Dracaena vo vnútriDracaena s štíhlym kmeňom a sviežou čiapočkou dlhých tvrdých lístia je veľmi podobná inej južnej rastline – palme. Vo voľnej prírode sa obidve a druhá kultúra vyznačujú svojim rastom. Ale ak palma neobmedzí rast smerom hore, potom sa kvôli kvetu v miestnosti stane vážny problém.

Nielen to, že väčšina domácich odrôd dosahuje výšky až 2-3 metre. Bez reštriktívnych opatrení stratia rastliny dekoratívnosť. Dracaena trčí holé, predlžuje sa a malé množstvo listov zostáva len na vrcholoch neochotne rozvetvených lignifikovaných výhonkov.

Ako doma vynásobiť dracenus?

V takejto situácii sa začiatočníci často snažia zbaviť prerastajúceho domáceho maznáčika. Ale prečo kúpiť novú rastlinu, keď už existuje exemplár, ktorý sa ľahko vráti k svojej bývalej kráse? Okrem toho je vynikajúcim zdrojom rastlinného materiálu na rozmnožovanie dracaena doma!

Ale ako to robí Dracaena? V podmienkach uzavretej pôdy prakticky nekvasuje, taktiež je veľmi nepríjemné dosiahnuť výskyt bočných výhonkov a nové rastliny z koreňov sa objavujú len vo výnimočných prípadoch.

Dracaena vo vaniExistuje niekoľko spôsobov, ako získať potomkov z mesta Drachen a väčšina z nich nebude potrebovať špeciálne vedomosti a veľké úsilie od kvetinárstva. V byte môže byť rastlina rozmnožená:

 • apikálne odrezky;
 • stonky;
 • vzduchové vrstvy;
 • semená.

Prvé dva spôsoby šírenia dracaena doma sú najvýhodnejšie. Sú ľahké a poskytujú takmer zaručený výsledok.

Kedy je lepšie šíriť doma dracaena a ako správne pripraviť sadivo? V praxi je možné skontrolovať jednoduchosť reprodukcie dracaena na jar. V tejto dobe sú aktivované nielen rastové procesy, ale aj ochranné sily rastlín. Preto je aj najnáročnejšia metóda povinná poskytnúť skorý výsledok. Ale pokusy o zakorenenie odrezkov v zime alebo na jeseň často zlyhajú.

Reprodukcia dracaena pomocou apikálnych odrezkov

Odrežte korunu dracaenaAk má dom dospelá dracaena, ktorá stratila svoje bývalé odvolanie, je čas aktualizovať ju a vytvoriť s ňou mladú kópiu.

Pokryté listami sa horná časť výhonku s časťou stonky orezá ostrým nožom. Je to optimálne, ak je šmyk kolmý k trupu vo vzdialenosti 15-18 cm od posledného listu. Z kmeňa odstráňte všetky zvyšky listov a starých listov. Potom sa budúce sadenice dracaena vysušia počas 2-3 hodín v podmienkach miestnosti.

Root drenzen vziať na rozmnožovanie v domácnosti, stopka môže byť:

 • v obyčajnej vode s malým prídavkom koreňového stimulanta a aktívneho uhlia;
 • v zmesi drveného uhlia, piesku a rašeliny;
 • vo vermikulite alebo perlitu podľa výberu kvetinárstva;
 • V parnej pôde pre dracaena alebo dekoratívne druhy paliem.

Koreňové odrezky by mali byť umiestnené v podmienkach skleníka alebo pod filmovým prístreškom, pričom vlhkosť, v ktorej sa dá regulovať, je vetranie. Za týmto účelom sa prístrešie otvára dvakrát denne po dobu 15-20 minút.

Treba pamätať na to, že drakena, rozmnožená doma odrezaním, nemá rád nadmernú pôdnu vlhkosť.

Aby sa zabránilo hnilobe alebo vysychaniu koreňových kôrov, je potrebné pravidelné, ale veľmi upratané zavlažovanie a udržiavanie teploty v rozmedzí 20-22 ° C. Sadenice sú vhodné na postrek. Iba voda je lepšie zohriať a nevyhnutne obmedziť. Rovnakým spôsobom, pomocou rastlinného spreja môžu rastliny získať prvé hnojenie v ich živote.

Podrobné štúdium procesu a získanie odpovedí na otázky, ktoré sú predmetom záujmu, pomôžu videu, ako násobiť dracénu doma.

Bočné výhonky sa prebudiaStonka s koreňovým systémom, ktorá zostala po rezaní, nestojí za to odhodiť! Ak zakryjete horný rez obalom a položíte rastlinu do hrnca v teple a mierne napojenej, potom sa asi po mesiaci na stonke stane znateľné prebudenie bočných výhonkov. Dajú budúcemu životu obnovený, multi-barelový drakén.

