gloxinia je ovplyvnená listamiK cnosti gloxinia, pestovatelia kvetov správne zahŕňajú nielen veľké kvety zvony, ale aj sametové lístie, ktoré tvoria nádhernú nadzemnú časť rastliny. Ak sa v domácej zbierke vyskytuje gloxinia, choroby listov a liečba ich následkov môže od pestovateľa odveľať veľa času. Plesňové a bakteriálne infekcie, chyby starostlivosti a škodcovia ohrozujú kvety vážnym poškodením a dokonca smrťou.

Časť chorôb gloxinie a jej listov nemožno poraziť. Preto je oveľa užitočnejšie a ľahšie, poznať príznaky chorôb, venovať pozornosť ich prevencii.

Hubové choroby listov gloxinia a ich liečba

hubové ochorenie listovNajnebezpečnejšie, rýchlo sa rozvíjajúce a nestabilné choroby sú spôsobené patogénnymi hubami. Ich spóry sú prenášané vetrom, padajú na rastliny kvapkami vody alebo časticami pôdy. Môžete priviesť patogény z prístroja, uvoľniť pôdu alebo premiestniť hľuzu.

Najčastejšie sú pýcha phytophtóry s gloxinóznymi hubami. Ochorenie listov na gloxíniu sa prejavuje ako hnedo-hnedé škvrny na zelenkách, stopkách a stonkách. V suchom vzduchu postihnuté oblasti rýchlo vyschnú, listy, a potom celá nadzemná časť zomrie. Pri vysokej vlhkosti sa tkanivá pod hubami rozkladajú, zmäknú a tiež zomierajú.

Liečba neskorých plesní zriedkavo prináša pozitívne výsledky a životaschopná huba môže udržať aktivitu už niekoľko rokov. Preto je dôležité nepriznať výskyt ochorenia a zamerať sa na prevenciu.

  1. Všetky nakúpené hľuzy sú pred výsadbou ošetrené fungicídmi.
  2. Zemina na výsadbu sa ohrieva v rúre.
  3. Rastliny gloxínium a pôda pod nimi niekoľkokrát do roka sa postriekajú roztokom fi nocytu alebo fytosporínu.

umierajúca gloxiniaAk sa ochorenie listov gloxinia, ako na fotografii, ešte stále cíti, postihnuté vzorky nie sú ošetrené len antifungálnou látkou a vyčistené zo sušených listov. Gloksinii sa preniesli do karantény, oddelili sa od zdravých rastlín a potom na zabránenie fungicídu postrekovacieho systému. Liečba sa opakuje po týždni.

Rovnaké opatrenia sú účinné pri liečbe gloxinie pri ochorení listov spôsobených inými hubami. Takéto ochorenia zahŕňajú:

  • skutočná a hubená plesňa;
  • anthracnose;
  • aksohitoz;
  • septorióza a iné infekcie.

Related  Zaujímavé fakty o zberateľovi

Najväčšie riziko infekcie vnútorných rastlín je vystavené nesúladu s bezpečnostnými opatreniami počas výsadby, letnej vonkajšej údržby a nedbanlivosti.

znížené gloxíniumZnepokojujúcim príznakom, ktorý hovorí o hubovej gloxínií, ako na fotografii, je vytvorenie neobvyklého belavého povlaku, hnedého, šedého alebo načervenalého škvrny, ohniská sušenia a zomierajúceho tkaniva.

Liečba takýchto ochorení sa odporúča s nízkym stupňom poškodenia, ak infekcia zachytila ​​väčšinu stoniek a listov, musíte sa rozdeliť s gloxinia.

Vírusové a bakteriálne ochorenia gloxinie

bakteriálna lézia listov gloxiniaBaktérie, ktoré spôsobujú ochorenia gloxinia, sa dostanú do rastlín z pôdy, z nástrojov používaných počas transplantácie alebo z použitého hrnca. V dôsledku bakteriálnej infekcie taktiež trpia nadzemná časť a hľuzy, kvôli ktorému sa stonky, listy, puky deformujú, mokré, zomierajú.

Ak chcete zistiť typ infekcie, musíte sa pozrieť na fotky gloxinia, ale ich liečba, dokonca aj s správnou diagnózou, prinesie pozitívny výsledok. 

Choroby bakteriálnej povahy, najmä ak sú ich patogény usadené na hľuzách, nemožno odstrániť. Dokonca aj hlboké prerezávanie nešetrí rastlinu. Preto, ak pestovateľ oceňuje jeho zbierku, imunitná ochrana gloxínov je podporovaná Epinom alebo iným podobným prípravkom, prispôsobuje starostlivosť a udržuje bezpečnosť pri skladovaní a transplantácii hľúz.

Tieto rovnaké pravidlá by mali byť vedené na ochranu kvetín pred vírusmi. Ich vzhľad je poznačený skvrnami listov a kvetov, ich deformáciou a postupným útlakom. Ak má kvet podobné príznaky, jeho časti sa nepoužívajú na reprodukciu a pri prvej príležitosti sa nahradí novým zdravým exemplárom.

Škodcovia gloxínov a ich kontrola

škodcov na listoch gloxiniaČasto sú stopy prítomnosti škodcov vnímané ako ochorenie gloxinie, ale ošetrenie listov v tomto prípade má úplne inú povahu a s náležitou pozornosťou nevyhnutne vráti zdravie rastlín.

Najnebezpečnejšími nepriateľmi gloxínov sú thripy a mikroskopické roztoče. V prvom prípade sa na listoch objavia malé šedo-hnedé škvrny. Okraje listových dosiek sú skrútené a vysušené. Tvar pukov, stoniek a iných častí rastlín je škaredý. Okrem opakovaného ošetrenia insekticídmi je gloxinium užitočné na transplantáciu umytím hľúz v roztoku manganistanu draselného.

Related  Správna starostlivosť o ponuku calla doma

Príčiny výskytu škodcov a gloxínií spočívajú v chybách odchodu. V suchom vzduchu a nesprávnym zavlažovaním sa na listoch objavujú pavúky a cyklámenové roztoče. Tieto parazity sa rýchlo množia a zachytávajú gloxiniu a iné vnútorné kvety. Kolónie kliešťov vyzerajú ako prašné razie. A životná aktivita spôsobuje útlak výhonkov, rastlina odmieta kvitnúť. Ak chcete poraziť nebezpečné škodcov, používajte akaricídy a insekticídy, zatiaľ čo vždy vytvorte pravidelnú starostlivosť o zelené zvieratá.

Pravidlá starostlivosti o gloxiniu – video