Trojfarebná forma figového kaučukuDokonca aj skúsení floristky niekedy nedokážu predstaviť, ako početné odrody fikusov, fotografie s názvami a popismi rastlín pomôžu pri vytváraní vlastného názoru o nich. V tradičnom pohľadu, získať oporu ani v polovici minulého storočia, Ficus – to je veľký vždyzelený ker alebo malý strom, pokrytý veľkými hustými listami takmer oválne. Ficusy boli hojne nájdené v bytoch a vo všetkých druhoch inštitúcií kvôli ich nenáročnej nálade.

Dnes nielen každý vie fikus gumových rastlín, ale aj mnohé ďalšie veľkolepejšie druhy, rovnako ako pestré odrody a hybridy, k dispozícii pre indoor plantážniky.

Ficus elastica

Ficus gumy na uliciach mestaPre titul najslávnejších medzi príbuznými je možné oprávnene tvrdiť fikus gumy. Na začiatku minulého storočia sa považoval za pravdivé znamenie filistínstva a neprijateľného buržoázneho spôsobu života sovietskych občanov.

Vo voľnej prírode, niekde v tropických lesoch v Indii alebo v Malajzii, tento fikus vyzerá úplne inak ako kedysi. Priemerný rast veľkých stromov je 30 metrov a jednotlivé vzorky dosahujú výšku 60 metrov. Priemer kmeňov dosahuje až dva metre a z mnohých výhonkov visí tenké vzdušné korene, ktoré poskytujú silnú rastlinu s dodatočným jedlom a, ak je to možné, zakorenenie.

Plody a listy fikusu gumyFikus má rozoznateľné kožovité listy, ktoré dosahujú dĺžku 30 cm a majú takmer eliptický tvar. Centrálna žila je jasne viditeľná a na doske listov je trochu zaužívaná. V prírodných podmienkach kvitnú gumové fikusy, po ktorých sa na nej vytvoria malé okrúhle plody, ktoré obsahujú veľa malých semien.

Ficus elastica RobustaDoma, kvitnutie je veľmi zriedkavé, ale kvety rastú veľmi aktívne. Preto musí byť korunka odrezaná, inak sa neochotne rozvetvené výhonky nezmazateľne predlžujú a strácajú tvar.

Medzi dostupnými odrodovými rastlinami, podľa popularity, je fikus Robustu v čele – atraktívna veľká rastlina so silnými zelenými listami a riedkymi výhonkami.

Okrem odrôd s rovnomerným zeleným lístiom chovatelia ponúkajú aj veľkolepé pestré tvary. Veľké listy takýchto rastlín sú chaoticky maľované vo všetkých odtieňoch zelenej, bielej a dokonca aj ružovej. A ružové alebo fialové odrazy sú lepšie viditeľné na mladých výhonkoch a rozvíjajú sa iba lístie. Na niektorých rastlinách fikusu kaučuku takáto farba zmizne, keď sa lístia vyrastie.

Existujú aj trojfarebné formy, horné listy sú zelenšie a vyznačujú sa jasnou ružovou žilou, zatiaľ čo tie nižšie nadobúdajú sizo-fialový odtieň.

Ficus MelanieMedzi pomerne miniatúrne odrody môžu byť rozlíšené fikus Melanie s tmavo lesklé listy až 20 cm. Young ochotne kustyaschiesya výhonky a lístie rastliny sú maľované v bohatých červenohnedú tónom. Listy sú viac nasmerované ako fikus Robusty.

Related  Pravidlá výsadby a starostlivosti o hortenzie v prímestskej oblasti

Ficus Benjamin (Ficus benjamina)

Fotka Benjamin ficus v prírodeFicus brilantné je lepšie známy vo svete ako Ficus benjamina, foto je ťažké predpokladať, že sa jedná o najbližší príbuzný vyššie popísaného druhu. Rastlina čerpá elegantnú formu tenkých konároch, nakoniec tvoriť rozľahlá, trochu poklesnuté korunu, rovnako ako tenšie a menšie ako listy Ficus elastica.

Listy a plody figovníka BenjaminaFikus Benjamina na juhu Ázie a severných oblastiach Austrálie je reprezentovaný vysokým stromom až do výšky 25-30 metrov.

Vzdušné korene, ktoré sa tvoria na výhonkoch, sa môžu dostať na zem pri vysokej vlhkosti vzduchu a úspešne sa zakopávajú. Výsledkom je, že jeden strom tvorí veľkú obytnú plochu altánu alebo banyánu.

