adenium domaNezvyčajný vzhľad adenía a porovnanie s ružou, ľalia alebo hviezda, adresované svojim kvety, sú príčinou zvýšeného záujmu o rastlinu z afrických púští. V rovnakom čase adenium, starostlivosť doma, čo je veľmi jednoduché, veľmi nenáročné.

Malé vedomosti, starostlivosť, pozornosť a zviera bude reagovať svieži kvet. A neobmedzené možnosti prerezávania a tvarovania umožňujú pestovať skutočne unikátny exemplár.

výsledok náležitej starostlivostiAdény majú veľmi rozoznateľný vzhľad. Zahustená plná dĺžka stonky, malá rozetou hustých listov, korunujúca vrchol a veľké kvety všetkých odtieňov od bielej až husto fialovej.

Rastliny, ktoré nie sú pokazené podmienkami polopúšť, v dome dokonale prispôsobiť, kvitnúť a dokonca dovoliť experimenty na seba. Výsledkom sú bizarné adenium, ktoré pripomínajú chobotnice, mangrovové džungle alebo abstraktné zelené plastiky.

Tajomstvo úspešnej starostlivosti o adenómiu doma je jednoduché a má zabezpečiť maximálne slnko, voľnú pôdu, pravidelné, ale mierne zalievanie.

Teplota a vlhkosť vzduchu pre adén

adenium v ​​komfortných podmienkachAdény sa môžu nazývať jednou z najviac tepelne odolných vnútorných rastlín. Pohodlné pre ne je teplota 30-35 ° C. Zníženie 3-5 jednotiek neobťažuje, ale dlhodobý chladiaci vzduch 18-20 ° C spôsobí, že rastlina spomalí rast, kvitnutie a odmietajú pokračovať v príprave na zimné obdobie pokoja.

Znaky utláčaného štátu sú tiež viditeľné na mieste, ktoré je príliš teplé. Teplota +38 ° C pri starostlivosti o adenium doma je často kritická, ak vlhkosť vzduchu v miestnosti nie je dostatočne vysoká. Vlhkosť pomáha kvetu tolerovať teplo, ale v chlade to naopak spôsobuje problémy.

Minimálna prípustná teplota pre obsah adenu v miestnosti je +10 ° C. Ak sa vzduch stále ochladzuje, riziko poškodenia osýpok a jeho úmrtia v dôsledku rozpadu výrazne narastá.

Pre adény, ktoré sa vyznačujú obdobiami hibernácie alebo pokoja, keď rastlina:

 • čiastočne alebo úplne vyhodí listy;
 • zastaví rast;
 • netvorí nové púčiky.

Podivné znamenie pre kvetinu je:

 • zníženie trvania denného svetla;
 • ochladenie na 16-20 ° C

reakcia na zlú starostlivosť“Hibernácia” pomáha obnoviť rastliny a vytvoriť rezervu pre budúci kvitnutie. Preto počas celej svojej doby pre adenium udržiavať teplotu asi 12-16 ° C a drasticky znížiť zalievanie. Treba pamätať na to, že rastliny netolerujú ani malé mrazy. Rovnako ako na fotografii, keď sa staráte o adenium doma, môžete to urobiť bez striekania a špeciálnych opatrení na zvýšenie vlhkosti vzduchu.

Adenium osvetlenie pre domácu starostlivosť

svetlé adeniumAdény sú fotofilné, na rozdiel od väčšiny rastlín v interiéri nepotrebujú tieňovanie a najlepšie sa cítia na južnej a východnej strane.

V lete, čím viac slnka prijímajú, tým viac bude kvitnutie, tým bude hustšia a zdravšia koruna. V zimných podmienkach nemení, ak nie je dostatok svetla, môže byť tieň čiastočne kompenzovaný udržaním teploty v rozmedzí 15 ° C alebo dlhším osvetlením.

Pri aspirácii na slnko sa adenium miestnosti opiera o okno. Môžete vrátiť krásu do koruny otočením kvetu. V priebehu času sa kmeň opäť narovná.

Svetlý režim adenía, ktorý pochádza z rovníkovej zóny planéty, je žiaduce udržiavať si prirodzené hodnoty. To znamená, že od jesene až na jar, aby závod dostal svetlo na 12-14 hodín, bude vyžadovať osvetlenie.

Pozemok pre adenium a jeho transplantáciu

mladá rastlina v špeciálnej pôdeZmes pôdy pre adenium by mala byť ľahká, veľmi voľná, výživná a priepustná pre vlhkosť a kyslík. Úroveň kyslosti, ktorá je pre rastlinu komfortná, sa rovná pH 5,5-7.

Dnes je dostatočný rozsah hotových substrátov na báze rašeliny alebo kokosových vlákien. Adenium je vhodný na prípravu sukulentov alebo univerzálnych pôd s prídavkom uvoľňovania, štruktúrovaných zložiek.

Ak je získaná pôda príliš hustá alebo sa zdá byť chudobná, môžete zmiešať pôdu pre adenium sami, pričom:

 • 5 dielov hotového substrátu;
 • 3 časti listovej pôdy s vysokým obsahom humusu;
 • 2 časti vermikulitu, riečneho piesku alebo perlitu.

