Užitočné vlastnosti dýň sú známe všetkýmPre mnoho storočí pred pristátím na brehu Ameriky, Columbus a španielski dobyvatelia indiánske kmene poznal chuť tekvíc a jej plody boli pestované v hojnosti. V Európe, rovnaká kultúra prišla až v XVI. Storočí a vďaka svojej nenáročnej povahe bola uznaná v mnohých krajinách. Dnes pestovanie tekvíc sa vykonáva v rôznych častiach sveta, aj napriek tomu, že vedenie na priemyselnú výrobu je na Spojených štátoch, len o niečo menej, než je tekvica rastie na poliach v Rusku, Číne, Severnej Afrike, Európe a Ázii. Aká je príčina záujmu o pestovanie záhrad a prečo sa zachovala už tri tisíce rokov?

Samozrejme, plody sú pestované nielen ako zdroj cenovo dostupných a chutných, ale aj zdravých potravín.

A pre tela ľudského tela je užitočná takmer úplne, len asi 15% tvrdej kôry ide do odpadu a buničiny a semená sa používajú pre jedlo a používajú sa ako súčasť rôznych kuchárskych jedál.

Zloženie a obsah kalórií z tekvice

Dýňová buničina je bohatá na rôzne vitamínyČi už je odroda nebola pestovaná v záhrade tekvica, asi 75% hmotnosti pripadá na šťavnaté hustej papieroviny, ktorá obsahuje veľa užitočných látok a majú pripojenie. Medzi vitamínov prítomných v hustej oranžovej vlákniny, beta-karotén, vitamín A, B1 a B2, B5 a B6, B9, a kyselina askorbová, vitamín E, a PP. Nie menej pôsobivé je zoznam makro- a mikroelementov, ktoré vstupujú do tela, ak v menu osoby sú jedlá z tekvice. Medzi takéto minerály patrí draslík a vápnik, horčík a železo, fosfor, síra, sodík a mangán, jód a zinok.

Koľko kalórií je v tekvicu, tak nasýtených cennými látkami pre telo? Vzhľadom k tomu, hlavnú zložku tekvica – voda tvorí až 90% hmotnosti, a na rozdiel od toho, do 100 g buničiny je prítomný asi 4,2 g cukru, až do 2 g vlákniny a menšie množstvo proteínu, organické kyseliny, popol a škrobu, kalorický extrémne je malý a je len 22 kcal.

Dnes, keď je užitočnosť jedla umiestnená nad jeho kalorickou hodnotou, táto okolnosť iba rozširuje rady milovníkov tekvice. Aké sú užitočné vlastnosti tekvice a aké sú kontraindikácie pre jej použitie?

Čo je užitočné pre tekvica ľudského tela?

Tekvica je nízkokalorický výrobokTekvicu možno považovať za skutočne jedinečnú zeleninu, odporúčanú nielen zdravým ľuďom, ale aj tým, ktorí trpia rôznymi chorobami.

Výhodou pre organizmus je, že tekvica môže spôsobiť iba v zriedkavých prípadoch, keď pacienti zanedbávajú bezpečnostné pravidlá.

Aké ochorenia možno zabrániť a ľahšie sa liečiť, ak sú zahrnuté do stravy pokrmov z tekvíc? Jasná a nesporné výhody rastlinný nesie trávenie a majú nízkokalorická tekvice sa odporúča nielen pre ľudí, ktorí sa chcú zbaviť sa kilá navyše a centimetroch na pása, ale tiež sa snaží rozvíjať tráviaci proces a čistiť črevá toxínov a nečistôt. To všetko umožňuje vyrábať vlákninu bohatú na vlákninu, ale prakticky neobsahuje sladký škrob, ktorý dodáva energiu, ale významne neovplyvňuje hmotnosť.

Prakticky žiadna kontraindikovaná tekvica k jej užitočným vlastnostiam nemôže pridať rýchlu a takmer úplnú asimiláciu. Ale nielenže tekvica je dobre prijímaná v tele, ale podporuje trávenie iných jedál, ktoré sa podávajú na stole, napríklad tučné mäso, údené potraviny alebo orechy. Aktiváciou trávenia a jeho zefektívňovaním má tekvica aj protizápalové vlastnosti, chráni črevnú sliznicu pred podráždením a odstraňuje existujúce.

Dýňová buničina je ľahko a rýchlo absorbovaná telomPomáhajú schudnúť, tekvica vlákno je užitočné pre tých, ktorí trpia alebo sú ohrození hypertenzia a ateroskleróza. Lekári berú na vedomie pozitívne účinky tekvice na pečeň a prácu kardiovaskulárneho systému. Aký typ tekvice je v tejto situácii užitočný pre ľudské telo? Diétna zelenina aktívne odstraňuje strusku, neumožňuje nahromadenie škodlivého cholesterolu.

Ak budete pravidelne jesť tekvica, výrazne sa zníži riziko vzniku aterosklerózy a nebezpečenstvo zvýšeného tlaku. Steny plavidiel zažívajú menej stresu, dlhšiu elasticitu a zdravie si udržujú.

