Aspidistra domaSkvelá úloha zelených priateľov v miestnosti, kde väčšinu času trávia ľudia. Dlho je známe, že nábytok “fonite”, vysielanie, sme spustili koktail z emisií priemyselných podnikov. Sme ubezpečení, že znečistenie je normálne. Len veľmi málo ľudí vie, že v laboratóriu je len 20 spojení, ostatné sú umlčané, nie sú registrované. Za týchto podmienok pomôžu veľké listové dekoratívne rastliny, ktoré absorbujú všetky nečistoty a čistia vzduch. Najneprestížnejšie z nich je aspidistra, starostlivosť o ňu doma nebude spôsobovať ťažkosti.

Požiadavky aspidistra na obsah

Veľkolepé kríky aspidistraV prírode je biotop aspidistra hustý a podsadený, kde je vždy tieň, súmrak a chlad. Rastú s kudrlinami, rastúc od koreňa v šírke. Ak ste niekedy boli na lúke divokého cesnaku na Sibíri, je to ako húštiny aspidistra v juhovýchodnej Ázii, iba listy sú drsné a trikrát vyššie. Oni odkazujú rastlinu na rod lilie alebo konvalinka, podľa rôznych kvalifikačných znakov. Z 20 druhov rastie iba jedna kultúra – aspidistra je vysoká.

Kvetina AspidistraJe dôležité poznamenať, že rastlina je milovaná pestovateľmi kvetov a získala mnoho národných mien – materinský jazyk, priateľskú rodinu. Listy zo stromčeka vychádzajú zo zeme. Stonka nemá túto rastlinu. S náležitou starostlivosťou aspidistra kvitne, čo je jasne viditeľné na fotografii. V priemere vďačnosť bude uvoľnená kvetina, ktorá žije len 24 hodín. Iba starostlivo vyzerajúci, bude možné vidieť medzi listami, na samom pozemku, ktorý pochádza z koreňa kvetu, ktorý môžete opeľovať a získať jedno semeno.

Neobvyklé usporiadanie kvetu aspidistraNenáročná rastlina trvale toleruje všetky zmeny v mikroklíme miestnosti. Obáva sa iba priameho slnečného žiarenia, nadmerného napájania a úplného vysychania zeme. Staco toleruje aj krátkodobý pokles teploty, ale nie pod bod mrazu vody. Zelená hmotnosť rastie pomaly, 5-6 listov ročne. Koreňový systém, rastúci, dáva život novým stonkám.

Správna starostlivosť o apidystroy doma

Aspidistra v interiériAk vaše okná idú na sever, sú blokované zo slnka vysokou budovou alebo balkónom v hornom poschodí, aspidistra sa stáva ideálnou rastlinou, ktorá vytvorí zelený kútik. Je nenáročná v starostlivosti a najlepšie sa hodí na prvé pokusy o vytvorenie domácej záhrady.

Rovnako ako každá rastlina má apisthistor špeciálnu starostlivosť. Požiadavky sa obmedzujú na vytvorenie podmienok existencie, ktoré zabezpečujú:

 • vonkajšie faktory obsahu;
 • zloženie pôdy a podmienky jej výmeny;
 • zalievanie a hnojenie;
 • škodcov a chorôb.

Rozhodujúcim faktorom je tolerancia voči sfarbeniu aspidistra. Rastlina sa cíti dobre v penumbre av difúznom osvetlení. Ak listový list začne blednúť, osvetlenie by malo byť mierne zosilnené. Existujú rozmanité aspidistra, ktoré pod rozptýleným svetlom zvyšujú kontrast pásov a stávajú sa elegantnejšími. Body na listoch naznačujú opálenie.

Aspidistra nemá rád priame slnečné svetloV tieni aspidistra žije dobre na voľnom priestranstve, v krajine, na balkóne v lete. Týmto spôsobom by ste mali vytvoriť malý kryt z horiacich slnečných lúčov. Nočné a denné zmeny teploty ho neovplyvňujú. Zariadenie je však pohodlné so stredným 22 . V horúčave opustí suché, korene nemajú čas na to, aby im dali vodu.

Zimná údržba rastlín v chladných podmienkach, okolo 10 dáva jarné zrýchlenie rastu mladých zelení. Ale v podmienkach domácej údržby je ťažké vytvoriť takéto podmienky, avšak je možné zabezpečiť 15 stupňov. Preto sa v zime znižuje zavlažovanie, rastlina nezhŕňa a nezvyšuje vlhkosť postrekom.

