca stopka, priemerná výška 90 cm;
 • listy sú veľké, špicaté, na vrchol sa stávajú plytšie;
 • malé kvety, zhromaždené v hlavových púčikoch na samom konci špičky;
 • sfarbenie kvetov fialovo-modrej, bielej alebo ružovej;
 • okraje kvetov sú vlnité;
 • kvitne od júla do augusta;
 • ovocie – krabica.

Rastlina má rád úrodnú pôdu, čiastočný odtieň a miernu hydratáciu. Pri pestovaní zo semien sa stonka so stopkami vyvíja v druhom alebo treťom roku po výsadbe. Na jednom mieste rastie 10-15 rokov, vyžaduje vzácne hnojenie a napájanie iba v suchom období.

Na záhrade je vysadená v skupinách v blízkosti kríkov, takže v poľudňajšom období bude kvetina v tieni. Vyzerá dobre v blízkosti plotu, v blízkosti altánu alebo iných budov.

Bellflower Milkflower

campanula lactifloraNajkrajším a hojne kvitnúcim pohľadom zo všetkých známych v prírode je zvonček zvončeka. Prezentované vysoké odrody s stonku až 160 cm a zakrpatené, a to až do 40 cm. Rastlina je nenáročná, ale nemá rád presádzanie, takže po zakúpení okamžite dal k trvalej miesto.

Ako vyzerá zvonovitý zvonček? Vysoké stupne produkujú silnú šípku, zašpinenú kvetnými stonkami. Kvety sú voňavé, malé, bielej, modrej a ružovej farby menej, o priemere 4 cm. Doba kvitnutia trvá od júla do septembra alebo v októbri, keď sú priaznivé klimatické podmienky. Dospelé rastliny vyžadujú podporu počas kvitnutia, dobre reprodukujú odrezky.

V starostlivosti vyžadujú výživu a pravidelné vyhladzovanie. V dizajne krajiny sa používajú v jednotlivých výsadbách, pretože sa vyznačujú vysokými ozdobnými vlastnosťami, ktoré pokrývajú krásu ostatných záhradných rastlín.

Nízkym pestovaním odrôd je kompaktný pôdny kryt, ktorý rýchlo rastie a nie je náročný na zloženie pôdy. Rozmnožené semená a rozdelenie keša. Na jednom mieste môže vyrastať až 7 rokov.

Bell požiaru

zvončekJeden z mála plazivých zvonov. Táto trvalka, ktorá je vysoko ozdobná nielen počas kvitnutia. Všetko vďaka pôvodným listom, ktoré tvoria hrubé zakrivené viečko kefa. Na šírku vzrastie zvonček požiaru o 80 cm a vo výške len 20 cm.

Botanický popis:

 • trvalé terénne pokrytie;
 • stonky plíživé;
 • listy zaoblené malé so zúbkovanými okrajmi;
 • kvety sú malé, ako hviezdičky s okvetnými lístkami ohnutými nadol;
 • farba kvetu je prevažne fialovo-modrá;
 • kvitne od júla do augusta;
 • kvetenstvo je voňavé, dobré medové rastliny.

Kultivované odrody tohto druhu majú levanduľové, fialové, biele a modré kvety. Kvôli rýchlemu rastu, nemilosrdnosti, zimnej odolnosti a odolnosti proti suchu je rastlina široko používaná v krajinnom dizajne. Zvonok zdobí alpské kopce, svahy, skalky, okraj trávnika, obrubníky. Rozmnožovanie semien a rozdelenie kríkov na jar alebo na jeseň po kvete.

Related  Ako transplantovať a šíriť domácu špargľu

Pestované odrody:

 • Stella – kvety sú modré s bielym stredom;zvonček Stella
 • Modrý šaty – trpaslík, vo výške 15 cm, kvetenstvo je modré;bluebell oheň Modré šaty
 • Lizdugan Variete – výška 20 cm, kvetenstvo malé ružové.zvonček požiarnika Lizdugan Variete

V záhrade je zvonček dobre kombinovaný so saxifrage, karafiátom a trpasličími ihličnany.

