hortenzie v záhrade v krajineHortenzia je krásna záhradná kvetina s nadýchanými viacfarebnými čiapkami. Sú zastúpené niekoľkými druhmi: podľa typu kríkov až do výšky 3 m, malých stromov a lýnov, ktoré môžu strom spleť až do výšky 30 m. Hortenzia bude kvitnúť od jari až po mráz, ktorá sa poteší svojimi globulárnymi kvetenstvami. Existujú však druhy, ktoré majú menej času.

Pravidlá pre výsadbu hortenzií

miesto pre hortenzie na záhonMôžete vysadiť hortenziu na začiatku jari alebo na jeseň. V tomto prípade bude výhodnejšia prvá možnosť. Pre hortenzie je potrebné zvoliť správne miesto pristátia. Uprednostňuje kyselú pôdu s dobrým hydratačným účinkom. Pokiaľ ide o osvetlenie, tieto kvety sa cítia pohodlne na slnku a v penumbre.

Celý proces výsadby možno rozdeliť na niekoľko etáp:

  1. Je potrebné vybudovať jamy o hĺbke 40 – 50 cm a priemere 40 cm. Ak sú kríky alebo procesy hortenzie malé, môže sa to urobiť o niečo menej.vykopať dieru
  2. Teraz potrebujeme pripraviť zmes pôdy pozostávajúcu z úrodnej pôdy, humusu a rašeliny. Je žiaduce pridať k nemu 50 g minerálneho hnojiva. Ak je to možné, táto zmes sa nechá v jamke 15 až 30 dní. Ak je pôda v mieste výsadby bohatá a plodná, potom sa do nej bezprostredne bezprostredne pripraví rastlina.
  3. Pripravená sadenica by mala byť umiestnená v strede jámy na výsadbu tak, aby jej koreňový krk nebol hlboko zakopaný. Okolo rastliny by mali byť starostlivo pokryté pôdou a manipulované, aby korene boli dobre lisované a blízko nich nebolo prázdno.rastlina sadenice
  4. Zasadený Bush by mal byť hojne napojený. Je žiaduce dodatočne posypať pôdu na vrchu pilinami, kôrou alebo rašelinou.liať

Po vysadení hortenzie hortenzie je lepšie ju niekoľko dní zakryť zo slnečného žiarenia. To umožní, aby závod začal rýchlejšie. Hortenzie rastlín môže byť buď samostatne alebo v skupinách. Vzdialenosť medzi krúžkami by mala byť približne 1 meter.

Základné pravidlá pre starostlivosť o hortenzie

Starostlivosť o hortenzie prichádza predovšetkým na správne zavlažovanie, včasné hnojenie, prerezávanie a uvoľňovanie. Ak urobíte všetko správne, keby budú nádherné a kvetenstvo veľké a jasné.

zalievanie

zalievanie hortenzieHortensia je vodná rastlina, ktorá vyžaduje časté zavlažovanie. Mala by byť bohatá na 15 – 20 litrov pre každý dospelý Bush. V horúcom počasí musíte to robiť raz týždenne. Počas horúceho a suchého leta môže byť zalievanie zvýšené až dvakrát týždenne. Ak chcete, aby ste sa riadili, urobte to pri podmienkach pôdy, zvážte, ako rýchlo absorbuje vlhkosť a vysuší.

Pri zavlažovaní je najlepšie použiť stálu mäkkú vodu pri izbovej teplote. Pravidelne je potrebné pridávať trochu manganistanu draselného, ​​ktorý zabráni vzniku hniloby. Hydrangea vody by mala byť ráno alebo večer, keď nie je príliš horúca.