Aspidistra má rád strednú vlhkosťČasté zvlhčovanie listov nevyžaduje kvet, ale s vďačnosťou sa hovorí o duši, utieranie listov z prachu. Je potrebné mať na pamäti, že aspidária má rád časté mierne zavlažovanie s konštantnou jemnou vodou. Nasiakanie hrotu zeme nasleduje 2-3 krát týždenne v lete, v zime o polovicu menej často.

Je nutné dodržiavať zlaté pravidlo pre floristov pre všetky rastliny. Pre všetky skleníkové a domáce rastliny nie je podvýživa taká hrozná ako nadmerná hydratácia. Hnojivo sa aplikuje len na vlhkú zem.

Pokiaľ ide o hnojivá, kvetina je takmer asketická. Časté kŕmenie je škodlivé pre neho. Pre pestré plemená môže prehnané podanie ovplyvniť zmenu farby štítku na zelenú. Na druhej strane, nasýtenie zelene závisí od dostatočnej výživy. Ako oplodniť aspidistra a ako často sa podľa zloženia pôdy vyberajú experimentálne termíny poslednej transplantácie.

Odporúča sa používať tekuté hnojivo “Uniflor”, ktoré sa vyrába pre rast, pre zelené listy, pestré druhy. Frekvencia aplikácie od 2 týždňov do mesiaca počas vegetačného obdobia. Ak však dôjde k náhlemu roztrhnutiu listov, je to prehnané. Potom prestať hnojiť pred obnovou krásy listov.

Nenáročná rastlina nevyžaduje špeciálne zloženie zeme. Pre neho je dostatok pôdy, ktorá je pripravená na sadenie záhradných plodín:

 • terčovnica – 2 diely;
 • rašelina – 1 diel;
 • humus – 1 diel;
 • piesok – 1 diel; listová zem – 1 diel.

Pestovanie dospelých rastlín aspidistraAko vždy, privítanie vermikulitu a zbitého dreveného uhlia je vítané. Aspidistra sa bude rozvíjať v bežnej záhradnej pôde alebo zakúpi univerzálnu pôdu. Transplantácia rastlín sa vykonáva každé 3 roky. Ale koreň rastie rýchlo, takže každá transplantácia vyžaduje zvýšenie objemu pôdy dvakrát. Staré rastliny nemajú transplantáciu, ale vymenia zem zhora. Koreňový systém nemá rád šoky – to je vlastnosť aspidistra. Optimálnym spôsobom transplantácie je prekládka bez toho, aby sa zničil zemský kóma. Miska by mala umožniť rast listov v šírke. V tomto prípade je potrebná dostatočná drenážna vrstva.

Kmeňové rozdelenie kríkovReprodukcia aspidistra sa vykonáva rozdelením puzdra počas transplantácie. V tomto prípade je potrebné vykonať operáciu najmenej traumatickým spôsobom. Ak vyberiete koreň s 4-5 listami, hlavné krídlo to znesie bezbolestne.

Reprodukcia sa vykonáva rozdelením listového listu na úlomky nožom. Rezy sa sušia. Výsledné kusy padajú do utesnenej misky s vodou. Môže to byť loď so širokým hrdlom. V tomto prípade sa dosiahne tesnosť. Veko je naplnené parafínom, pokrytým plastelínom.

Rozdelenie listu na ďalšiu reprodukciuNa okrajoch by sa mali objaviť korene. Potom klíček je usporiadaný v zemi a pokrytý sklenenou nádobou. Keď sa aspidistra zakorení, objavia sa mladé listy a treba ich postarať aj o dospelé rastliny.Úspešne rozvíjať vysadené rastliny

Známky neadekvátnej starostlivosti o aspidistru

Rastlina v zajatí, dokonca aj najnáročnejšia, si vyžaduje starostlivosť. Pri odchode by ste sa mali pozrieť na kvetinu a on vám povie o problémoch:

 • pomalý rast – kŕmenie karbamidom;
 • tmavé škvrny – skontrolujte škodcov, odstráňte z ponoru, zvyšujte teplotu;
 • suché špičky listov – suchý vzduch, suchá zem;
 • pomaly čierne listy – rastlina bola zaplavená;
 • žlté listy – rastlina je stará alebo hnilobná.

Aspidistra je poškodený škodcamiRovnako ako všetci ostatní domáci obyvatelia, aspidistra, s nevhodnou starostlivosťou, je náchylný k kolonizácii pavúkov, múčnikov a močiarov. Riešenie týchto škodcov sa dá robiť pomocou chemických prípravkov, ale treba pamätať na ochranné opatrenia pre seba a ostatných.

Vlastnosti starostlivosti o aspidistroy – video