Jedná sa o jeden z malých listnatých ficusov. Zaostrené rovnomerným okrajom, listové listy nepresahujú dĺžku 10 cm a môžu byť buď monofónne, alebo škvrnité.

Rozmanitá forma fikusu BenjaminaPre pestovanie doma dnes sú zobrazené mnohé odrody s kompaktnejšou korunou, nízkym rastom, malými dekoratívnymi listami.

Medzi posledné úspechy chovateľov rastlín s naozaj zakrivenými, ako skrútené listy. Príkladom je odroda Curly, v ktorej sú listové listy nielen klenuté, ale aj lakované v svetlozelenej a bielej farbe. Listy odrody Buklee sú väčšie a úplne zelené, ale tiež vyzerajú ako neobvyklé tesné zvlnenie. Odrody Monique a Golden Monique lístia krásne krútil okolo okraja.

Ficus Benjamin NatashaFicus Benjamin Natasha je známa maloplodá odroda s bohatými zelenými listami, kompaktnou korunou a strednými prírastkami. Rastlina je dobre tvarovaná a ľahko sa stará.

Wiandi niečo ako fotografie zobrazené na Ficus benjamina Nataši, ale kvôli prirodzenej tendencie k narušeniu stoniek bude prínosom pre začínajúcich nadšencov bonsajov. Rastlina má malé lístie a pomalú rýchlosť rastu, čo je pre kultúru významnou výhodou.

Ficus KinkiRozmanitý Kinky Ficus je ďalším bežným typom Benjamina fig. Charakteristickým rysom tejto pestrej rastliny je roztrhané farebné okraje na okraji špicatého listového listu. Táto hrana môže byť nazelenalá, biela alebo dokonca krémová.

Ficus microcarp (Ficus microcarpa)

Rozľahlý, silný strom na fotografii je ďalší populárny typ fikusovitého druhu. Je ťažké si predstaviť, že strom o výške 25 metrov vysoký doma sa pestuje ako miniatúrne pseudobonzai alebo hustý ker pravidelne tvoria ker.

Fikus mikrokarpu v prírodeFikus microcarp sa vzťahuje na malé listy. Oválne, husté listy nasýtenej zelenej farby s hladkým povrchom kožovitej kože sedia na krátke stopky. Početné výhonky koruny sú husto pokryté listami dlhými až 15 cm.

Related  Jedinečné vlastnosti jojobového oleja a odporúčania na jeho použitie

Listy a plody fikusu z mikrokarpuFicus microcarp sa nazýva uškrút. Takýto strašný epithet je spojený so spôsobom života rastliny v prírode. Mladé exempláre fikusu sa usadzujú na kmeňoch a vetvách iných stromových kultúr, ale ako rastú, fikus letí a doslova ich uškrtí. Napriek tomu, že mikrokaripán banyan ficus sa nestane, ale takéto zariadenie pomáha rastline posilniť a získať dodatočnú výživu.

Foto ženinska figurínaFicus ginseng alebo ženšen je tak pomenovaný kvôli svojej vonkajšej podobnosti so slávnou orientálnou bylinnou rastlinou, ktorá tvorí bizarné odhalenie. Na rozdiel od ženšenu v prírode, fikus mikro kapra nie je schopný tvoriť takéto zahusťujúce výčnelky nad pôdou. Fikus ginseng je naozaj umelá rastlina získaná kŕmením sadeníc so špeciálnymi hormónmi a stimuláciou rastu koreňov pomocou liekov.

Ficus moclamBohužiaľ, táto rastlina nebude schopná reprodukovať doma, ale pestovateľ kvetov je zaručený dlhodobý obdiv pre takmer skutočné bonsaje. Pri starostlivosti o kultúru sa fikus musí strihať a sledovať dodržiavanie harmonogramu kŕmenia. Nedostatok výživy v prvom rade ovplyvňuje zhrubnuté oddenky, ktoré sa schnú a úplne vyschnú.

Krehká forma fikusu mikrokarpu je izolovaná v špeciálnej odrode. Ficus moclome sa ľahko odlíši elegantnými husto pokrytými výhonkami, ktoré tvoria veľmi hustú stálezelenú korunu. Na udržanie danej formy takejto rastliny nasleduje pravidelné jarné prerezávanie.

Bicic Ficus (Ficus benghalensis)

Ficus bengali v parkuMedzi rôznymi druhmi fikusov, ktorých fotografie a mená počujú fanúšikovia exotických kultúr, sa bengálsky fikus nachádza na osobitnom mieste. Charakteristickým rysom rastliny je schopnosť tvoriť banyan. Tento termín sa vzťahuje na rast jedného stromu na veľkosť skutočného háje v dôsledku zakorenenia mnohých leteckých koreňov.