Tekvicu so zeleninou, pečená v rúreObsahuje množstvo minerálnych solí, vrátane zlúčenín draslíka a tekutiny z tekvice – je to nádherný prírodný diuretik, ktorý používa ľudová i oficiálna medicína. Dôležitou úlohou pri liečbe ochorení genitourinálnej sféry hrá schopnosť rastliny odstrániť nadbytočnú vlhkosť z tela a protizápalové vlastnosti. Tekvica je predpísaná pre pyelonefritídu, cystitídu, urolitiázu a iné ochorenia.

Čo je u tekvíc užitočné pre ľudí, ktorí majú nepríjemné zlyhanie obličiek, je schopnosť zmierniť opuch a zintenzívniť prácu celého systému. Kombinácia minerálnych solí, vitamínov, organických kyselín a pektíny umožňuje efektívne využitie tekvica na jeseň a zimnom období, kedy je imunitný systém prirodzene znižuje, klesá vitalitu, a zvlášť časté depresie, zmeny nálady a nespavosť.

Malé množstvo tekvicovej buničiny ako prílohy, pri pečení alebo vo forme šťavy pomôže vyrovnať sa s týmito problémami a dokonca odolať sezónnym vírusovým infekciám.

Tekvicová šťava môže posilniť imunitný systémPokiaľ je odporúčané zažívacie ťažkosti či nadváha sú užitočné pre ľudské telo tekvica použiť, čím sa kaša, nervové poruchy a prechladnutí pomôže džús, obohatený s medom.

Prečo je dievčenskú ženu?

Teľacie mäso sa používa na maskyZástupcovia spravodlivého sexu sa musia zaujímať o nízkokalorickú tekvicu a jej diuretickú schopnosť. Ženy, ktoré radšej nosia vysoké topánky na podpätku, vedia, ako sa ich nohy unavia do konca náročného dňa a nohy trpia otokmi ráno. V oboch prípadoch bude tekvice pomoc, ale v prvom prípade kaše ako pleťové vody aplikovanej na pracie unavený nohy a v druhom Radu, aby zaviedla zeleniny v strave.

Strihnutá surová tekvicová buničina je vynikajúcim prostriedkom proti kožným vyrážkam a podráždeniu. Prírodný prípravok sa môže použiť na prejavy ekzému, ako aj na popáleniny.

Nezabudnite, že džús je len mierne nižšia ako mrkva v obsahu beta-karoténu. Preto je džús šťava užitočné pre ženy s citlivou pokožkou, ale ktorí chcú dostať trochu opálenie. Tekvica je úžasná, veľmi užitočná zložka pre domáce masky, saturuje pokožku s vitamínmi, odstraňuje najmenší zápal a vyhladzuje vrásky tváre.

Vysoký obsah železa – to je dôvod starostlivo liečiť dýňu pre tých, ktorí trpia anémiou.

Prečo je tekvica užitočná pre mužov?

Silná sexuálna tekvica môže priniesť zlepšenú imunitu a rýchle zotavenie po vážnom fyzickom a psychickom strese a sebavedomie.

Tekvica obsahuje veľa zinkuOba semená a tekvicové mäso sú pre telo mužov užitočné tým, že obsahujú zinok. Tento prvok zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní účinnosti reprodukčného systému, hormonálneho zázemia a kvality spermií. Podľa nedávnych štúdií pravidelné zaradenie tekvice do menu pomôže človeku, aby sa nebál vývoja zápalu v močovej sústave a rakovine.

Kontraindikácie používania tekvice

Tekvica by sa mala opatrne používať pri ochoreniach tráviaceho traktuAk chcete cítiť používanie tekvice, a nepoškodiť z jedla zeleniny, môžete len starostlivo liečiť vaše zdravie a odporúčania lekárov. Sladké, gurmánske odrody tekvica by sa často nemali zahrnúť do veľkých čísel v menu pre ľudí s cukrovkou, rovnako ako ľudí, ktorí sú ohrození touto chorobou.

Jedinečná neznášanlivosť na zeleninu obsahujúcu množstvo beta-karoténu, vitamínu A a ďalších účinných látok je tiež možná.

Surová tekvica môže spôsobiť násilnú reakciu na produkt zo strany tráviaceho systému. Zvlášť ohrozené sú tie, ktoré sú v akútnom štádiu diagnostikované ochorením gastrointestinálneho traktu. Preto je v prípade prítomnosti gastritídy s nízkou kyslosťou, peptickým vredom, akútnou pankreatitídou alebo cholecystitídou lepšie konzultovať s lekárom vopred. Rovnaké odporúčanie platí aj pre jedlá s tekvicou na detskú výživu.

Ak chcete znížiť možné poškodenie zdravého tekvica v tepelne upravených riadoch ako korenie, pridajte fenykl alebo kôprové semená a tiež bylinky týchto byliniek.

Video o užitočných vlastnostiach tekvice