Cyclamen kvetyMedzi rozmanitosťou vnútorných rastlín sú také kvety, ktoré sa často používajú ako darček. Získať hrniec krásne kvitnúce kry cyklámen, fialové alebo antúria dvojité potešenie: “semeno” Tieto farby nie sú porovnávať s kyticou, pretože rýchlo vädnú a Bush na dlhú dobu bude príjemné na pohľad, navyše môže dokonca dať

Cyclamen je bylinná trvalka z rodiny Mersin s veľmi jasným a hojným kvitnutím. Jeho pôvodné pestré kvetenstvo vo forme motýľov so zdvihnutými krídlami sa hrdo vyvýšia nad lístie na dlhých nohách a vytvárajú prekrásnu kvetinovú čiapku, po ktorej je jednoducho nemožné prejsť. Áno, aj samotné listy so zaoblenými tvarmi a svetlým vzorom na tmavom pozadí sú tiež veľmi dekoratívne. Vďaka veľkolepému vzhľadu a dlhému (viac ako 3 mesiace) kvitnúcim cyklámenom je už dávno miesto v srdciach milovníkov domácich rastlín.

Výsadba a starostlivosť o Cyclameny sa na prvý pohľad zdajú ťažké, v skutočnosti je táto kvetina veľmi pohodlná na parapetoch a môže ich zdobiť svojou kvitnúcou viac ako raz. Hlavnou vecou je poznať niektoré nuansy kultivácie a vytvoriť pre ňu priaznivé podmienky. Ako to urobiť správne, o tom a hovoriť dnes.

Vlastnosti výsadby cyklámen

cyklámen hľuzyKoreňový systém rastliny sa výrazne líši od koreňov väčšiny predstaviteľov spoločenských zvierat, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu nielen pri výsadbe, ale aj pri ďalšej starostlivosti o kvet. Cyclamen sa trochu podobá kultivovaným kultúram: jeho koreň je veľký, sploštený, guľatý kormidlo. Jeho priemer je v priemere asi 15 cm, s jediným rastovým bodom.

Pri vysadení dospelých cyklámen nesmie byť hľuzy celkom zakopané v zemi: aspoň jedna tretina ich časti by mala zostať na povrchu. Výnimkou je európsky typ rastliny, v ktorom korene rastú nielen v spodnej časti banky, ale aj na jej povrchu.

Pôda pre kvetinu musí byť vybraná ľahká a výživná. Predajňa predáva hotové substráty pre túto továreň. Je tiež vhodná zmes pôdy pre senpolia.správne vysadenie dospelých cyklámenových hľúz

Ak je to žiaduce, vhodné pre cyklámenové pôdy je možné zostaviť nezávisle, zmiešané v rovnakých častiach:

 • listová pôda;
 • piesok;
 • pôda;
 • humus.

zmes pôdy pre cyklámenExistuje ešte jedna nuance, na ktorej závisí vývoj a budúci kvitnutie rastliny. Hrniec pre cyklámen by mal vybrať malý objem (samozrejme vzhľadom na veľkosť cimbalov).

Pri výbere kvetináč by mal byť vedený k tomu, že z hľuzy na stenách sedadlovú kapacitou by mala byť menšia ako 3 cm. Iba takéto “stiesnené podmienky” cyklámen bude čoskoro môcť kvitnúť.

výber kapacity pre cyklámen

Čo má cyklámen a čo sa bojí?

komfortné podmienky pre cyklámenPri plánovaní pestovania rastlín stojí za zváženie, že uprednostňuje:

 • pohode;
 • čerstvý vzduch;
 • dostatočne vysoká vlhkosť vzduchu;
 • rozptýlené osvetlenie.

Najvhodnejšia teplota pre kvet je až 20 stupňov tepla, ale nie pod 10 stupňov. Že kvitne v zime, potrebujete ešte menej – až 14 stupňov tepla. Časté vetranie umožňuje cyklamenu dodávať čerstvý vzduch, najmä počas vykurovacej sezóny. Môžete tiež obnoviť Bush pravidelným postrekom, navyše zvýši vlhkosť a zníži teplotu v miestnosti.

