Hroznové listyS príchodom nových a čoskoro zimovzdorné muštových odrôd, výsadbu tejto plodiny sú vykonávané nielen v tradičných vinárskych južných oblastiach krajiny, ale aj v centrálnom páse, a to aj na Urale a na Sibíri. V tomto prípade sa prvý podiel, čím sa získa bobule, pestovatelia objaviť a použitia listy viniča, ich chuť a spôsoby ich použitia pri varení.

Bez listov viniča si nemôžete predstaviť arménske, grécke, bulharské, moldavské, vietnamské a mnoho ďalších národných kuchýň. Najslávnejšie jedlo z hroznových listov plnené mletým mäsom sa stalo skutočne medzinárodnou. Navyše mladé listy hrozna sa používajú na kalenie a marinády, sú solené, pridávajú sa do polievok a mäsového guláša.

Podávajúc charakteristickú arómu a pikantnosť chuti jedál, samotné listy sú nasýtené vôňami mäsa, zveriny a zeleniny.

Kapusta z listov hroznaPoužitie vo varení nie je však jedinou výhodou produktu. Hroznové listy sú naozaj užitočné. Napríklad americkí lekári, ktorí študovali užitočné vlastnosti a kontraindikácie listov hrozna, zaradili tento výrobok do národného zoznamu cenných potravinárskych potravinových výrobkov.

Zloženie listov hrozna

Na konzumáciu sú mladé hroznové listy, ktoré ešte nemali čas na koreň, zbierané pre potraviny, ktorých prínosy sú maximálne, listová doska je elastická, žily sú stále šťavnaté.

Nakrájané listy hroznaEnergetická hodnota 100 gramov takého produktu, ktorá sa rovná 93 kcal, sa určuje na základe obsahu 2,1 gramov tuku, 5,6 gramu bielkovín a 6,3 gramov sacharidov. Listy získané z viniča sú bohaté na vlákninu, vitamíny A, K a PP, kyselinu askorbovú a množstvo zlúčenín patriacich k vitamínom skupiny B.

100 gramov listov hrozna môže poskytnúť ľudskému telu polovicu denného príjmu sodíka, mangánu a medi.

Aj v zelenej farbe sú prvky ako vápnik, železo, fosfor a zinok. A toto bohaté biochemické zloženie určuje prospech a poškodenie listov hrozna.

Užitočné vlastnosti listov hrozna

Listy hrozna sa používajú pre choroby žienV Európe a mnohých ázijských krajinách sú odvar a infúzie na zelených listoch hrozna už dlho uznané ako nápravu bolesti, posilnenia a tonovania. Až do minulého storočia predtým, ako bola tinktúra na listoch odporúčaná pre choroby ženskej genitálnej oblasti a krvácanie. Prínosom hroznových listov miestnych odrôd hrozna zaznamenali domorodí Američania. Severoameričtí Indiáni používali čaj na základe takých bylinných surovín ako anestetikum a antipyretikum. Nápoj bol podávaný pri poruchách žalúdka a na manifestácie reumatizmu boli použité lotiony.

Moderné štúdie kompozície a prípadné výhody listov hrozna nám umožnili hovoriť o vernosti mnohých hádaní ľudových liečiteľov.

Hroznové listy sú prírodným okysličovadlomAko zdroj vitamínu A sú hroznové listy silným prírodným antioxidantom, ktorý pomáha:

  • udržiavať a posilňovať imunitu ľudí;
  • chrániť bunky tela pred negatívnymi faktormi a látkami z vonkajšieho prostredia;
  • chrániť ľudí pred starnutím.

Related  Rozmanitosť a vlastnosti výberu hrncov pre orchidey

Vďaka prítomnosti tohto vitamínu sú hroznové listy užitočné pri ochoreniach orgánov zraku, pri páde jeho ostrosti, chronickej očnej únavy. Pravidelné začlenenie do menu jedál z listov hrozna podporuje zlepšenie kvality pokožky a vlasov. A spolu s vápnikom má karotén priaznivý vplyv na nervový systém a stav svalov.

Dolma z hroznových listovExistuje názor, že z kazu možno ušetriť iba jeden list hrozna. Aký je prínos a poškodenie hroznových listov v tejto oblasti? V skutočnosti, ak denne žučíte na list, môžete bojovať proti patogénnej flóry, depozitám plaku a prvým príznakom parodontu. Je však dôležité, aby sa nepreháňali, aby kyseliny v listoch nespôsobovali účinok oproti terapeutickému účinku.

Omega-3 mastné kyseliny sú tiež súčasťou výhod listov hrozna.

Tieto účinné látky sa ukázali byť účinným preventívnym nástrojom v boji proti rakovine, arytmii a chorobám kĺbov.

Listy hrozna vhodné na morenieListy viniča sú užitočné pri rôznych zápalových procesoch v gastrointestinálnom trakte, pokožke a slizniciach. Pokiaľ ide o tráviace procesy, výhody listov hrozna sú vysvetlené najvyšším obsahom vlákniny. Diétne vlákna, plniace žalúdok, prispievajú k vzniku pocitu sýtosti a uvoľňovania čriev z hromadenia trosiek, takže listy možno pripisovať produktom na chudnutie a čistenie tela. Okrem toho vlákno predlžuje uvoľňovanie cukru do krvi.

Existujú štúdie, ktoré preukazujú prínosy hroznových listov Amur pri liečbe a prevencii takého zložitého a hrozivého ochorenia ako je Alzheimerova choroba.

A výťažok z listov a výhonkov pomáha znižovať nadýchnutie sprevádzajúce chronickú venóznu insuficienciu a spôsobuje dodatočné zaťaženie srdca.

Kontraindikácie používania listov hrozna

Hroznové listy v marinadeS veľkým množstvom užitočných vlastností, kontraindikácie listy viniča sú rovnako dôležité a mali by byť vzaté do úvahy, ak je výrobok zapnutý v dennom menu. Ľudia, ktorí trpia závažnými formami žalúdočných a črevných ochorení, ako je zápal žalúdka alebo vredy, rovnako ako v prítomnosti nadváhy konzumovať listy viniča po tepelnom spracovaní alebo, a to najmä v zložení konzerv, môže byť iba po súhlase ošetrujúceho lekára.

Related  Kultivujte rozmarný raunculus – výsadbu a starostlivosť na otvorenom teréne

Ide o nakladané alebo solené listy hrozna, ktoré si zaslúžia obzvlášť starostlivé ošetrenie, pretože takéto produkty okrem rastlinných surovín obsahujú veľké množstvo sodíka a kyselín. A tu je zrejmé, že poškodenie listov hrozna nad výhodou jednoznačne prevláda. Nenechajte sa uniesť s riadami s listami hrozna pre tých, ktorí majú cukrovku, rovnako ako ženy pre dlhé obdobia tehotenstva a dojčiace matky.

Video o hrozne