Dobrým prídavkom je drvené uhlie, ktoré môže pôsobiť ako prirodzená zložka pôdy alebo drenáže.

rastliny potrebujú špeciálny substrátV odporúčaniach hlavných výrobcov, ktorí sa podieľajú na kultivácii adenómov, je indikácia zloženia substrátu pre túto kultúru. Časť perlitu sa pridá do troch častí kôry drveného dreva. Takáto pôda pre adenium perfektne prechádza vzduchom a vlhkosťou, nikdy kompaktuje a nemôže byť považovaná za univerzálnu. Avšak v nej nie sú príliš veľa živín, takže kvetinárka bude musieť premýšľať nad častým kŕmením svojho maznáčika.

To je tiež dôsledok významného podielu penových guľôčok, tehlových štiepok, uhlia a ďalších dezintegračných činidiel, ktoré sa pridávajú na zvýšenie vzdušnosti podkladu.

tvorba adenómieTransplantácia adenium sa najčastejšie uskutočňuje na jar, keď začne aktívny rast. Nový hrniec by nemal byť príliš veľký, inak môže zariadenie oddialiť dlho očakávaný kvitnutie. Avšak v príliš tesnej nádobe je ťažké dosiahnuť harmonický tvar kaudexu.

Ak je príčinou transplantácie adenómu tvorba jej kurióznych koreňov, taká rastlina nie je počas 5 až 7 dní veľmi opatrne napojená alebo zvlhčená. Zdravé adény, napríklad sadenice prepravované v samostatných hrncoch, sa dajú napojiť obvyklým spôsobom.

Ako sa voda adenium?

Režim zavlažovania dekoratívneho rodáka z Afriky závisí:

 • od roka;
 • z teploty vzduchu;
 • z kapacity nádoby;
 • z pôdy vybranej pre adénia;
 • od miesta závodu a fázy jeho vegetácie.

výsledkom prebytočného zavlažovaniaV období aktívneho rastu potrebuje rastlina veľa vody a čím je teplota vyššia, tým väčší je potrebný aden.

Počas horkého počasia by mala byť pôda v banke mierne vlhká. To pomôže kvetu udržať vitalitu a nestratiť kvety. Sprejujte adenium, kým nie je potrebné.

Chladenie je pre kvetinárstvo isté znamenie, že zalievanie by malo byť znížené. Nadbytočná voda často spôsobuje ochorenie a smrť koreňového systému. Ako sa voda adenium, aby ste sa uistili optimálne množstvo vlhkosti?

V lete, pri pohodlnej teplote, je potrebná nová časť vody, keď je vrchná vrstva pôdy úplne suchá po predchádzajúcom zavlažovaní. V zime, v chladnej miestnosti, by ste mali kvetnúť iba vtedy, keď substrát úplne vyschne. V teplej miestnosti as pokračujúcim rastom sa adenium napĺňa ako obvykle, ale o niečo menej často.

Prerezávanie a tvorba adenía

tvorba a prerezávanie adeníaNa výrobu korunky hrubé, rozvetvené, pestovatelia kvetov sa uchýlili k formovaniu a prerezaniu adenía.

Často je to nevyhnutné, pretože v mnohých rastlinách má apikálny vývoj dominantný charakter a neumožňuje vývoj iných výhonkov s výnimkou centrálneho výhonku.

odstránenie vrcholuOdstránenie hrotu aktivuje spánkové bočnice a spúšťa rozvetvenie. V dôsledku takéhoto prerezávania doma na adeníu:

 • množstvo listov sa zvyšuje;
 • viac púčikov;
 • koruna sa ukáže ako lemovaná, objemná a hustá.

Zvyčajne po orezaní sa prebudí viac ako tri púčik a hrubší stonka je silnejšia, čím silnejšia je výhonka pozdĺž okraja “konope”.

adenium sa obnoví po prerezaníRovnako prerezávanie adenium doma sa používa na oživenie dospelých rastlín, niektoré vetvy ktorých výrazne oslabuje s vekom. Vykonáva sa v intervaloch dvoch rokov, skrátenie výhonkov na 5-8 cm.

Tvorba adenomového kaudexu

tvorba kaudexuAdenium je vzácna rastlina, ktorá umožňuje kvetinárstvu vytvoriť nielen nadzemnú, ale aj podzemnú časť. Prerezávanie a tvorba adenium caudex umožňuje kvetinárstvu pestovať neuveriteľné vzorky.

Kvetina veľmi “verný” celej ľudskej manipulácie, ktoré môžu prepletené korene, odrezať časť z nich, alebo úplne odstrániť spodnej časti rastliny, ktorá rastie nový koreňový systém daného tvaru.

Najčastejšie sa na báze adenia vytvára bonsai ako mangrovový strom. Ak to chcete urobiť:

 • vyberte sadenice so silnou základňou;
 • koreň je odrezaný v mieste zužovania kaudexu;
 • výsledná stonka je opäť zakorenovaná vo vode alebo vo voľnej zmesi perlitu a vermikulitu.

koreňová adenómiaKeď rastlina znovu získa svoje korene, prenesie sa do širokého hrnca, do ľahkej pôdy pre Adenium. Umiestnite pripravenú kruhovú platňu z hustého plastu pod stonku. Korene sú roztiahnuté a upevnené tak, aby poskytovali požadovaný tvar. Potom sú korene posypané pôdou na jeden alebo dva centimetre.

vysádzanie rukoväteStarostlivosť po takejto tvorbe adenium caudex je častejšia, zvyčajne mierne zalievanie a pravidelná kontrola polohy koreňov. Za týmto účelom sa rastlina transplantuje dvakrát do roka, rozširujú odrezky a odstraňujú nepotrebné.

Video o pravidlách starostlivosti o adenium