elegantný fittonyPredstavitelia rodiny Akkantov, fittonii – malé rastliny s dekoratívnymi listami rôznych odtieňov, s bielymi žilami. Jedná sa o trvalé rastliny, ktoré majú len 10 druhov.

Malý zázrak nie je tak ľahký rast: fittonia je veľmi citlivá na zalievanie, svetlo a iné faktory. Ale stojí za to. Ale ako sa rastlina rozmnožuje v izbových podmienkach, teraz zistíme.

Reprodukcia a transplantácia po nákupe

mladé zakorenené sadeniceStaňte sa majiteľom malej, okrasnej rastliny, pamätajte, že budete mať viac starostí: násobenie fittonie, transplantácia, odchod bude vyžadovať čas a úsilie. Starostlivosť sa začne hneď po tom, čo je fittonia doma. Musí nájsť vhodné miesto, podmienky, ale predtým, ako sa kvet musí transplantovať:

 1. Vytiahnite kultúru z hrnca, ľahko odkrájajte korene, ale nelepte ich. Zariadenie s otvoreným koreňovým systémom sa stáva ťažšie prežiť.
 2. Pripravte široký a nízky hrniec (napríklad hrniec bonsai), pretože korene budú umiestnené blízko povrchu. Toto je najvhodnejší kontajner pre kultúru. Na zavesenie použite kvetináč.
 3. Bez drenáže (expandovaná hlina) nemôže robiť. Fittonia miluje vysokú vlhkosť, ale nie stagnujúcu vodu.
 4. Aby bola pôda vždy vlhká, umiestnite paletu s vodou pod rastlinou.
 5. Je dôležité, aby ste neustále sprejovali, bez kohútika s vlhkosťou.
 6. Zariadenie neponúkajte do jasného svetla: dekoračná kvalita listov sa stráca. Najvhodnejším miestom bude svetlá polievka.

Zem v hrnci musí byť nielen surová, ale teplá, alebo dekoratívna krása zomrie.

Tajomstvo správneho pristátia

šírenie rezomReprodukcia fytónie, ako aj transplantácie, je uprednostňovaná skoro na jar. Ide o rýchlo sa rozvíjajúcu kultúru, ktorá si vyžaduje ročnú transplantáciu a riedenie, pri ktorých je potrebné oddeliť krížu:

 1. Rastlina rastlín v nízkych a širokých hrncoch, ako to dobre rastie a vyzerá viac dekoratívne (rastlina terénu kryt).
 2. Stagnantná voda je katastrofálna pre malú kultúru, nezabudnite na drenáž.
 3. Transplantujte pozorne rozmnožené výhonky, výhonky fittonie sú dostatočne krehké.
 4. Získajte pripravenú pôdu alebo sa pripravte, zmiešajte lístie, humus, rašelinu a piesok (3: 1: 1: 1). Pôda by mala byť voľná a plodná, je dobré zadržať vlhkosť.

Vzhľadom k rýchlemu rastu mladých rastlín, transplantácii ročne, dospelých – každé 2-3 roky, inak to bude stratené. Množstvo živín sa zníži a phytotónia stratí svoj dekoratívny účinok.

Spôsoby reprodukcie

fettonia reprodukčný procesDekoratívna kultúra miestností sa rozmnožuje tromi spôsobmi. Najjednoduchšie sa fittonia reprodukuje rozdelením kroviny. Na jar starostlivo oddeľte časť rastliny od koreňov a preneste ju do inej nádoby. Dostane sa dobre a rýchlo rastie.

Related  Výhody a bolesti tekvicových semien pre mužov

Propagácia fitton ľahko odrezky:

 1. Na jar odrežte špičaté odrezky (6-7 cm) s 3-5 listami.
 2. Rastlina vo vlhkom piesku, rašeline, machu a kryt zhora s balíčkom alebo sklenenou nádobou na udržanie vlhkosti.
 3. Ďalšou možnosťou je vložiť stopku do vody. Nepoužívajte na ňu veľa vody, aby bola lepšie nasýtená kyslíkom. Tiež zakryte kryt.
 4. Sadenica by sa mala pravidelne otvárať a posypať. Teplotu udržujte na +20 ° C.
 5. Fittonia rýchlo, doslova 2 týždne, dáva korene. Keď sú korene, transplantujte na trvalé miesto.

Táto metóda sa používa najčastejšie, iné tiež nepredstavujú zložitosť.

vytvorenie podmienok pre zakoreneniePytónia je možné rozmnožovať vzduchovými vrstvami. Únik, bez oddelenia od materskej rastliny, pokles a posilnenie v rovnakom hrnci. Je vhodnejšie nahradiť ďalšie za ďalšiu, aby ste ju neskôr nemenili. Odstráňte listy z rastliny na mieste, kde boli vykopané. Keď kmeň zakrvá, jemne ho oddeľte od materskej rastliny. Existuje teda mladá dekoratívna kultúra.

Dekoratívne vzhľad fittoniya v skupine pristátie. Rôzne odrody majú odlišnú farbu listov, a to dáva kompozícii neobvyklé odvolanie. Vyzerajú dobre s malými listnatými rastlinami: solerolia, peperómia, miniatúrny brečtan. Fittonia vyzerá krásne v malom akváriu.

Ako správne rezať a tvarovať ker?

fitotnii v akváriuProblémy rastúcej pionotónie nie sú v reprodukcii, ale v správnej starostlivosti. Starostlivosť o rastlinu je dosť náročná a nie každý ju môže pestovať. Keby bol Bush svieži, strieľajte výhonky. V tomto bode sa začínajú tvoriť dva nové výhonky a húsovitosť sa stáva hrubým.

V priebehu času je spodná časť rastliny holá a stráca svoju dekoratívnu (inak povedané, že rastie). Omladenie starých rastlín pomôže jednoduchý príjem – prerezávanie starých výhonkov. Len úplne neodmietnite kultúru, aby mohla zomrieť. Prerezávanie je žiaduce vykonať v niekoľkých štádiách, takže rastlina nemá skúsenosti so stresom. Ale je najlepšie rozmnožiť fittoniu tým, že dostanete mladú rastlinu.

V jednej nádobe naraz niekoľko mladých výhonkov. Tak budú rásť rýchlejšie a vytvoria ilúziu sviežeho koberca so zelenými alebo červenkastými odtieňmi listov.

Fittonia je jedinečná v tom, že je dobrá ako v osamelých, tak v skupinových výsadbách. Z nej môžete vytvoriť zaujímavé kvetinové dekoratívne kompozície, rásť v akváriu ako miniatúrna rastlina, vytvoriť bonsai. Tak si kúpte rastlinu, vynásobte ju a fantasujte, vytvárajte jedinečné rohy doma.

Related  Štúdium chorôb listov gloxinia a spôsobov liečby

Hlavná vec o fitotnii – video