Jasné kvety balzamuBalsamín – krásny, bohatý a jasne kvitnúci, nevyžadujúci špeciálnu pozornosť kvetnaté kvety, prišiel k nám z ostrovov Zanzibar. Jeho vlasť je tiež považovaná za subtropiku Afriky a krajín strednej Ázie. V CIS je táto rastlina známa aj inými názvami: “Wet Vanka”, “Ogonek” a “Nedotraga”. Rodina balzamových rastlín má asi 500 druhov rastlín, ktoré majú množstvo špecifických vlastností – láska k vlhkosti a slnečnému žiareniu. Ak chcete hojne a jasne kvetu balzam, starostlivosť o neho doma by mala brať do úvahy pravidelné a pravidelné zavlažovanie, rovnako ako ubytovanie v miestnosti. Čo potrebujete vedieť o pestovaní tejto rastliny? Aké funkcie starostlivosti treba zvážiť?

Prečítajte si tiež: ako sa starať o záhradný balzam?

Vzhľad balzamu: fotografie izbových rastlín a opis

Trvalé izbové rastlinyKvetinové kvety, ktoré je možné zakúpiť v obchode, sú zvyčajne celoročné rastliny s tenkým a hladkým stonkou, predĺžené oválne listy veľmi nasýtenej svetlej zelenej alebo tmavozelenej farby s impregnáciou fialovej. Stonka môže dosiahnuť 35-50 cm a listy umiestnené bližšie k koreňu – preniknúť do oválneho s priemerom až 7-11 cm. Existujú aj jednoročných predstaviteľov rodiny balzamov.

Bohatý kvet balzamuTu je izbový balzamFotografie boli odobraté počas obdobia bohatého kvitnutia.

Roční zástupcovia sa pestujú vonku. Požiadavky na starostlivosť budú rovnaké.

Oba druhy rastlín môžu kvitnúť s kvetenstvami aj s jednotlivými kvetmi, ktorých okvetné lístky majú výraznú jasnú farbu: snehovo-bielu, matnú-ružovú, šarlátovú, jasne oranžovú (oheň) a druhú.

Kvety balsamíny majú neobvyklý tvar plátkovKrása kvetov v nezvyčajnej forme lístkov:

 • voľne umiestnené;
 • tavené v pároch;
 • prítomnosť v kvetenstve jedného okvetného plátna pretiahnutého do ostrosti;
 • viacfarebná farba: ružovo-burgundová, žlto-fialová, biele-fialová a iné odtiene;
 • biely malý pupen, odhaľujúci veľké, svetlé a nasýtené lístky.

Trvalé druhy sú hojne kvitnúce prakticky po celý rok. Ale len vtedy, ak je starostlivosť o balzam doma správna – na fotografii sa zobrazujú zdravé rastliny z oboch poddruhov. Ak sa v banku pestuje ročný predstaviteľ rodiny, potom bude v lete spokojný s veľkými kvetmi. S dobrou starostlivosťou sa doba kvitnutia rozšíri o 1-1,5.

Ako si vybrať správne miesto pre vnútorný balzam: fotografie a pravidlá

Ročný balzam na miesteVšetci členovia rodiny balsaminov patria medzi svetlomilné bylinné rastliny. Ak má dom okno smerujúce na juh, toto je ich miesto. Ale pri umiestení hrnca na parapet, stojí za to zvážiť, že priame slnečné svetlo žiariace sklom môže spáliť šťavnaté a jasné listy. Ak chcete zabezpečiť správnu starostlivosť o izbový balzam počas letného horúčavu, je potrebné dať ochranu alebo vybrať na okennom parapete miesto, na ktorom slnečné lúče zostanú na chvíľu. Pri príchode chladného počasia musí byť ochrana nutne odstránená a banka umiestnená na najviac osvetlené miesto.

Balzam by mal byť chránený pred priamym slnečným žiarenímBalsamic tiež:

 • majú radi čerstvý vzduch;
 • netolerujte silné návrhy;
 • nemajú radi mráz a zimu – v zime je lepšie posunúť hrniec z rastliny zo skla, bližšie k okraju parapetu, kde sa cíti teplo z batérie;
 • Počas vetrania miestnosti v zime je lepšie, aby bola rastlina vyňatá z okna.