Ďalšie hnojenie

hnojivo pre hortenziePre dobrý rozvoj a bujné kvitnúce hortenzie je potrebné kŕmiť. Na tento účel sú vhodné organické aj minerálne hnojivá. Je obzvlášť dôležité ich používať počas obdobia intenzívneho rastu. Môžete si kúpiť hotové hnojivá, ktoré sú bohaté na horčík a železo. Dobré zloženie nájazdy dresing vo forme trus roztoku s vodou v pomere 1:10 v kombinácii s minerálne zloženie 20 g superfosfátu, 10 g dusičnanu amónneho a 10 g močoviny. Používa sa ako hnojivo a aj môže byť ľubovoľná hnoj, len v súlade s opatrením, inak púčiky príliš veľký, čo je dôvod, prečo krehké konáre môže zlomiť.

močovinyOplodenie hortenzie je potrebné nielen počas výsadby, ale pravidelne, ako to robí. Prvé takéto hnojenie by sa malo uskutočniť koncom mája. Za dva týždne by sa malo zopakovať. Môžete oplodniť kvety počas leta, ale v auguste je žiaduce zastaviť kŕmenie tak, aby výhonky mohli byť zúžené v zime.

mulčovanie

mulčovanieVďaka mulčovaniu koreňovej trstiny budú korene hortenzie chránené pred prehriatím a rýchlym rastom burín. Musíte najskôr vyrobiť organický mulč, ktorý sa skladá z drevnej štiepky alebo rašeliny. Mal by byť rovnomerne posypané okolo kroviny. Pomôže to, aby bola pôda kyslá, čo je to, čo potrebujú hortenzie. Tento mulč sa postupne stáva súčasťou pôdy.

Ak chcete priniesť mulč pod kríky, je najlepšie na konci jari, keď je pôda dobre zahriata. V neskorom jeseni je možné mulčovať, keď sa vyskytujú negatívne teploty. Pravidelne je potrebné uvoľniť puzdrá, aby bola pôda viac priepustná pre vlhkosť.

prerezávanie

prerezávanie hydrangeasPrerezávanie sa vykonáva na rastlinách, ktoré dosiahli vek 3 – 4 roky. To by sa malo robiť na začiatku jari – predtým, ako začne prúdiť mokva a začínať. Ak je postup vykonaný príliš skoro, odrezky nebudú vhodné na ďalšie zakorenenie, a ak príliš neskoro, rastlina môže zomrieť. Preto je dôležité odstrániť, keď sa obličky začnú opuchať.

Pri prerezávaní v dospelých rastlinách odstrihnite sekacim 3/4 výšky každého výhonku. Súčasne by mali mať 2 až 3 páry obličiek. Staré kruhy možno aktualizovať na koreň. Všetko bude závisieť od stavu kríkov alebo stromov. Rez a staré alebo mrazené výhonky. Počas prerezávania môžete vytvoriť krásny malý strom s určitým tvarom. V prvom roku rastúceho hortenzie by jej kvety mali byť odstránené, pretože to prispeje k hojnejšiemu kvitnutiu v budúcom roku.

Príprava hydrangea na zimu

ochrana hortenzie pred chladomHortenzia sa vzťahuje na teplomilné rastliny, preto by sa mali uchovávať v zimnej sezóne. Osobitná ochrana je potrebná pre mladé výhonky a nedostatočne odolné odrody. Ak je Bush veľmi mladý, môžete jednoducho zaspať na vrchole zeme, spadnuté listy alebo piliny. Staršie rastliny by mali byť ohnuté na zem a pokryté strešným materiálom alebo lutrasilom. Že vietor nevyfukuje, musíte stierať obkladový materiál tehálmi.

Dospelé kríky vyžadujú starostlivejšiu ochranu. Musíme sa ich pokúsiť nerobiť. Bush byť viazaný, a potom sa skryť alebo spunbond lutrasilom, načo môže byť postavená na ráme kovové pletivo alebo iné zberné suroviny. Mal by byť vo vzdialenosti asi 20-25 cm od kroviny. Voľný priestor musí byť naplnený suchým lístia. Takýto ohrievaný rám chráni hortenziu dobre aj pri silných mrazoch. Môže byť odstránená na jar, keď je stabilná plus teplota.

