bujné kvitnutie kalmuKeď príde čas na rozkvet rastlín, záhrada sa stáva jedinečným miestom zábavy. Zvlášť, ak sa pestuje trvalé Bush – vápnik. Rastlina patrí do rodiny Heather. To bolo najprv objavené v Severnej Amerike. Tam, Bush sa nachádza v bažinatých miestach, lesných hranách alebo hustých húštinách.

V prírodných podmienkach sa kalamus rozrástol na 1,5 metra, aj keď tam sú aj nízko rastúce druhy – asi 30 cm. Názov bol dal Bush čestou fínskeho výskumníka životného prostredia Pierra Kalma.

V dnešnej dobe je vápnik zdobený záhradami nielen v Amerike, ale aj v celej Európe. Vďaka starostlivej a starostlivej práci botanikov sa rastlina objavila na predmestiach.

Všeobecné informácie o Bush

trvalé BushOčarujúce rozvetvené kefy majú nezvyčajné kopijovité listy podlhovastého tvaru. Ich dĺžka dosahuje až 6 cm, zhora sú zelené a zospodu je viditeľný modrastý prílev. Ich špičky sú špicaté, čo pripomína vavrínové listy.

S nástupom letného času sa na mnohých stonkách objavujú jemné kvety tvaru pohára. Sú to:

 • red;
 • ružová;
 • biela;
 • krém;
 • gaštanové;
 • vzorované.

kvapkadlové kvetenstvo vápnikaJe zaujímavé, že púčiky sa zhromažďujú v malých kvetinkách. Každý z nich dosahuje priemer až do 1 cm. Keď kvitne Bush, na ňom sa objaví obrovské množstvo takých krehkých kvetení. Na tejto fotografii kalcium zasahuje svojou kúzlo a krásou.

Existuje mnoho rôznych odrôd zámorských kríkov, ktoré rastú dobre v Rusku. Mnohé z nich sú pomerne zimné tvrdé, takže sa používajú v prímestských oblastiach av moskovských predmestí. Jednou z týchto odrôd je širokolistý vápnik.

Popis známych druhov

širokolistá kapustaTento typ vápnika je široko rozšírená rastlina, dosahujúca výšku približne 3 metre.

V prírodnom prostredí existujú stromy vápnika, ktoré rastú na výšku 12 m. Súčasne sa vyznačujú širokou a rozvetvenou korunou. V prímestských oblastiach sa najčastejšie používajú kríky.

Výška širokolistého teľaťa na predmestí dosahuje v priemere asi 80 cm, za rok stúpa o 2 cm.

Listy rastliny sú eliptické, kopijovité. Vonkajšie sa podobajú na listy vavrínového stromu. Ich dĺžka v priemere je od 10 cm do 50. Horná doska je maľovaná v tmavozelenej farbe, spodná časť má žltkastý nádych.

Obzvlášť výrazné sú kvety tanierovitého tvaru, ktoré sa zhromažďujú v kvetenských kvetoch. Farba citlivých pukov je zvyčajne ružová. Vo vnútri každého kvetu sú tmavé prašníky, ktoré sa podieľajú na šírení rastliny. Počas kvitnutia kríkov púčiky pokrývajú takmer celú korunu kalamie.

Ak starostlivo zvážite jednotlivé kvety, sú podobné miniatúrnym porcelánovým pohárom.

porcelánový kalich kvetinový pohárPriemer tohto umeleckého diela je len 2,5 cm. Závod začína kvitnúť v poslednom mesiaci jari alebo na začiatku leta. Potom sa ovocie objaví vo forme jemných škatúľ, husto naplnených semenami. Do polovice jesene plne dozrievajú.

Ako vyplýva z biologických štúdií, kvetnaté puky tvoria celý rok pred začiatkom kvitnutia. Preto by sa nemalo márne báť, či mladá rastlina nekvetla hneď po pristátí.

Existujú niektoré vlastnosti vysádzania širokolistej kalamie a starostlivosť o ne.

Ak chcete rýchlo nahrať keš na záhrade, najlepšie ju na jar. K tomu môžete zakúpiť sadenice, ktoré sa pestujú v kvetináčoch.

Rastliny by mali mať listy tmavozelenej farby, ktorá hovorí o svojej životnej sile. Ak sa nachádzajú iba na špičkách výhonkov, znamená to, že vápnik je poškodený, alebo koreňový systém je zrútený.

Najvhodnejšie miesto pre Bush je polo-tieňovaná oblasť v krajine. Môžete ho vysadiť vedľa vysokého stromu, ktorý poskytne rastline ideálne podmienky pre rast.

širokolistý stromčekPri výsadbe širokolistých kludov je vhodná kyslá pôda s dobrou vodnou priepustnosťou. Môže to byť piesková pôda oplodnená humusom.

Odporúča sa dať rašelinu priamo pred výsadbou sadenice v jame. Takže rastlina dostane dostatočné množstvo užitočných minerálov pre rast.

Vzhľadom na skutočnosť, že koreňový systém vápnika je umiestnený blízko povrchu pôdy, nie je potrebné pestovať ďalšie rastliny vedľa seba. Môžu sa utopiť, čo vedie k chorobám alebo k úplnému vyschnutiu.

