Takéto rôzne a krásne papradiePrávo nosiť generický názov Asplenium má obrovský počet papradí, ktoré žijú v rôznych častiach sveta. Všetky svaly sú trvalé bylinné rastliny, ktoré sa prispôsobili tak, aby žili nielen na voľnom substráte, ale aj na stromoch a dokonca aj na kameňoch.

Za takýchto rozdielnych podmienok existencie sú papradie výrazne rozdielne vo veľkosti a vzhľade. Medzi Aspieliummi sú ako skutoční obri s rozetou dlhých metrov dlhými listami a drobnými desiatkami centimetrov, ktoré sa skrývajú od studeného vetra medzi kameňmi.

Aspén hniezdenia (A. Nidus)

Aspén hniezdenia (A. Nidus)Asplenium alebo, ako to nazýva druhý názov rastliny, je zastúpenie zastúpené vo všetkých častiach sveta. Vedúci spôsob života epifytov je hniezdenie kostí alebo nesplení, v prírode môžete vidieť vo vlhkých trópoch. Cestou cez husté listnaté lesy v Polynézii alebo juhovýchodnej Ázii, na kmeňoch stromov môžete vidieť veľké rozety celých pozdĺžnych listov. Jedná sa o Nidus asplenium.

V teplom podnebí kaprada dosahuje značné rozmery a dĺžka jedného listu môže presiahnuť 100-120 centimetrov. Na rozdiel od mnohých iných druhov kapra, v tomto prípade sú listy pevné, kožovité alebo olejovité na dotyk. Farba listových listov je svetlozelená.

Pretože rastlina v prírode je epifyt, jej rozeta je usporiadaná tak, aby živiny a vlhkosť, ktoré vstupujú do stredu, rýchlo dosiahli hrubú stužku.

Sporangia sú umiestnené na zadnej strane listovFotografia tohto druhu asplenia dokazuje, že sporangia sú umiestnené na zadnej strane listov a predstavujú konvexné hnedo-hnedé pásy. Stredná žila listu je tmavá, na zadnej strane je okrúhla.

Vzhľad kapra určoval jeho populárne meno “hniezdo”. V skutočnosti je lievikovitá rozeta veľmi hustá a pri pripojení k stonke je veľmi podobná hniezde obrovského vtáka.

Asplenium (horské) hniezdenieNapriek tomu, že Asplenium (slezinník) kapsy – je rodák z trópov, papradia cítiť dobre aj v byte, ale existujúce odrody kompaktnejšie, než je prirodzené forme a môže ľahko nájsť miesto na okennom parapete.

Asplenium nidus Plicatum s vlnitými listamiV prírode existujú dve odrody tohto zaujímavého závodu. Na fotografii sa nachádza Ppleatum asplenium nidus s vlnitými listami. Zistený pred polstoročím sa stal divokým exemplárom základ pre výberové práce a získanie niekoľkých populárnych odrôd dnes.

Asplenium nidus FimbriatumĎalšia škála Asplenium nidus Fimbriatum je úžasne atraktívna rastlina s listami chaoticky odkrytými okolo okraja. A tento druh asplenia, ako na fotografii, našiel aj aplikáciu vo vnútornej kvetinárstve.

Asplenium viviparous (A. viviparum)

Asplenium viviparous (A. viviparum)Rodinou tohto jedinečného druhu kapra je Madagaskar a ďalšie ostrovy v oblasti Tichého oceánu. Pre milovníkov izbových rastlín Asplenium živorodá (A. viviparum) záujem nielen ľahučký svetlo zelené listy, vytvára dekoratívne výstup prelamované, ale aj spôsob, ako rozmnožovanie rastlín.

V malých sporangiach sa spóry tvoria na koncoch vláknitých častí listu, z ktorých sa priamo na materskej rastline rozvíjajú dcérske rozety. Postupne vytvárajúce rastliny klesajú a zakoreňujú v ľahkej voľnej pôde.

V malých sporangiach sa na koncoch segmentov listu lístia vyvíjajú spóryAsplenium viviparous je veľmi podobný inému druhu, pričom používa rovnakú reprodukčnú metódu. Jedná sa o bulbúru plodov, ktorého popis a fotografie sú uvedené nižšie.

Asplenium bulbous (A. bulbiferum)

Asplenium bulbous (A. bulbiferum)Vo vidieckych tropických lesoch Indie, Nového Zélandu a Austrálie sa vyskytujú divoké vzorky cibuľovo-asijských priestorov. Ak porovnáme tento druh asplenia a viviparous viviparous, potom segmenty listov sú výrazne väčšie a rastlina sama dosahuje výšku približne jeden meter.

Stonky sú tvrdé, na základni tmavé a zelené na vrchu listu. Podľa fotografie a popisu asplenia cibuľovitého, cirrusu má rastlina špičaté, výrazne rozrezané listy s okrúhlymi ozubenými segmentmi rôznych tvarov.

