gypsophila v dizajne krajinyGypsophila (Gypsophila) je bylinná rastlina, ktorá patrí do rodiny Clove. Názov v latinčine znamená “milujúci vápnik”. Kvety rastú na vápencoch. Najpopulárnejšia je trvalka Gypsophila. Rodina krajiny je považovaná za krajinu južnej Európy a Ázie. Kvetina je známa svojim neobvyklým kvitnutím. Vďaka tenkým stonkám vzniká hustý “oblak”, ktorý je rozkvitaný malými kvetmi. Výsadba a starostlivosť o trvalú gypsophila, ktorá je uvedená na fotografii, nie je zložitá. K rastline bol zdravý a spokojný s jeho bohatým kvitnutím, musíte poznať niektoré pravidlá.

Zvláštnosť rastliny Gypsophilia

gypsophila kvety elegantnéGypsophila patrí do skupiny okrasných rastlín. Kvety rastú vo forme kroviny alebo trávnatého klíčku. Koreňový systém je dobre vyvinutý. Stonky sú tenké. Majú veľa bočných procesov, vďaka čomu Bush v krátkom čase získa sférický tvar. Gypsophila kvetina rastie na 120 centimetrov vysoká. Existujú pôdne krycie formy rastlín, ktorých stonky sa nachádzajú v blízkosti zeme.

Kvety výhonky sú zelené. Na pobočkách prakticky neexistujú žiadne listy. Hlavná časť listnatých dosiek je umiestnená v koreňovej časti. Majú kopijovitý tvar s špicatým hrotom. Listy môžu mať tmavozelený aj šedý nádych. Povrch je lesklý, hladký.

Prvé kvety môžu byť videné na konci júna. Púčiky sa zhromažďujú v panikulárnych kvetenstvách, ktoré sa nachádzajú na koncoch výhonkov. Priemer kvetov je od 4 mm do 7 mm. Najpopulárnejšie druhy Gypsophila sú na fotografii:gypsophila creeping

gypsophila paniculate

 

Rozmanitosť Gypsophila

V prírode existuje asi 150 druhov gypsophila, ale len niektoré sú určené na pestovanie v záhradách a doma. Všetky rastliny sa medzi sebou líšia kvitnutím, odtieňom okvetných lístkov a tvarom.

Hlavné typy gypsophila:

 • pôvabná;
 • plazivej;
 • paniculata;
 • yaskolkovidnaya.

Gypsophila je pôvabná

Jedná sa o ročný typ zariadenia. Dospelý kvet má malú výšku. S náležitou starostlivosťou môže rásť od 40 do 50 cm. Vyrastie vo forme kríkov. Tento druh je silne rozvetvený. Listy sú veľmi malé, kopijovité.

Púčiky sú malé. V otvorenej forme dosahujú priemer 1 cm. Kvety môžu byť biele alebo svetlo ružové. Púčiky sa zhromažďujú v širokých, rozptýlených peletách. Umiestené kvety na tenkých podrážkach. Vďaka malým púčikom sa rastlina dostáva do vzhľadu. Sledujte, kvitnúce Gypsophila elegantné môže byť mesiac alebo jeden a pol.

Related  Zvláštnosti kultivácie klematidy na Sibíri: výsadba a starostlivosť, fotografické odrody

Hlavné triedy:

 • Rose – pupene ružovej farby;gypsophila pôvabná rozmanitosť
 • Elegance – púčiky sú mäkké, biele.gypsophila elegantný stupeň elegancie

Tento druh sa odlišuje od ostatných v jeho teplo a svetelnosť. Preto, aby sa rastlina dobre rozvíjala a hlboko rozkvitala, je potrebné vytvoriť pre ňu optimálne podmienky. Gypsophila delicate je dobrým doplnkom k takým rastlinám, ako sú guličky a escholácie. Aj Gypsophila vyzerá skvele s nechtíkmi a inými svetlými kvetmi. Niektoré kvetinárstvo používa tento druh rastliny na vytvorenie kytice.

Všetky druhy rastlín sa líšia vo svojej kvitnúcej a keramickej podobe.