Počas vetrania priestorov je potrebné vylúčiť možnosť výkresu – je to katastrofa pre kvetinu.

Ďalším dôležitým bodom v starostlivosti o cyklámenov doma je napájanie. Zvlhčiť pôdu v nádobe najlepšie metódou nižšieho zalievania, znížiť hrniec v miske s vodou. Držte ju až kým sa podklad úplne nasýti vlhkosťou a horná vrstva nebude mokrá. Potom odstráňte cyklámen a vytečte prebytočnú vodu. Kvapalina z palety musí byť nevyhnutne vysušená, aby sa nestala.

zalievanie cyklámovNižšie zalievanie cyklámen vylučuje možnosť vlhkosti na vrchole hlodavcov, rovnako ako priamo na kvety a listy. Ak vylejete krík priamo do hrnca, hrozí riziko vylievania rastového bodu a to zvyčajne vedie k hnilobe hľúz a následne k strate celej rastliny.

Cyklámy je možné ešte nalievať priamo na paletu, bez toho, aby ste zabudli, aby ste z nej vypustili prebytočnú vodu.

Pokiaľ ide o aplikáciu hnojív, cyklámen sa vzťahuje na tie izbové rastliny, ktoré je lepšie podviesť ako prehnané. hnojivo pre cyklámenKvetina dobre reaguje na komplexné prípravky na kvitnúce rastliny, najmä v kvapalnej forme, ale je potrebné pripraviť pracovné riešenie, prísne dodržiavať odporúčania pre jeho použitie, niekedy dokonca znižovať jeho koncentráciu.

Kúpil továreň v najbližších 2-3 mesiacov obväz nepotrebuje: tradičné obchody pôda obsahuje veľa živín, ktoré sú “vyplnené” rastliny, aby bolo hojne kvitla a mal pekný “komoditnej” typ.

Ako často by som mal transplantovať rastlinu?

transplantácie cyklámenovej hľuzyCyklámen nerastie veľmi rýchlo a mladí cibule môžu sedieť v hrnci asi dva roky. Počas tejto doby sa zvýši objem a bude možné transplantovať cyklámen do priestrannejšej vázy a súčasne zmeníme substrát na čerstvý. Je lepšie transplantovať metódu prekládky bez úplného vyčistenia starých pôd z hľuzy, aby nedošlo k ich poškodeniu. Prvé hnojenie po takomto postupe sa vykonáva za mesiac.

Cyklámen by mal byť preložený na konci obdobia spánku, kým nezačal rásť, a nie je potrebné vziať veľmi veľký kontajner, inak sa nedá vidieť ďalší kvitnutie.

Darované alebo zakúpiť v obchode kvitnúce rastliny (aj keď celkom jasne ukazuje, že transport pot malý pre neho), je možné transplantácii – budeme musieť počkať, kým sa bud a peredohnet.

Ako zostáva cyklámen?

Cyklámen odišiel do pokojaKeď keš končí jej kvitnutie a kvetenstvo sa stráca, žlté listy a listy sa začnú otáčať za nimi a nakoniec iba jedna hľuzovka zostáva v banke. Mnohí pestovatelia si myslia, že rastlina je stratená a často ju dokonca vyhodí. To je však úplne márne, pretože je to tak, že Cyklámen sa pripravuje na odpočinok.

Withering listy môžu byť starostlivo odstránené bez čakania na úplné vyschnutie. Preto sú stopky jednoducho krútené v smere hodinových ručičiek bez použitia nožníc.

Starostlivosť o cyklám v období odpočinku je jednoduchá:

 • s nástupom žltavania začnú lístie znižovať frekvenciu zavlažovania;
 • Hrniec s “nahými” okrúhlymi hľuzami, ktoré zostávajú v ňom, je upravený na tmavšie miesto, kde bude menej svetla, ale nebude horúce;
 • spiace cyklám príležitostne napojené, aby sa zabránilo úplnému vysychaniu pôdy a hlíst.

Najčastejšie rastliny prejsť do režimu spánku v zime, kedy je miestnosť príliš teplé a suché pre nich, pretože vieme, že cyklámen kvitnú hojne nielen v chladných a vlhkých podmienok, avšak jarné a letné prestávka pre nich typické.