Reprodukcia hortenzie

Hortenzia sa rozmnožuje niekoľkými spôsobmi:

  1. Rezne. Reprodukcia týmto spôsobom sa najlepšie robí v strede jari alebo začiatkom leta. Jednoročné postranné výhonky by sa mali používať ako predvalky. Mali by mať asi 10-12 cm dlhú dobu. Zospodu je potrebné odstrániť listy.zakorenenie odrezkov Na odrezanie odrezkov je potrebné pripraviť pôdu. Za týmto účelom sa používa ľahký substrát pozostávajúci z úrodnej pôdy, rašeliny a piesku. odrezky pod kapotouV ňom je potrebné odseky rastlín umiestniť do uhla. Každá samostatná rastlina by mala byť od seba vzdialená 5 cm. Na výhonky trvá asi mesiac.šírenie odrezaním
  2. Rozdelením kefa. Môžete sa chovať na jar a na jeseň. Z tohto dôvodu musí byť rastlina vyťažená a rozdelená na niekoľko častí takým spôsobom, že každý jednotlivý krov má obnovu. Potom sa rastlina práve vylodila na pripravených miestach.bush divízie
  3. Vrstvenie. Na reprodukciu hortenzie podľa vrstiev by sa mali určiť mladé výhonky, ktoré nebudú dlhšie ako rok. Mali by skloniť k zemi a priekopa tak, aby horná zostalo trochu špičku 20 cm. Nasledujúci rok, únik zakoreniť a môže byť oddelená od hlavného kríky a zasadil na inom mieste.násobenie hortenzie
  4. Semená. Je to dosť nepríjemný proces, takže táto metóda reprodukcie sa zriedka používa. Semená musia byť pestované doma. Za týmto účelom sú umiestnené v kvetináčoch a iba mierne posypané pieskom. Potrebujú byť často napojené a hnojené, keď rastú.rozmnožovanie osiva

Populárne druhy hortenzie

Pred vysadením hortenzie musíte rozhodnúť o vhodných druhoch. Každý z nich má svoje vlastné rastúce charakteristiky, ktoré je potrebné zohľadniť pri výsadbe a starostlivosti. Medzi najznámejšie medzi záhradkármi patria: Hortenzia veľká, Hortenzia panikulovaná, Hydrangea petiolát, Hydrangea dendritická.

Hydrangea macrophylla

hortenzie macrophyllaPoteší kvitnutie v júli až auguste. Táto hortenzia má jasné husté lístie. Výhonky bežného roka vyzerajú bylinné kvôli tomu, čo má rastlina nízky studený odpor. Kvety sú v tvare dáždnika. Môžu mať inú farbu v závislosti od odrody, ktorej intenzita závisí od kyslosti pôdy. Čím viac je to kyselina, tým jasnejšia bude hortenzia. Výška puzdra dosahuje až 2 m.

Hydrangea paniculata Hydrangea paniculata

panikulát hortenzieKvety od polovice leta až po začiatok chladného počasia. Kvetenstvo tohto druhu má pyramídový tvar. Môžu dosahujú dĺžku 30 cm. Hydrangea paniculata rastie v kroví, ktorá môže dosiahnuť výšku 5 m, alebo ako malé strom až 10 m. Táto forma je považovaná za viac odolná voči mrazu a nenáročné na údržbu.

Hortensia petiolaris (Hydrangea petiolaris)

hortenzie hortenzieJe to krovitá liana. Bude to vyžadovať dodatočnú podporu, ku ktorej bude pripojená vzduchová prísavka. V dĺžke rastie až na 25 m. Ide o vhodný pohľad na výsadbu v blízkosti oblúkov a altánkov. Kvetenstvo má tvar corymbose s veľkosťou do 25 cm.

Hydrangea arborescens

strom hortenzieRastú až do výšky 3 metre. Kvety sú prevažne biele alebo krémovo sfarbené. Existuje niekoľko odrôd tohto druhu, líšia sa v rôznych farbách. V zime môže rastlina zmrznúť, preto musí byť starostlivo zabalená. V apríli musia byť kríky vážne znížené. Kvety rastú vo forme veľkých nadýchaných kvetení.

Hydrangea pôdny obal (Hydrangea heteromalla)

podzemná hydrangeaTo je tiež nazývaný hortenzie Bretschneider. Tento druh je považovaný za mrazuvzdorný a nenáročný. Puzdro dosahuje výšku 2 – 3 m. Kvetenstvá tu sú korytnačky. Najprv majú bielej farby a na konci kvitnutia sa stávajú ružovými. Kvitne taký hortenzie v polovici leta.

Odporúčania pre výsadbu a starostlivosť o hortenzie v záhrade – video