Creeping gypsophila

gypsophila creepingTento druh sa vzťahuje na trpasličí rastliny. Tento nenáročný kvet, ktorý môže rásť v takmer každej oblasti. Z tohto dôvodu sa často nazýva horská rastlina. Charakteristickým znakom tohto druhu sú výhonky, ktoré sa šíria pozdĺž zeme. Listy úzko kopinaté, malé.

Kvitnúce sa pozoruje od júna do júla. Je to mrazuvzdorný druh, ktorý môže rásť na jednom mieste až do štyroch rokov.

Bush sa často používa na zdobenie skalnatých oblastí a obrubníkov.

Hlavné triedy:

 1. Ružová gypsophila. Jedná sa o rastlinu trpaslíkov. Hlavným rozdielom je jeho rýchla expanzia. V krátkom čase je kvetina schopná pokryť pomerne veľkú plochu. Táto odroda sa vyznačuje červenými stonkami. Maximálna výška, ktorú môže rastlina dosiahnuť, je 15 cm. Listové doštičky sú úzko kopinaté a majú zelený odtieň. Púčiky v otvorenej podobe majú ružový tón. Rastú až do priemeru 1 cm. V priebehu roka ružová gypsophila kvitne dvakrát, prvá – od júna do júla a druhá – na jeseň.gypsophila plazivá ružová
 2. Gypsophila je biela. Stonky sa plížili. S náležitou starostlivosťou sú schopní rýchlo vytvoriť husté kríky. Vetvy sú holé. Listy sú úzke a veľmi malé. Dosky s tmavozeleným odtieňom. Kvety sú biele s ružovým tónom.gypsophila plazivá biela

Gypsophila paniculate (Paniculate)

Táto rastlina rastie na 120 cm. Ide o trvalú kvetinu, ktorá má atraktívny vzhľad. Vyznačuje sa kmeňovými kmeňmi a silným rozvetvením puzdra, najmä v hornej časti. Listová doska, podobne ako u iných druhov, je veľmi úzka a plytká. Kvety rastú v priemere na 0,6 cm. Púčiky vo voľnej forme môžu byť biele aj ružové. Rastlina kvitne 40-45 dní. Môžete sledovať tento zázrak od júla do augusta.

Related  Vlastnosti starostlivosti o japonskú aukubu

V závislosti od rozmanitosti kvetov sú dvojité a jednoduché. Všetky sú zhromažďované v malých kvetenstvách. Na konci kvitnutia sa malé plody vytvárajú vo forme kapsúl. V strede každého z nich je až 1300 semien. Zrná sú veľmi malé. Klíčky trvajú tri roky. Na fotografii je hypofilný panikulát, výsadba a starostlivosť, ktoré nie sú komplikované.

Hlavné triedy:

 1. Gypsophila Snowflake. Bush je dostatočne hustý. Jeho výška dosahuje 10 cm a priemer je -50 cm. Táto odroda sa vyznačuje veľkým počtom malých, dvojkvetých kvetov bielej farby.gypsophila flathead snehová vločka
 2. Gypsophila Rosie Weil. Nízka odroda. Jeho výška sa pohybuje od 30 do 35 cm. Jedinečnosť rastliny spočíva v jej kvetoch. Iba otvorené púčiky majú biely odtieň, ale nakoniec sa stávajú svetlo ružovou farbou.gypsophila rosi veil
 3. Gypsophila Terry. Púčiky sú snehovo biele, malé.gypsophila terry
 4. Gypsophila ružová hviezda. Kvety sú intenzívne ružové, froté. Výška dosahuje 60 cm.
 5. Gypsophila Flamingo. Kvetenstvo ružovej farby, froté. Jedna z vysokých odrôd. Veľkosť puzdra môže dosiahnuť 120 cm.gypsophila flamingo
 6. Gypsophila Rosenschleier. Táto rastlina sa šíri cez povrch zeme. Jeho maximálna výška môže byť 40 cm. Kvety sú froté, malé. Farba púčikov je svetlo ružová. Trvanie kvitnutia zo 70 na 90 dní.gypsophila rosenschleier

Gypsophila v slezine

Gypsophila yaskolkovidnayaTáto plazivá rastlina, ktorá rastie na 10 centimetrov vysoká. Listnaté platiny majú tvar ovocia. Kvety sú malé. Ich veľkosť dosahuje priemer dva centimetre. Púčiky môžu mať biele alebo fialové odtiene s vínovými žilami.