Lístia a plody Bicic

Ficus bengal má svetlohnedú kôrku, hladké oválne oválne, kožovité listy a malé červeno-oranžové ovocie.

Ficus lirata

Ficus ľaliaFicus lyrate má svoj názov kvôli nezvyčajnej forme listov. Spomienka na hudobný nástroj. Táto rastlina však nemôže byť nazývaná fikusom malých listov. Dĺžka kožovitého, mierne vystuženého plechu môže dosiahnuť 50 centimetrov.

Veľký druh nie je veľmi častý v zbierkach kvetinárstva. Fikus je však veľmi zaujímavý, keď sa pestuje. Pomaly rastúce výhonky sú zle rozvetvené, ale zhora a hore sú husto pokryté luxusnými listami.

Ficus posvätný alebo náboženský (Ficus religiosa)

Ficus posvätný vo voľnej prírodeStrom posvätných fikusov sa líši od príbuzných v tom, že úplne alebo čiastočne stráca listy počas obdobia odpočinku. Rastlina rýchlo rastie a vzorky až do výšky 30 metrov sa často nachádzajú v prírode.

Related  Užitočné vlastnosti pomaranča

Vrstva v tvare srdca tohto druhu fikusu by bola pomerne jednoduchá, ak nie elegantne pretiahnutá špička, rovnajúca sa dĺžke celého listu s hrúbkou 20 centimetrov. Hladké, s dobre označenými žilami, listy sedia na dlhých orechoch. V období dažďov je posvätný fikus schopný odčerpávať prebytočnú vlhkosť. Jej kvapky možno vidieť na špičkách krásnych listov.

Medzi nimi na výhonkoch môžete vidieť veľa malých okrúhlych plodov. V zrelej forme sa stávajú červené alebo fialové, pre ľudí sú nepožívateľné, ale vtáky ich ľahko kuknú.

Lístia a zelené plody posvätného fikusuFicus posvätný v prírode aktívne využíva svoje vzdušné korene, klesá k zemi a tvorí ďalšie stonky rastliny.

Kamenná socha Budhu, vtlačená do posvätného fikusuNázov tohto druhu fikusu na fotografii je ľahko rozpoznaný ako skúsenou kvetinkou, tak prívržencom budhizmu. Je to posvätný fikus Budha premýšľať, dosiahol osvietenie a stal sa symbolom pre milióny ľudí viery a univerzálnej múdrosti.

Ficus binnendik Ali (Ficus binnendijkii Alii)

Ficus Binnendika AliFicus binnendika často nazývaný purple loosestrife lineárnymi pretiahnuté listy, veľmi pripomínajúce listy alebo vŕby smútočnej vŕby.

Pestovanie fikus Ali, ako na fotografii, je veľmi populárne medzi kvetinármi. V domácnosti rastlina dosahuje výšku 1,5 metra. A pomocou každoročného prerezávania môže byť korunu daný akýkoľvek tvar.

Okrem rôznych Ali, pestovatelia môžu robiť v dome Ficus binnetdika pestrých odrôd. Treba mať na pamäti, že odrody s jasnou bielou alebo žlto-zelené lístie viac rozmarná a vyžadujú osobitné svetelné podmienky.

Foto fikus AliAko pestré rastliny na fotografiu, Ali fikus rastie dobre v obývacej izbe, v zimnej záhrade alebo v skleníku.

Ficus pumila

Ficus pumila alebo pygmyMedzi obrích druhov fikus, ktorých fotografie a meno sú uvedené vyššie, alebo Ficus pumila trpaslíka nie je ani strom. Táto dlhá scansorial alebo pôdopokryvné druhy, dolnej časti výhonkov, ktoré sa postupne lignified a mladé stonky sú pružné a húževnatý. Na vertikálnych plochách a pôde fikus pomáha rozptýliť vzduchové korene, ktoré tvoria po celej dĺžke záberu.

Listy fikusu boli menej rozhnevané ako tie blízkych príbuzných druhov. Dĺžka vajcia, ľahko zvlnený plech nie je väčšia ako 7 cm. Navyše, na mladé výhonky menšie listy a stonky vo zrelých podstatne väčší. Okrem konvenčných rastlín s listami zelené, teraz stiahnutá odrody s bielou alebo žltkasto smotany hranicu na okraji listu. V prírode fikus kvitne a plodí. Ale na rastúcej vzorke v hrnci, nebudete môcť vidieť ovocie, ktoré vyzerá ako hrušky.

Zbierka Ficus – video