Odpočívaj na tri mesiace. Tentokrát sú dostatočné na to, aby sa zotavili a získali silu pred ďalším bohatým kvitnutím. Cyklámenové hľuzy sa prebúdzajúPo určenom čase sa hrniec s hľuzami vráti na svetlé miesto a pokračuje sa zalievanie. Čoskoro sa od žiarovky objavia listy, potom budú pupeny viazané a všetko sa zopakuje.

Primárny režim reprodukcie

násobenie rozdelením dospelých hľúzAko už bolo spomenuté, cyklámen má iba jeden rastový bod. Je pravda, že niekedy existujú prípady, v ktorých sú vytvorené málo, ale to sa stáva veľmi zriedkavo. Z tohto dôvodu je takmer nemožné získať novú rastlinu rozdelením hľúz, a to najmä preto, že aj keď existuje možnosť vykonať takýto postup, rastliny zakoreňujú veľmi neochotne a vo väčšine prípadov zahynú.

Metóda semien je najreálnejšou a najproduktívnejšou metódou reprodukcie cyklámov.

sója cyklámen pre reprodukciuSejacie semená môžu byť kedykoľvek počas roka, ale je lepšie začať pracovať skoro na jar. Potom je svetlý deň dostatočne dlhý na to, aby umožnil dostatočné osvetlenie sadeníc a zabránil ich rozťahovaniu.

Pred zasiatím osivo je lepšie leptané na účely dezinfekcie, namočte ich v roztoku manganistanu draselného. Namiesto toho môžete použiť akýkoľvek rastový stimulant.

Zásobná kapacita by mala byť naplnená živnou pôdou, mali by sa v nej plytké drážky a dobre sa rozstrekovať z postrekovacej pištole. Umiestnite pripravené semená a medzi semená ponechajte vzdialenosť minimálne 2 cm. Ľahko posypte plodiny zeminou a pokryte fóliou alebo sklom na vrchu, aby ste vytvorili skleníkové podmienky. V tejto forme zostanú po dobu 12 mesiacov, kým nevyklíčia. V tejto dobe je potrebné pravidelne ventilovať mladých ľudí a postriekať pôdu a nepovoliť príliš vysoké hodnoty teploty, inak by sa semená “usnuli” namiesto klíčenia.

Ak klíčky ešte po mesiaci nevyklíčili, neponáhľajte: semená jednotlivých druhov cyklámen môžu “sedieť” v zemi viac ako 5 mesiacov.

zakorenené semená cyklámenKeď sa semená klíčia, film sa odstráni a sadenice sa pestujú už bez nich. Po vytvorení rastu párov skutočných lístia a ich vlastných malých uzlín, sú ponorené do jednotlivých pohárov. Je pozoruhodné, že je možné pestovať v pároch a dokonca aj v troch kusoch, pretože na každú mladú žiarovku nebude veľa potrebovať.

Pri vychystávaní rastlín sú mláďatá úplne pokryté pôdou, na rozdiel od dospelých ciclaménov.

Tieto malé skupiny budú “sedieť” a vyrastajú počas asi šiestich mesiacov, po ktorom kríky boli jednotlivo transplantované do vazonchiki najviac 7 cm. Prvý rozkvet mladých cyklámen môže byť videný nie skôr ako 18 mesiacov od dátumu výsevu, a niektoré kópie sa pripravujú na toto tri roky. Môžu kvitnúť v lete alebo dokonca v zime, v závislosti od času siatia a rastových podmienok.

Ako môžete vidieť, cyklámen nemôže byť nazývaný jednoduchým kvetom, ale môžete tiež povedať, že je to aj veľmi náladový. Stačí sa presne dozvedieť, čo potrebuje rastlina a reagovať na jej požiadavky včas.prvý kvitnutie mladých cyklámenov A potom krásne svetlé cyklámenové motýle usadia na parapete a priťahujú pozornosť na to, aby závidia všetkých susedov. Kultivujte ju a rozmnožujte ju a podeľte sa o svoju radosť s blízkymi. Veľa šťastia!