Ak je hrniec umiestnený nesprávne, farba stráca tvar koruny – rozširuje sa smerom nahor, stonka je holá, spodné listy vypadávajú, kvitnutie je zriedkavé. Zariadenie vyhodí pupeny na samý koniec stonky.

Pri nedostatočnom alebo nadmernom svetle sa rastlina roztiahne a stráca svoj tvarNa fotografii je prezentovaná starostlivosť o balzam v domácich podmienkach, pre ktorú bola vykonaná nesprávne.

Správne napájanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o vnútorný balzam

Trvale rastúca a ročná rastlina poskytne jasné kvety len vtedy, ak pôda alebo pôda, v ktorej žijú, bude udržiavaná vlhká. V lete je kvetina dostatok vody a v zime je množstvo vody znížené o 1/3. V tomto prípade by voda mala byť mäkká voda bez nečistôt. Odporúča sa, aby voda z kohútika zostala aspoň 2-3 dni.

Potrebujete časté a mierne hojné zavlažovanie. Nemôžete naplniť rastlinu. V tomto prípade korene začnú hniť a farby zmiznú. Aby ste tomu zabránili, je lepšie urobiť dobrú drenáž.

Ak sa balzam dobre stará o doma správne, potom po každom zalievaní na listoch rastliny budú pôsobiť malé kvapôčky vlhkosti. Po niekoľkých hodinách sú kandizované. Táto vlastnosť kvetu je evidentná v lete.

Akú teplotu a vlhkosť treba udržiavať?

Rastlina na bohaté kvitnutie potrebuje teploZariadenie bude pohodlné tam, kde je teplo. Subtropická rastlina v našich podmienkach sa už prispôsobila, ale stále s veľkými ťažkosťami pretrváva chlad. Takže v zime v miestnosti by mala byť aspoň 13-16C, a v lete – 20-24S.

Balzam miluje vlhkosť, takže ak šípka teplomera stúpa nad 22V miestnosti je potrebné zväčšiť vlhkosť. V opačnom prípade kvitnú kvety. Odporúčame umiestniť kontajner s vodou v blízkosti hrnca.

Najlepšie obväzy a základy

Správne kŕmenie zabezpečí bohatý kvitnutieDôležitou súčasťou starostlivosti o vnútorný balzam je transplantácia rastlín v správne vybranej pôde a kŕmenie. Vysádzanie odrezkov v hrnci (plemená balsam doma prostredníctvom rozmnožovania) alebo transplantácia rastlín sa vykonáva na začiatku jari pred kvitnutím alebo na jeseň po kvete. Vezmite pôdu:

 • 1 časť zeme a humus,
 • ½ rašeliny a 1 časť piesku.

Balzam v malom hrnci. Nemá rád objemné kontajnery, pretože jeho korene musia úplne roztrhnúť hromadu pôdy. Čím rýchlejšie to robí, tým rýchlejšie začne rásť a dávať kvety. Vo veľkom hrnci sa rast spomaľuje.

Ak nie je malý kontajner, potom 2-3 odrezky môžu byť zasadené do jedného hrnca vo vzdialenosti asi 5-6 cm. Rastliny dokonale koexistujú navzájom.

Krmiť balzam ihneď, pretože rastlina vyjde z “zimnej hibernácie”. Ako hnojivo je zmes draslíka a fosforu vynikajúca. Pridá sa do hrnca 1 krát každé 2 týždne kvitnutia. V zime je možné podávať dusíkaté hnojenie. Zvyšujú množstvo zelene na stonke, len aby priniesli náklady na hnojenie v malých porciách a nie často.

Balzamín sa môže množiť a osivo. Oni sú zasiate koncom februára v krabici. Závod bude samostatne poskytovať majiteľovi potrebné množstvo semien. Iba keď sú zhromaždené, musia byť čisté. “Touchy” pri najmenšom dotyku (fúkajúci vietor) do zrelého boxu ich vyradí.

Krása kvetu typu miestnosti – video