užitočné listy orechaOreš je jedným z tých rastlín, ktoré boli kultivované v dávnych dobách. Avšak nie všetci vie, že nielen jadro, ale aj listy orechu, sú pre človeka cenné a užitočné vlastnosti a kontraindikácie, ktorých použitie závisí výlučne na zložení hustého bujnej zelene.

Jeden pohľad na orech je dosť na to, aby si zapamätal neobvyklé rozdelené listy tejto kultúry, akoby pozostával z niekoľkých oválnych špicatých kožovitých platní. Rozšírenie v máji, lístia vlašský orech aktívne rastie a už v polovici leta tvorí šírenie hrubé koruny.

Čo okrem vytvorenia tieňa, ktorý je žiaduci v letnom horúčavom, sú listy tohto ovocného stromu cenné? Ako sa používajú listy vlašských orechov v oficiálnej a tradičnej medicíne?

Zloženie a liečivé vlastnosti listov orechov

liečebné vlastnosti listov orechovAk pred liečiteľmi používali vlastnosti rastlín, spoliehajúc sa na skúsenosti, môžu vedci ľahko študovať biochemické zloženie surovín a určiť, čo je kultúra schopná.

Zelené listy vlašských orechov obsahujú organické kyseliny, éterické oleje a glykozidy, alkaloidy a fytóny, vitamíny a stopové prvky.

Ako súčasť zelene neexistujú prakticky žiadne toxické zlúčeniny, alergény alebo iné látky, ktoré by mohli vyvolať zhoršenie pohody alebo exacerbácie chronického ochorenia. V akých oblastiach je použitie listov orechu najdôležitejšie a najpodstatnejšie?

Bohatosť zmesi aminokyselín, a prítomnosť kyseliny askorbovej, karotén, vitamín E, PP a skupiny zlúčenín skupiny B majú vopred stanovené použitie zelené ako surovina vynikajúci tonikum.

sušené listy vlašských orechovNenastupiteľné vitamíny dodávajú telu energiu, starajú sa o neustálu obnovu buniek, podporujú imunitné a cievne systémy. Vďaka bohatosti vitamínu C, ktorý je obzvlášť bohatý na mladé lístie, je potrebná výživa nervovej sústavy. Človek lepšie toleruje všetky druhy stresu a odoláva stresom ľahšie.

Okrem toho listy vlašských orechov majú schopnosť:

 • liečiť rany vrátane hnisavých;
 • odolávať zápalom, utišovať a zabraňovať ich výskytu;
 • suché ohniská podráždenia;
 • zanestetizovat;
 • zastaviť krvácanie a urýchliť tvorbu krvných zrazenín.

listy vlašských orechov proti rôznym hubámPrípravky na báze prírodných surovín sú účinné v boji proti stafylokokom, patogénnym hubám, pôvodcom črevných ochorení a tuberkulóze.

Vzhľadom k tomu, bioaktívne zložky stimulujú hojenie rán a zastavenie krvácania, kontraindikáciou pre príjem orechové lístie napriek ich užitočnosti je tromboflebitída a individuálne intolerancie.

Strihané čerstvé zeleň, vďaka množstvu esenciálnych olejov, v chate a v dome pomáha odháňať nepríjemný hmyz. A pri požití, rastlinné alkaloidy zvládajú helminthické invázie.

Aplikácia listov vlašských orechov

listy vlašských orechov na prípravu infúzií a vývarovRozsah listov je značný a existuje mnoho spôsobov, ako ich použiť. Liečivé vlastnosti listov orechov sa po sušení perfektne konzervujú, transformujú sa do odvarov a infúzií pripravených na ich základe, určených na vnútorné i vonkajšie použitie.

Aby boli listy maximálne prospešné, zhromažďujú sa od mája do konca júna. Na sušenie sa odoberajú tieňované, vetrané miesta a suroviny nie sú nasiaknuté a zachované striebornozelené, bez tmavých škvŕn. Čerstvá šťava sa vyrába zo šťavy, ktorá sa používa na všetky druhy kožných problémov, vrátane:

 • zoster;
 • akné ochorenie;
 • odreniny;
 • ekzém;
 • diatéza;
 • hojné lupiny pokožky hlavy;
 • fokálna alopécia;
 • dlhé nevytvrdené, zložité rany.

Analgetiká, upokojujúce vlastnosti listov sú v dopyte s bolesťami v krku, drobným kašľom. Oplachovanie teplým odvarom uvoľňuje nepríjemné pocity a urýchľuje liečbu.

odvar z listov vlašských orechovSušené listy sú základom vývarov na liečbu vnútorného krvácania, rachota, všeobecné vyčerpanie tela. V súčasnosti sa uskutočňuje výskum využiteľných vlastností listov orechov a kontraindikácie ich použitia pri rakovinových ochoreniach. Zdá sa, že jednoduchý bylinný liek dokonale pomáha posilňovať imunitu alebo ju obnovovať po chemoterapii alebo chirurgickom zákroku.

Zvyčajne sa rastlinné prípravky zriedkavo a veľmi presne používajú pri ochoreniach tráviaceho systému. Listy orechov sú výnimkou.

Pomáhajú nielen pri bežných poruchách, ale aj zmierňujú bolesť, zápaly a iné nepríjemné symptómy, ktoré sú charakteristické pre akútnu gastritídu, peptický vred, dysbiózu.

Odvar alebo čaj na báze listov orechov s cukrovkou pomáha normalizovať hladinu cukru, podporuje telo a jeho imunitný systém. Podobný účinok spôsobujú ochorenia kĺbov, riziko aterosklerózy. Vo všetkých týchto prípadoch je zahrnutá regeneračná kapacita rastlinných surovín.

Čaj z orechových listov – video