Reprodukcia dracaena odrezaním z kmeňa

Zakorenenie odrezkov dracaenaAk je kmeň príliš dlhý aj po orezávaní a je to škoda ho odhodiť, doma je možné rozmnožovanie dracaena odrezaním získaným nie zhora, ale od stredu výhonku. Rovnaká technika bude užitočná, ak v zdravých koreňoch bude horná časť rastliny uschnutá alebo zhnitá.

Aby sa získali odrezky, zdravá stonka sa rozreže na úlomky 10 až 15 cm, takže rez prechádza presne pozdĺž miesta predchádzajúceho zloženia listov. Miesta rezu by mali byť hladké a čisté, bez trhlín alebo oddelenia tkanív.

Zakorenenie je podobné prvému spôsobu rozmnožovania dracaena odrezaním. Ale na zachytenie kúskov výhonkov v substráte je v tomto prípade možné nielen vertikálne, prehĺbenie o pár centimetrov, ale aj horizontálne, mierne lisovanie do vlhkej pôdnej zmesi.

Ak zakorenenie apikálnych odrezkov produkuje len korene, potom počas kultivácie dracaena z výrezu stonky, okrem koreňov, klíčky z kľudových obličiek tiež vyrastiť. Koreňový systém sa zvyčajne vyvíja po 1 až 1,5 mesiaci a prvé výhonky na odrezky sú zobrazené aj po 2 až 4 týždňoch.

Propagácia dracénia vzdušnými vrstvami

Propagácia dracénia vzdušnými vrstvamiKeď je rastlina malá, a získať odrezky, aby doma Dracen doma, zatiaľ čo to nie je možné, použite inú metódu:

 1. Na stonke rastliny, pod predošlým listom, je označené miesto budúcej tvorby koreňov a malý priečny rez sa robí približne do stredu kmeňa.
 2. Ak chcete, aby to nebolo zarastené, vložte do otvoru zápalku alebo špáradlo.
 3. Okolo zárezu je kmeň zabalený sfarbením a zakrytý paketom
 4. Je dôležité, aby mech pod fóliou nevyschol, je navlhčený striekacou pištoľou.
 5. Keď korene rastú cez sphagnum, tyčinka sa odstráni a nezávislé sadenice sa vyrežú z materskej rastliny.

Často, na mieste pod rezom, v minulosti sa vytvárajú začiatky výhonkov, ktoré sa stávajú novými kmeňmi dracaena.

Oddelené klíčky sú zakorenené v pôde pre dospelé rastliny a na týždeň je vhodné umiestniť ich do skleníka alebo pokryť veľkou nádobou na urýchlenie aklimatizácie.

Na mieste rezu vznikol nový výstrelTáto metóda je komplikovanejšia ako šírenie dracaena odrezaním odobratým z kmeňa alebo z vrchu výhonku, ale s náležitou starostlivosťou sa mladá semenáka zakoreňuje a rastie oveľa rýchlejšie.

Šírenie Dracaena zo semien

Doma, spôsobiť kvitnutie, a ešte viac, že ​​získanie semien je veľmi ťažké. Ak existuje taký vzácny sadivový materiál, ktorý má kvetinár k dispozícii, nemali by ste váhať.

Kultivácia osiva drakaSemená dracaena sú zapustené do pôdy iba v čerstvej forme, ale pred tým sa dôkladne vyčistia zvyšky plodu a 10 až 15 minút ponorené do roztoku rastového stimulanta:

 1. Vysušené semená sa zasielajú na povrch vlhkej pieskovitej, dezinfikovanej zmesi.
 2. Mierne posypané pôdou, pokryté filmom alebo vložené do skleníka na klíčenie. Žeravé semená vyžadujú svetlo a stálu teplotu okolo 25 ° C.
 3. Kým sa semená nezvýšili, ohnisko je pravidelne vetrané a snažia sa, aby nedošlo k spadnutiu studeného vzduchu a kondenzácie pod film.
 4. Nepriaznivé výhonky sa očakávajú po 25 až 30 dňoch.

Malé dracény sa postupne dávajú na zvyknutie na vnútorný vzduch. A potom sa rastliny ponorí a prenesú do samostatných hrncov.

Ide o najťažší a neobvyklý spôsob chovu dracaena doma, ale môže tiež priniesť ovocie a zaplniť batožinu kvety znalosti o zaujímavej kultúre miestnosti.

Video o šírení dracaena doma