Mladé rastliny z pohlavných pukovPrezentované na fotografii plodu plodu obličiek sa nachádzajú pozdĺž okraja listu a dávajú život mladým paprade, čím vytvárajú miniatúrnu rozetu priamo na materskej rastline. Táto funkcia kapra umožňuje kvetinárstvu ľahko získať novú generáciu domácich zvierat. Aby ste to dosiahli, potrebujete len pomôcť, aby sa rozeta zrezala v živinovom substráte.

Obličky sú umiestnené na okraji listuJe zaujímavé, že vo vlasti závodu, na Novom Zélande, tento druh Asplenium volal pikopiko alebo Mauk, čo znamená, že nosnice a mladé listy sa používajú v potravinách ako zelené kultúry.

Ako v prírode, tak aj doma, sa rastliny cítia lepšie v perličke, pretože slnko má škodlivý účinok na listy peria a mladé rastliny asplenia.

Aspenium scolopendrum (A. scolopendrium)

Aspenium scolopendrum (A. scolopendrium)Je ťažké si to predstaviť, ale na obrázku je obyvateľ európskych lesných traktov. Z Nemecka do Británie môžete vidieť divoké exempláre tejto paprade s celými kožovitými listami až do dĺžky 40 cm.

Na rozdiel od hniezdovitého asplenia, skolopendrový kameň nie je tak silný a hustý rozet. V tomto prípade sú tmavé špendlíky o niečo dlhšie a takmer vzpriamené mladé listy sa začínajú ohybať, keď rastú.

Podspecies asplenium scolopendrovogo crispumAk koreň rastliny má mierne vlnité hrany, potom poddruh crispum a undulatum možno pozorovať listy s nádhernými zvlnenými okrajmi. Tieto rastliny sú vysoko cenené kvetinármi. Chovatelia už prezentovali fanúšikom okrasných a listnatých plodín niekoľko odrôd a hybridov veľkolepých, ako na fotografii, scopopendrovic asplenium.

Asplenium južnej Ázie (A. Australasicum)

Asplenium južnej Ázie (A. Australasicum)Pri pohľade na fotografiu rastlín južnej Ázie sa môže zameniť s inými druhmi, ktoré majú integrálne dlhé listy.

Fern prasiatka na východnom pobreží Austrálie a z Polynézie môže žiť na zemi pod korunami tropického lesa a kmeňov rastlín. Zároveň sa na fotografii vyskytuje druh asplenia, ktorý je veľmi rozsiahlou rastlinou s 1,5-metrovým kopijovitým listom. Objímka má tvar hustého, vysokého výstupu v tvare lieviku alebo misky.

Zrážanie sporov prechádza na vnútornej strane listovej dosky. Saurus lineárny, konvexný, umiestnený na vrchu listu v tmavom stredovom žilku.

Asplenium chlpatý (A. Trichomanes)

Asplenium chlpatý (A. Trichomanes)Vo výške nepresahujúcej 20 centimetrov elegantný chlpatý asplenium nevytvára výraznú rozetu. Fern opadáva ubytovanie, podlhovastý zvrat. Na dlhých hnedo fialových stopkách sú, ako na fotografii asplenia, oválne segmenty svetla.

Vo voľnej prírode rastlina uprednostňuje usadzovanie sa na skalnatých výčnelkoch so slabým zhlukom pôdy. Habitus kaprov zahŕňa niektoré severoafrické regióny, Euráziu a severnú časť amerického kontinentu. Rastlina je zimovzdorná a môže sa pestovať nielen ako miestnosť, ale aj ako ozdobná záhradná plodina.

Asplenium klesajúci (Asplenium flaccidum)

Asplenium klesajúci (Asplenium flaccidum)V lesoch Nového Zélandu rastú nielen silní predstavitelia rodu Asplenium, ale aj veľmi neobvyklé papradie. Medzi nimi je obrázok zobrazený na fotografii, spodná časť spánku – epifyt s mnohými dlhými listami dlhými až 1 meter dlhým.

Asplenium eben (Asplenium platyneuron)

Asplenium eben (Asplenium platyneuron)Malá elegantná papraď žije v lesnej zóne Severnej Ameriky. Asplenium, podobne ako na fotografii, sa cíti dobre ako v penumbre, tak aj v tieňovaných miestach. S dobrou vytrvalosťou, ktorá je spoločná pre všetky príbuzné druhy, negatívne sa vzťahuje na nadmernú vlhkosť. Výška vzorky pre dospelých sa môže pohybovať od 30 do 50 cm.

Hnedo-červený odtieň. Listové dosky sú svetlozelené, kožovité. V závislosti od umiestnenia na hárku majú segmenty veľkosť 15 až 2 mm. Tvar striedavo usporiadaných lalokov je trojuholníkový alebo lichobežníkový.

Asplenium ebony používané vo vertikálnom záhradníctvePodzemky sú veľmi krátke, vyžadujú malý objem pôdy, takže saleno, ako na fotografii, môže byť použitý pre vertikálne záhradníctvo.

Video o aspleniumah pre pestovanie miestností