Správna starostlivosť o gypsophila

pohodlné podmienkyPôda. Rastlina by mala byť vysadená v dobre osvetlených priestoroch. Pôda pre kvetinu by mala byť piesčitá alebo hlinitá. Je dôležité, aby zem bola dobrý vzduch, voda a mala malé zloženie vápna. Ak chcete udržiavať ťažké kríky, odporúča sa, aby sa začiatkom leta poskytli spoľahlivé podklady.

Je zakázané usadzovať kríky v zemi s odtokom podzemnej vody.

Najlepšie obväz. Ak kvetina rastie v dobre osvetlenom priestore, potom nie je potrebné používať hnojivo. Inak by sa do pôdy mal pridávať humus a minerály. Pri výbere vrchného obväzu treba brať do úvahy, že zloženie prípravkov nemení kyslosť pôdy. výsledkom pridávania obväzovJedným z najúčinnejších je tinktúra Mullein. Nedoporučuje sa vyrábať čerstvý hnoj, pretože môže poškodiť krík. Kŕmne náklady na jar av období kvitnutia.

Related  Ako sa vyrovnať so škvrnami na listoch anthuria

Závlaha. Zariadenie toleruje sucho dobre, preto na otvorenom teréne nie je prakticky potrebné vodu. Výnimkou je vysoká teplota vzduchu niekoľko týždňov. V tomto prípade sa pod koreňom odporúča naliať z 3 až 5 litrov čistej vody.zabezpečenie včasného zavlažovania

Príprava na zimu. Napriek tomu, že väčšina odrôd je mrazuvzdorná, ďalšie otepľovanie na zimu nepoškodí. prerezávanie na jeseňV polovici jesene by sa stonky mali odrezať a ponechať 10 centimetrov nad zemou. Potom musí byť zem zakrytá rašelinou. Tiež je potrebné vylievať suché listy na kefu, a zhora zaviesť borovicové vetvičky. To je nevyhnutné na to, aby sa sneh udržiaval mimo koreňového systému.

Na stimuláciu rýchleho rastu kroviny sa odporúča odstrániť výhonky ihneď po kvete.

Rozmnožovanie. Spôsob pestovania tejto kvetiny závisí od odrody rastlín. Trvalé druhy môžu byť vysadené semenami. Zrná by mali byť zasiate pred zimou v otvorenej pôde.

Trvalé druhy sú najlepšie vysadené sadenicami. Zrná by sa mali vysievať na jar v škatuliach. Semená sa odporúčajú umiestniť do hĺbky 5 cm Aby sa zrná vyklíčili rýchlejšie, je potrebné zakryť škatuľu filmom alebo sklom a umiestniť ho na dobre osvetlené miesto. sadenice gypsophilaV otvorenom teréne sa v máji vysádza trvalá gipsofília. Postup je potrebné vykonať až po niekoľkých listoch na sadeniciach.

Zhromaždiť semená na konci kvitnutia. Krabice by mali byť rezané trochu nazelenalé a vysušené doma v dobre vetranej miestnosti. Uchovávajte semená odporúčané v papierových vreciach.

Škodcami. Gypsophila často trpí plesňovými ochoreniami. Môžu spôsobiť vlhkú hnilobu, bielu formu. Tiež často je kvet infikovaný hmyzom a parazitom. Ak je starostlivosť nesprávna, môžu byť listy a stonky pokryté hnedým poťahom. Aby ste sa zbavili takýchto problémov, mali by ste používať fungicídy. Môžu byť použité ako na striekanie kvetov, tak aj na napájanie.

Aby mohla rastlina vychutnať svoj vzhľad a kvitnutie po dlhú dobu, stojí za to dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti. Správny výber pôdy, zalievanie a príprava na zimu pomôže chrániť kríky pred ničením a rozpadom koreňového systému.

Pestovanie trvalých gypsophila – video