calla EliottaV našich zemepisných šírkach sú dokonale vhodné dve odrody kaláš: hľuzovité a odrodové. Ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel pestovania hovädzieho dobytka, výsadba a starostlivosť v otvorenom teréne za ním vedie k vzhľadu krásnych kvetov. Exotická rastlina vás poteší najmenej mesiac – to je to, koľko kvetov koluje.

Príprava hľúz na výsadbu

príprava hľúz na kalkanie na výsadbuPred vylodením kala v otvorenom teréne, ktorého príprava začína vo februári až marci, sa hľuzy kaláš uložia v chladničke. Ak chcete udržať ich v dobrom stave, zabalte hľuzy obyčajným papierom a vložte ich do plastového vrecka. Ak chcete zabrániť stagnácii vzduchu, urobte niekoľko otvorov v taške.

Pripravené na hľuzy rastliny, skontrolujte, či majú príznaky rozkladu. Ak sa napriek tomu objavia, povrch hľuzy sa musí čistiť nožom, kým sa nevytvoria zdravé tkanivá. Ak chcete znova vytvoriť elastické hľuzy, držte ich vo vlhkej tkanine.

Ak chcete chrániť callas pred plesňovými infekciami, môžete bezprostredne pred výsadbou ošetriť hľuzy fungicídom (napríklad Vitaros alebo Fundazol).

Odporúča sa, aby sa kala nepoškodila ihneď na otvorenom teréne, ale v kvetináčoch s pripravenou pôdnou zmesou – takže budú bolestne prežiť pristátie. Pôda by mala pozostávať zo zmesi kompostu alebo humusu s rašelinou, záhradnou pôdou a pieskom. Hĺbka výsadby je asi 2 cm od povrchu hľuzy.

Vytočte calla v chovateľskej staniciCalla dobre toleruje zmeny teploty, takže na jar môžu byť umiestnené hrnce priamo na parapet. Nezabudnite na hľuzy po výsadbe vody, ale odporúča sa to robiť opatrne, aby ste nerozmazali hornú vrstvu zeme. Pre úspešný rozvoj závodu je potrebné hnojenie minerálnymi hnojivami každé 2 týždne.

vyklíčené hľuzy kalášAk zistíte, že korene kaloty začnú preniknúť na povrch, vložte do banku ďalšie 2-3 cm zeminy.

Kedy a kde sa rastliny na mieste?

Kedy sa vysadiť calla na otvorenom poli? Najlepšie je vykonať výsadbu na jar, akonáhle posledné mrazy opustia a teplota zostane nad 15 stupňov Celzia. Obvykle je to už začiatok alebo polovica mája.

Pôda na pestovanie by mala byť teplá a dostatočne osvetlená. Malá polievka je tiež vhodná – v ňom sa rastliny môžu vyvinúť takmer rovnako ako na slnku. Dbajte na to, aby na mieste pristátia nebol žiadny prievan a silný vietor, najlepším miestom je miesto s mäkkým mikroklíma.

Je lepšie, aby rastliny kalu a starostlivosť o ne vonku na priamom slnečnom svetle. Z toho môžu trpieť kvety a namiesto jasnej kvetinovej záhrady sa ukáže jednoduchá bujná vegetácia.

Pôda je lepšie vybrať nie neutrálne, ale slabo kyslé. Najlepšie obväzy sa vykonáva pred obdobím kvitnutia, po vzhľade kvetov je lepšie zastaviť hnojenie lôžka.

Vlastnosti výsadby záhradnej kaloty

pestovanie hľúz v otvorenom teréneBAk chcete vysadiť Callu a starať sa oň na otvorenom poli, ste úspešní, musíte dodržiavať niektoré odporúčania:

  1. Nemusíte vytvárať príliš hlboké dierky na pestovanie kvetín. Koža alebo hľuzy by mali byť ľahko posypané vrstvou zeminy, aby sa nestrácali.
  2. Pokúste sa nepoškodiť korene, keď dostanete kalotu z hrnca. Korene sú veľmi krehké a po rozbití rastú.
  3. Po prvé, okolo hľúz sa vytvorí koreňový systém a až potom kalóda vyhodí klíčky. Ak teda od vysadenia uplynul viac ako jeden mesiac, nemali by ste sa obávať.
  4. Vysádzanie kala v otvorenej krajine na jar a starostlivosť o ňu sa vykonáva iba potom, čo teplota prestane klesnúť pod 15 stupňov.
  5. Najlepším spôsobom, ako oplodniť kallas, je odstrániť hornú vrstvu zeme z hľúz a nahradiť ju živnou zmesou z rašeliny, humusu a malého podielu piesku.

Starajte sa o Callas

calla HerculesAk sa staráte o mladé kalá, potom kvitnú už 1,5 mesiaca po pristátí na mieste. Dokonca aj vtedy, keď vysadíte kallasy na otvorenom pozemku na Sibíri, starostlivosť o nich a dobre zvolené miesto pomôže získať krásnu kvetinovú záhradu.

Jednou z výhod kallasov je, že nepotrebujete získavať žiadne dodatočné prostriedky proti hubám a iným chorobám. Tieto rastliny sú takmer nikdy choré, pretože sa môžu vysporiadať s škodcami na vlastnú päsť.

V priebehu 10-15 dní po vysadení kallasov do otvoreného terénu by starostlivosť o neho mala spočívať v odmietnutí zavlažovania. To sa robí tak, aby sa nezačal rozvíjať koreňový koreňový systém. Dokonca aj po tom, čo hľuzy sú silné, neorientujte prúd vody priamo na ne, len navlhčite pôdu okolo rastliny.

Kŕmenie s minerálnymi hnojivami sa dá robiť raz za sezónu a to bude stačiť na to, aby sa calla krásne rozkvitla.

Vedenie hľúz kalá na voľnom poli, zimovanie

výkopy hľúzStarostlivosť o kalu od výsadby až do okamihu, keď oni peresvetut, je jednoduchý. Avšak hneď ako prišla jeseň, mali by byť kvety pripravené na zimovanie. Hľuzy spolu s koreňmi sú vyhĺbené pred prvým studeným štartom. Robte to opatrne, aby koreňový systém nebol poškodený.

Ponechať kallasy na otvorenom teréne v Urale alebo na Sibíri na zimu je nežiaduce: je pravdepodobné, že iba niekoľko rastlín prežije mrazy. Je lepšie držať olúpané, umyté a mierne sušené hľuzy na chladnom mieste doma, napríklad v zeleninárskom oddelení chladničky. Ak pred začiatkom chladného počasia nemali listy kalu čas na spadnutie, nie je potrebné ich pretrhnúť ďalšie dva týždne, aby sa živiny preniesli do hľúz.

Zhrňte:

  1. Lepšie je pestovať kalu nie na priamom slnečnom svetle, ale v perá.
  2. Callas nemá rád príliš veľa zalievanie a hnojenie – hnojenie môže byť vykonané iba raz za sezónu.
  3. Dobre kvitnúce kallasy v slabo kyslej pôde s prídavkom rašeliny a kompostu.
  4. Je dôležité, aby sa pri transplantácii nepoškodili korene a nezasadzovali ich príliš hlboko do pôdy.
  5. Záhradka calla nevyžaduje dodatočnú ochranu pred chorobami a všetkými druhmi škodcov. Hľuzy je možné ošetriť iba fungicídom bezprostredne pred výsadbou.

Callas v záhrade a apartmán – video