Ručný zvon

ručný zvončekRannetsvetuschy kompaktné trvalé zvonce. On sa stal známy až na začiatku 19. storočia. Rodina je pohorím Chorvátska, ale dnes sa pestuje v mnohých miernych oblastiach.

Je charakterizovaná dobrou zimnou odolnosťou a dlhým kvitnutím, ktorý trvá od júna do septembra, pokrývajúci Bush so sviežou čiapočkou modrých kvetencov.

Opis zariadenia:

 • krátky, vysoký, do 25 cm vysoký;
 • lievikovité kvety s priemerom do 2,5 cm;
 • stonky vzpriamené, na vrchole sú vytvorené 3-5 kvetenstvo;
 • zanecháva tmavozelený zub;
 • farba kvetenstva je modrá, biela, fialová, levanduľa.

Zaujímavé je, že rastlina zostáva dekoratívna po celý rok, pretože silné greeny nemrznú v zime. Pestujte ju len v prvých jarných mesiacoch, aby ste odvzdušnili mladé výhonky.

Zvonček zväčšite so semenami alebo vegetatívne. Pri výsadbe sadeníc na otvorenom teréne udržiavajte vzdialenosť 10 cm. Zimné rastliny dospelých nevyžadujú prístrešie.

Bodový zvon

zvonček bodkovanýVysoko ozdobné rastliny pochádzajú z Číny a Kórey. Je charakterizovaná hustou čiapočkou veľkých kvapiek, ktoré sa úplne neotvoria. Zvonček kvitne od polovice leta až po mrazy, za predpokladu, že sušené kvetenstvo je včas odstránené.

Botanický opis druhu:

 • stonky rovno pubescentné vo výške do 70 cm;
 • listy malé oválne na krátke stopky, pôrodné;
 • kvetenstvo veľké až 6 cm v priemere, klesajúce, na dlhých pedikulách;
 • jedna strieľačka tvorí 5-6 kvetenstvo, ktoré kvitnú postupne;
 • kvitnúce od júla do októbra.

Koruna kvetu je potiahnutá zvonku fialovými bodkami, z ktorých rastlina získala svoje meno. V krajinnom dizajne sa najčastejšie používajú tieto dekoratívne odrody zvončeka:

 • Garland – výška 40 cm, kvetenstvo 8 cm v priemere, fialové, husto zakrývajúce stonku;zvonovitý veniec
 • Ružová červená – výška 50 cm, najväčšie kvetenstvo – priemer 9 cm, zhromaždené v šľahačke. Farba kvetu je ružová;pinpoint pinch Pink Red
 • Ashes Sensation – výška 55 cm, kvetinová čiapka fialová, listy sú lesklé.Purpurový bodový zvon

V krajinnom dizajne sa používa v jednoplášťových a skupinových výsadbách v kombinácii s pôdnymi krytmi bielej a šedej farby.

Zvonky sa šíria

campanula patulaTypický zástupca rodu, ktorý je distribuovaný po celej Európe. Je to zvonček, ktorý sa rozprestiera na divých lúkach a pastvinách. Od ostatných predstaviteľov sa vyznačuje krehkou rozvetvujúcou stopkou a voľnou škárou kvetení.

Popis:

 • bylinné bienále;
 • výška 40-60 cm;
 • stopka tenká, rebrovaná, dobre rozvetvená;
 • kvetenstvo na dlhých stopkách stredného priemeru fialovo-modrej;
 • listy kopijovité, úzke.

Kvete od polovice júna v druhom roku života. V prirodzenej povahe zriedka tvorí korytnačky, je veľmi citlivá na pošliapanie, znásobuje semená.

Kvetinové zvony sú trvalými alebo dvojročné predstaviteľmi kultúrnej a divokej flóry. Ako ročníky sú pestované len v záhrade a nie tak populárne. Rozmanitosť druhov a odrôd je pôsobivá, ale vedia najjasnejších predstaviteľov rodu, môžete vytvoriť krásnu krajinu v záhrade, ktorej ozdobou bude jemný a skromný bojovník.