Čierna reďkovka v našom menuČierna reďkovka, najakútnejšia odroda reďkovky, je už dávno uctievaná v Rusku. Táto nenáročná koreňová plodina bola súčasťou stravovania prakticky všetkých vrstiev obyvateľstva v lete a v zime, keď bolo len veľmi málo čerstvej zeleniny.

U ľudí boli koreňové plodiny s pomerne hrubou povrchovou vrstvou a šťavnaté biele mäso oceňované nielen pre kulinárske vlastnosti, ale aj pre užitočné vlastnosti čiernej reďkovky. Plátky tejto zeleniny, pridané do namáčaných jabĺk, zeleninových a hríbových nátierok alebo kysnutých kapust, zabránili vzniku plesní a znehodnoteniu. V súčasnosti ľudia vedia používať čierne reďkovky na prechladnutie, reumy, beriberi a iné ochorenia. Reďkovka s medom a stále je najobľúbenejší recept na sezónnu bronchitídu a rinitídu.

Dnes sa na zeleninových záhrade nájdu užitočná rastlina zriedka. Je to spôsobené šírením iných menej akútnych odrôd kultúry: reďkovky, japonské a čínske reďkovky.

Reďkovka s medom je spoľahlivým pomocníkom pri kašliAle pri prvých príznakoch sezónnych ochorení si všetci tí istí ľudia pamätajú presne o nenáročných koreňových plodinách s horkou akútnou chuťou. Takže ako je reďkovka užitočná? Čo v jeho zložení určuje užitočné vlastnosti koreňových plodín a čo môže negatívne ovplyvniť ľudské zdravie?

Chemické zloženie a výhrevnosť čiernej reďkovky

Užitočné vlastnosti čiernej reďkovkyRovnako ako všetky koreňové plodiny súvisiace s týmto rodom, čierna reďkovka má nízky obsah kalórií. 100 gramov čerstvej zeleniny predstavuje len 36 kcal. Kompozícia vitamínov a makronutrientov je oveľa bohatšia. Ostrý biela vlákniny, okrem vitamínu C, sú vitamíny E a PP, malé množstvo beta-karoténu, rovnako ako niekoľko členov skupiny B: B1, B2, B5 a B6. Makronutrienty zložené z čiernej reďkovky sú vápnik, horčík, draslík, fosfor a sodík, prítomná ako stopových prvkov železa.

Užitočné vlastnosti Reďkev spočívajú nielen v prítomnosti minerálnych solí a vitamínov. 100 gramov reďkovky majú 88 g vody, 1,9 gram proteínu, 0,2 gram celkového tuku, 2,1 gramov vlákniny a 1 g popola a 6,7 ​​g sacharidov, ktoré obsahujú 6,4 g sacharidov a len 0,3 gramu škrobu.

Related  Domáca starostlivosť o jasmínovú hrdosť

Čierne reďkovky: užitočné vlastnosti koreňových plodín pri liečbe ochorení vnútorných orgánov

Vzhľadom na malý počet kalórií a vysoký obsah vlákniny, môže byť v ponuke tých, ktorí sa rozhodli stratiť niekoľko kilogramov navyše, použiť čiernu korenistú zeleninu.

V tomto prípade pomáha zelenina schudnúť a vďaka ľahkému diuretickému účinku. Keďže strata vlhkosti je kompenzovaná minerálnymi soľami obsiahnutými v koreňových plodinách, elektrolytová rovnováha organizmu netrpí.

Množstvo vlákien pomáha rýchlo a efektívne čistiť črevá od hromadenia trosiek.

Znížte hmotnosť pomocou čiernej reďkovkyPreto je čierna reďkovka užitočná nielen pre tých, ktorí schudnú, ale aj pre každého, kto sa stará o vlastné zdravie a trávenie. Sedavý životný štýl a nesprávne zvolená strava spôsobujú hnilobu a fermentáciu v potravinových zvyškoch, ktoré neopúšťajú črevá včas. Začnite aktívne rozvíjať plyny, vytvárať zápaly zápalu, dochádza k dysbióze.

Čo je užitočné reďkovať tým, ktorí chcú očistiť telo a dať tráveniu na objednávku?

Pri pravidelnom používaní riadu z čerstvých, marinovaných alebo dokonca tepelne spracovaných koreňových plodín pravdepodobne klesá pravdepodobnosť výskytu takýchto akumulácií v čreve a nepríjemné bolestivé príznaky.

Účinné látky v zložení čiernej reďkovky majú stimulujúci a lokálne dráždivý účinok na steny tráviaceho traktu. V dôsledku toho:

 • zlepšuje krvný obeh tráviaceho systému;
 • jej tón je normalizovaný;
 • potlačila a zničila úplne patogénnu mikroflóru;
 • pracovná kapacita čreva sa zlepšuje;
 • Zápcha zmizne.