Starostlivosť o Bush by ste mali dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Najlepšie obväz. Trikrát za rok by sa mala kŕmiť pôda okolo rastliny. Na jar môžete použiť roztok močoviny (30 gramov, vypočítaný na 8 litrov tekutiny). Počas jesenného obdobia sa minerálne hnojivá rozkladajú pod kríky. Keď sa rastlina aktívne rozvíja, môže byť koreňový systém oplodnený kašou. Za týmto účelom sa jedna časť hnoja zriedi 15 dielmi vody. Potom s týmto roztokom zalievaly kríky.
 1. Zalievanie. Že Bush dobre vyvinutý, je potrebné, aby poskytol kompetentné zalievanie. Skladá sa z mierneho rozloženia vlhkosti pod puzdrom. Je dôležité, aby pôda vysušila trochu pred ďalším zalievaním. Pri príprave kríkov na zimovanie by mal byť naplnený vodou a pokrytý kôrou a rašelinou.
 1. Pravidelná starostlivosť o pobočky. Akonáhle príde jar, kefka by mala byť vyčistená od suchých konárov a kvetenstva. Orezanie rastliny nie je nutné, pretože má vždy krásnu korunu.
 1. Uvoľnenie pôdy. Výsledkom bohatých jarných zrážok je tvrdnutie pôdy pod krídlami. Preto by mala byť pôda jemne opuchnutá. Kvôli tomu, korene dostanú kyslík, a rastlina sa vyvíja dobre.

Okrem širokolistého lýtka existujú aj iné druhy kríkov. Pozrime sa na niektoré z nich.

Populárne typy očarujúce Bush

Rod rodu evergreen calmia má asi 8 druhov, ktoré sú všeobecne známe v Amerike av Európe. Z nich je v Rusku len málo známych. Pre mnoho záhradníkov na predmestí sa vápnik stal obľúbeným dekoratívnym ornamentom na záhrade.

Kalyama úzky listnatý

Kalmia angustifoliaTento druh krov rastie až na výšku 1,5 m. Tiež sú známe trpasličí odrody, ktoré rastú na 40 cm.

Listy rastliny sú kopijovité podlhovasté, približne 6 cm dlhé, ich horná časť je farebne zelená a spodná časť má modrastý odtieň.

Vápnik s úzkymi listami líši úžasné kvetenstvo vo forme pohára. Sú takmer vždy ružové a iba príležitostne sú biele. Púčiky sa zhromažďujú v kvetenských kvetoch. Každý pupen v priemere dosahuje približne 1 cm. Kvetenstvo má vo všeobecnosti elegantný vzhľad, najmä ak kvitnú súčasne. Preto môžeme bezpečne povedať, že vápnik je skutočné prírodné majstrovské dielo v prímestskej oblasti.

Dekoratívne úzke listy kríkov začali rásť od roku 1736 mimo Ruska. O storočie neskôr sa do Moskvy priniesol vždyzelený ker. Od roku 1988 sa rastlina pestuje v botanickej záhrade. Tu každoročne kvitne a celý mesiac sa teší oči.

Viacfólia vápnika

Calmy minogolistnayaTáto odroda stálezelenej rastliny sa vyznačuje kompaktnou korunou, zdvihnutou nahor. Pôvodné kopijovité listy Kalmyk sú ozdobené tmavo modrozelenou farbou.

Púčiky sa objavujú na výhonkoch koncom apríla alebo začiatkom mája. Vo forme sa podobajú miniatúrnym zvončekom, ktoré sa zbierajú v nádherných kyticiach. Kvety sú sfarbené do ružovej farby, ktorá vyzerá originálne na pozadí zelených listov.

Vysádzanie trvaliek

snehovo biela pokojná v záhradePríslušná výsadba vápnika a rastlín vyžaduje nasledujúce požiadavky:

 • rastliny sa nachádzajú len vo voľnej drenovanej pôde;
 • neumožňujú stagnáciu tekutín;
 • počas sucha, vody raz 2 týždne s dostatkom vody (až 10 litrov na krov);
 • ak je to potrebné, zalievanie ráno alebo večer;
 • včasné hnojenie podporuje rýchly rast kroviny.

rozmnožovanie

Tieto druhy vápnika sú vynásobené dvoma spôsobmi: pomocou semien a oddeľovaním koreňov od hlavnej rastliny. Pri výbere správnej možnosti by ste mali zvážiť ich možnosti.

kvety vápnikaJednou z najjednoduchších metód riedenia vápnika je použitie koreňových výhonkov. Preto sú potomci vysadení v kontajneroch, kde sa vyvíjajú už 3 roky. Keď sa rastlina zmení na plnú sadenicu, prenesie sa na záhradný pozemok. Tam má svoje čestné trvalé miesto, kde bude dlhé roky slúžiť ako výzdoba pre prednú záhradu.

Ak chcete pestovať kalmiyu zo semien, je potrebné zbierať materiál včas. Najvhodnejšie obdobie je v polovici jesene. Po zhromaždení semien musia byť sušené a skladované v suchej miestnosti.

Kvôli lepšiemu klíčeniu sa semená uchovávajú v chlade asi 2,5 mesiaca a až potom sa vysedia.

Zasiahnutej v špeciálnych nádobách s vápnikom sa obnoví po 30 dňoch. Spočiatku rastú veľmi pomaly, ale ukazujú trpezlivosť, dostaneme odmenu. Keď rastú na 4 cm, v prípade potreby sa môžu sadenice ponoriť.

Po dvoch rokoch sa sadenice kŕmia minerálnymi hnojivami. Vďaka tomu budú rásť rýchlejšie. Keď sa mladí kalmí začnú rozvíjať, je lepšie ich transplantovať do nových kontajnerov, kde budú do 5 rokov. Potom sa sadenice vysadia na trvalom mieste na záhrade. A potom sa stane jemným šarmom prímestskej oblasti na predmestí.