Vykonávať prerezávanie pelargónieMnoho druhov pelargónie je známy svojou nenáročnosťou a jasným kvitnutím. Ale s miernymi požiadavkami na pôdu, zalievanie alebo teplotu, hlavným krokom v starostlivosti je prerezávanie pelargónie pre svieže kvitnutie. Ak sa zanedbá, čoskoro sa počet kvetení zníži, výhonky sa roztiahnu a stanú sa nahá a samotné kvety sa stanú beztvaré a neatraktívne.

Ako správne rezať pelargónie? Kedy je lepšie nalepiť a odstrániť výhonky?

Prečo je prerezané pelargónie?

Keďže medzi krytými a záhradnými muškátmi sú rastliny so stojatými a stojacimi stonkami, vysokými a trpasličími formami, druhmi ampel a polkrúby, každá rastlina si bude musieť vybrať svoj vlastný prístup.

Kvitnúce pelargónie po prerezaníAle hlavné pravidlo prerezávanie pelargónie nie je ťažké. Stanovuje, že pozornosť na dĺžku a rozšírenie stoniek by mala byť trvalá a pravidelné prerezávanie. Začaté krátko po výsadbe systematické vytvorenie pelargónie Bush pomôže:

  • spôsobiť výskyt bočných výhonkov a tvorbu nových púčikov kvetenstva;
  • poskytnúť rastline kompaktný, rovnomerný tvar;
  • urobiť kvitnutie bujnejšie, dlhšie a stabilnejšie;
  • získajte vysoko kvalitný sadivový materiál na reprodukciu svojej obľúbenej odrody.

Nie je potrebné čakať, kedy sa predĺžia na sezónu alebo dvaja utečenci a lístie zostávajú iba na vrchole. Špecifickou črtou pelargónu je to, že táto rastlina zriedkavo dodáva bočné vetvy bez vonkajšieho zásahu, ale v každom uzle sú spacie púčiky. Prerezávanie pelargónie spôsobuje, že sa tieto púčiky prebúdzajú a nielen tvoria novú stonku, ale aj položia kvetnatky.

Technika pre prerezávanie pelargónie pre svieže kvitnutie

Ako nakrájať mušku, aby sa kvitol? Kvitnutie a dobrý stav rastliny v prvom rade závisí od kvality prerezávania. Preto je potrebné odstrániť prebytočné alebo sušené stonky ostrým, dezinfikovaným nástrojom:

  1. Najlepšie je na to, aby ste si zobrali čepel, ak tomu tak nie je, urobí to kniežací alebo jemný kuchynský nôž.
  2. Nožnice by sa nemali používať, pretože zasekli výhonky a zlomili tkanivo na mieste rezu.

Related  Fotografie a názvy odrôd domácich fialiek (časť 2)

Rez mušku nad uzol listovRez sa uskutočňuje cez uzol listu smerom k vonkajšej strane puzdra. V tomto prípade vznikajúce výhonky nebudú navzájom rušiť a nebudú spôsobovať nadmernú hustotu koruny.

Ak potrebujete odstrániť mladú stonku, môžete to urobiť bez použitia nástrojov. Pryshchipku urobte suché, čisté prsty, snažia sa nie striekať a nepoškodiť jeho povrchovej vrstvy.

Aby ste zabránili rozpadu alebo poškodeniu škodcami, položte plátky posypané drveným aktivovaným alebo dreveným uhlím. Doma, keď prerezávate pelargónie na jar a po kvitnutí, je vhodné použiť prášok z prírodnej antiseptickej – škorice.

Po prerezaní pelargónu sa rastliny môžu oplodniť zmesou obsahujúcou dusík. To spôsobí zrýchlenie tvorby zelene a výhonkov.

Ako nakrájať mušku na jeseň?

Podzimné prerezávanie pelargónieKeď sa dokončuje vytvorenie nových stopiek a už existujúce kvetenstvo postupne stráca, príde čas na jesenné prerezávanie pelargónie. Pred týmto postupom je cieľom nielen vytvoriť krásny Bush, ale aj zlepšiť rastlinu.

Najskôr všetky odstránené kvety, poškodené alebo uschnuté stonky a listy. To umožní uľahčiť následnú prácu a zachrániť silu rastliny, keď začne aktívny rast nových výhonkov. Po vizuálnej prehliadke pelargónie pre bujnú kvitnúce prerezávanie a skrátenie je vystavená predĺženým, slabým, holým stonkám, ktoré poškodzujú vzhľad púšte.

Pri výbere miesta rezu je dôležité mať na pamäti, že výhonky sú tvorené spánkovými pupienkami v uzloch a nemusíte na vrcholoch nechávať dlhé internody.

Na jeseň sa rastliny v dôchodku rozrežú na približne tretinu. Nebojte sa také hlboké prerezávanie pelargónie. Počas zimy, s dobrým osvetlením a dodržiavaním podmienok zariadenia, všetko spadne a vytvorí nový zdravý výhonok. Bush pelargónie na lepšie rozvetvenie výhonkov sa po každých štvrtých obličkách.

Zacvaknite a zacvaknite kukly až do decembraProces prerezávania a pichania je pre pelargógy až do decembra bezbolestný. Potom rastliny zostanú osamote. V najtmavom čase roka je kultúra najzraniteľnejšia, narastá a všetky vonkajšie vplyvy sú vnímané ako stres.

Related  Liečivé vlastnosti vresu

Jarná prerezávanie pelargónie doma

Pri jarnom prerezávaní, oslabení a dlhé stonkyNa jar nie je svieže kvetinové prerezávanie pelargónie tak kardinálne ako na jeseň. Začiatok takejto práce by mal byť v posledných dňoch februára alebo začiatkom marca. V tomto prípade je nebezpečné oneskorenie. Neskôr sa odstránia prebytočné výhonky, vzniknú sa neskoršie kvetnatky a kvitnú sa.

Ako nakrájať pelargónie na jar, aby následky nemali vplyv na letné kvitnutie rastlín? K tomu je postačujúce odstrániť iba dlhé alebo oslabené stonky a vyrezať tak, aby sa zachovali aspoň 2-3 obličky zospodu.

Ako nakrájať muškáty, aby ste získali stamenovú rastlinu?

Vytváranie pelargóniePred odrezaním pelargónie a vytvorením miniatúrneho raziaceho stromu z neho vyberiete bočné vetvy a vybrané stonky sú viazané na niekoľkých miestach na silnú podporu vedľa neho.

Stonky pelargónie sú pomerne krehké, takže je potrebné veľmi opatrne vziať podväzok stredového výhonku na vertikálnu podperu. Kmeň je pevne upevnený na niekoľkých miestach tak, aby nosič odolal hmotnosti a strieľal a rastúcu korunu.

V tejto fáze natáčanie nepotrebuje prerezávanie, kým jej výška nie je mierne nad podporou. Pichnutie centrálneho strelca spôsobí jeho rozvetvenie. Z výsledných stoniek nechajte 5-7, aby vytvorili na ich základe svieži, dokonca korunu budúceho stromu.

Rovnako ako pri prerezávaní pelargónie vo forme kríkov, po vytvorení každého štvrtého listu sú výhonky pichnuté, čo v čase umožňuje vytvoriť živú a mimoriadne originálnu výzdobu interiéru alebo záhrady. Pretože rastlina je intenzívne orezaná, počkáme na prvé kvetenstvo najskôr o rok neskôr, keď sa vytvorí koruna. Pre svieže kvet prerezávanie pelargónie a jeho prishchipku niekoľko mesiacov pred zastavením, aby rastlina položila púčiky.

Správne prerezávanie pelargónie – video