Príprava lieku z čiernej reďkovkyŽlčové a diuretické vlastnosti čiernej reďkovky sa používajú pri tvorbe kameňov v žlčníku a orgánoch genitourinárnej oblasti. V tých istých prípadoch sa reďkovková šťava s medom alebo v čistej forme v malých množstvách používa ako prírodný antispazmodický a rušivý prostriedok.

Vysoko cenená čierna reďkovka pre svoje baktericídne vlastnosti.

Phytoncidy tejto rastliny pôsobia proti mikroorganizmom a baktériám počas vírusu a nachladnutia. V tomto prípade je prospešný účinok koreňovej zeleniny nielen to. Užitočné vlastnosti pomoci čiernej reďkovky:

 • posilniť imunitu;
 • na zmiernenie bolesti;
 • odstrániť kŕče spôsobené kašľom;
 • rýchlejšie a ľahšie odoberanie hlienu;
 • v organizácii prevencie a liečby zápalu;
 • zdvihnite tón tela a doplňte jeho rezervu vitamínov.

Pri kašli je tradičným ľudovým liekom zrelý džús získaný zmiešaním reďkovky s medom alebo cukrom.

Chutný a užitočný prostriedok na kašeľJeden koreň bude vyžadovať 1-2 lyžice medu a lahodný liek je pripravený už tri hodiny po varení. Nasýtené vitamínmi, aktívnymi látkami a stopovými prvkami, reďkovací sirup s medom sa užíva 30 minút pred jedlom o 1-2 lyžičky.

Related  Foto s popismi populárnych odrôd denných lilií na pestovanie v záhrade

Avšak tieto užitočné vlastnosti čiernej reďkovky nie sú obmedzené. Zelenina účinne vylučuje obehový systém z akumulácie cholesterolu a neumožňuje tvorbu nových plakov.

Vápnik a horčík, ktoré sú súčasťou koreňových plodín, majú priaznivý účinok na srdcové svalstvo a krvné cievy pri hypertenzii, arytmiách a iných kardiovaskulárnych problémoch.

V tomto prípade, vezmite ako šťavu z reďkovky s medom, a vstup do menu riadu s čerstvými koreňmi.

Užitočné vlastnosti čiernej reďkovky s vonkajšou aplikáciou

Používame čierne reďkovky na liečbu vyrážok na kožiAle buničina čiernej reďkovky sa používa nielen na jedlo, ale môže mať aj svoj liečebný účinok pri vonkajšom použití.

 • To je napríklad účinná liečba vredov a vyrážok na koži.
 • Krémy a obklady s reďkovkou uvoľňujú bolesť svalov a kĺbov, ako aj utrpenie s dnou a reumatizmom.
 • Zriedkavé džúsy vo forme pleťových vody a tampónov s pravidelnou aplikáciou aktivujú prácu vlasových folikulov a stimulujú rast vlasov.

Podobne ako korene čiernej reďkovky, jej semená majú aj užitočné vlastnosti.

Parenia obklad zo semien môže byť použitý pre kozmetické účely k boju proti zápalu a malé kruhy pod očami, modriny a vrások, pretože takýto postup by nielen zlepšujú krvný obeh, neutralizuje bakteriálnu flóru, a dokonca aj podkožné parazity.

Kontraindikácie a preventívne opatrenia pri používaní čiernej reďkovky

Pri použití reďkovky dávajte pozorPre všetky jedinečnosť kompozície, množstvo vitamínov a účinných látok, koreňové plodiny môže priniesť a prospech a poškodiť, ak sa čierna reďkovka používa bez opatrenia a podľa odporúčaní lekárov.

Čierna reďkovka by nemala vstúpiť do menu detí mladších ako tri roky, rovnako ako ženy v tehotenstve.

Extrémne neodporúča čierna reďkovka ľuďom, ktorí mali infarkt. A pacientom, ktorí trpia ochorením pečene a obličiek, veľmi opatrne jesť jedlá z koreňovej zeleniny.

Jedným zo zdrojov a výhod a poškodenie čiernej reďkovky sú glykozidy minerálneho oleja. Tieto látky majú aktívny dráždivý účinok na sliznice a tkanivá vnútorných orgánov, takže reďkovka je kontraindikovaná, ak:

 • peptické vredové ochorenie;
 • choroby tráviaceho systému vo fáze exacerbácie;
 • gastritída s vysokou kyslosťou.

Related  Výhody a poškodenie tela pri konzumácii vlašských orechov

Keďže niektorí ľudia sú vystavení individuálnej neznášanlivosti potravín z riadu z reďkovky, potom by táto kultúra mala byť do vašej stravy veľmi presná, od 30 do 50 gramov.

Pri najmenšom príznaky alergickej reakcie, kŕče, bolesti alebo iných príznakov, je nutné si uvedomiť, že okrem prospešných vlastností čiernej reďkovky má kontraindikácie, a preto, že je lepšie, aby sa vzdal šťavnaté šalát a vyhľadajte odborného lekára.

Dôležité informácie o čiernej reďkev – video

https://www.youtube.com/watch?v=zCO4_Y3DAig