Pestovanie jeruzalemského artičokuVysoká, viditeľná z diaľky rastliny jeruzalemského artičoku je ťažké si nevšimnúť v prímestskej oblasti. Nielen to, že hľuzy tejto kultúry nie sú pod zemiakmi svojimi nutričnými vlastnosťami, použitie jeruzalemského artičoku a škody spôsobené nesprávnym používaním prípravku už dávno boli dobre študované.

Domorodé americké druhy boli kultivované pred niekoľkými tisíckami rokov kmeňmi miestnych ľudí. Jeruzalemský artyčok dal nevyhnutné jedlo, silné vlákno na rohože a oblečenie. Dnes sa zachováva hodnota rastliny. Šťavnaté, sladké, škrobové hľuzy s hmotnosťou od 20 do 100 gramov sú dokonale uskladnené a môžu slúžiť ako plnohodnotný potravinový výrobok od jesene až po ďalšiu úrody.

Užitočné vlastnosti jeruzalemského artičoku sa neobmedzujú len na príležitosť variť vynikajúce kulinárske špeciality. Jednou z hlavných výhod kultúry je neuveriteľná liečivá sila hľúz.

Zloženie a užitočné vlastnosti jeruzalemského artičoku

Čerstvé hľuzy - zdroj kyseliny askorbovej, vitamínov B1, B2, B6, A a PPAk by po stáročia bolo možné hovoriť o lekárskych účinkoch len na základe pozorovaní a inšpirácie, dnes vedci vzrástli na stranu lekárov. Uskutočnená biochemická analýza jeruzalemského artičoku ukázala, že mierne hľuzovité hľuzy, ktoré majú chuť ako kapusta, obsahujú rekordný počet účinných látok a zlúčenín.

Čo je užitočné pre jeruzalemský artičok? Aké látky venujú najväčšiu pozornosť ľudskej a úradnej medicíne?

Čerstvé hľuzy – zdroj kyseliny askorbovej, vitamínov B1, B2, B6, A a PP. Topinambur je správne považovaný za vodcu medzi koreňovými plodinami a hľuzami v obsahu prvku, ktorý je mimoriadne dôležitý pre človeka – železo. Pravidelné používanie hľúz pomáha naplniť potreby draslíka a vápnika, fosforu a sodíka, horčíka a kremíka. Všetky tieto mikro a makro prvky sú obsiahnuté v dostatočne veľkých množstvách, čo určuje aktívny účinok výrobku na blaho osoby.

Z tohto dôvodu, prospešné vlastnosti artičokov alebo artičokov je často nazývaný rastlín záhradkárov a priaznivcov zdravého životného štýlu, sú v dopyte v nedostatku niektorých prvkov v organizme:

 1. Napríklad systematický nedostatok draslíka môže viesť k vzniku neuralgie.
 2. Strata vápnika, začína rozkladať zuby a kosti.
 3. Horčík je nevyhnutný pre prácu a rozvoj srdcového svalu a udržuje aktívnu nervovú aktivitu.
 4. Sodík je zodpovedný za metabolické procesy a jeho nedostatok vedie k porušeniu funkcií tráviacej a močovej sústavy, ku konvulziám a ďalším negatívnym následkom.
 5. Mangán, ktorý ovplyvňuje rast, funkciu tvorby krvi, aktivitu gonád.
 6. Nedostatok železa vedie k zmenám v kvalite krvi ak zhoršeniu dodávok kyslíka.
 7. Príjem kremíka zabraňuje rozvoju aterosklerózy a iných ochorení súvisiacich s metabolickými procesmi.

Related  Sami používame liečivé vlastnosti gaštanu konského

Okrem toho, za studena a sa hľuzy z nich sa dostane do telesných tkanív, majú antioxidačné vlastnosti, pektíny, proteíny, organické kyseliny, cukry a cenné aminokyseliny.

Prechádzajúce tráviaci ciest, vlákniny, ako kefa čistí črevnou stenou, pričom s nimi nielen trosku, ale aj nadmerná, škodlivý cholesterol v tele. Výsledkom je, že pravidelné užívanie hľúz znížila riziko vzniku aterosklerózy, upravené defekácii proces.

Vzhľadom na schopnosť artičokov má priaznivý vplyv na črevnej mikroflóry môže hovoriť o účinnosti terapeutické vlastnosti artičokov počas dysbacteriosis, dyspepsia a ďalších zažívacích porúch.

Pokrmy z hľuzy môžu byť obsiahnuté v potrave pre prevenciu exacerbácií žalúdka a pankreasu. Topinambur je pomáha nielen škodlivých látok v čase opustiť telo, to obmedzuje schopnosť žiť také druhy mikroflóry sú stafylokoky, enterokoky a salmonely.V plodoch t opnambur je rastlinná látka inulín

Zvláštna “hviezda” v zložení Jeruzalema artičok je inulín, rastlinná látka, ktorá je veľmi blízka inzulínu vo vlastnostiach. Prítomnosť zlúčeniny, ktorej obsah sušiny dosahuje 20%, určuje aktívne použitie Jerusalemského artičoku pri diabete mellitus, ale záujem lekárov nie je obmedzený len na inulín.

Dlhý zoznam aminokyselín prítomných v hľuzách si zaslúži pozornosť. Medzi nimi viac ako tucet bioaktívnych zlúčenín postihuje:

 • o procesoch starnutia a metabolizmu;
 • na nervový-duševný stav;
 • na svalový tonus;
 • o stave imunity
 • o rýchlosti regenerácie tkaniva.

Posilnenie imunity v sezóne prechladnutia pomôže artičokJe zaujímavé, že zlúčeniny obsiahnuté v hľuzách tvorí prírodná kombinácia využiť Artičokový terapeutické vlastnosti, na základe rôznych chorôb a chorobných stavov, napríklad pre prevenciu týchto ohrozujúcich ochorení, ako je infarkt mŕtvica, dni a oslabené prirodzenú ochranu tela.

Kurzy a lieky z jeruzalemského artičoku: recepty na varenie, výhody a škody

Môžete variť veľa rôznych jedál z Jeruzalema artičokJeruzalemský artičok je konzumovaný surový, varený, vyprážaný a pečený. Na základe hľúz sú pripravené:

 • diétne polievky – pyré;
 • Originálne zdobenie chutných jedál z hydiny a zeleniny;
 • Plnka na koláče;
 • čipy.

Topinambur múky, podobne ako u zemiakového škrobu sa pridá do pečiva a pre diabetikov recepty z artičokov – skutočný dar z nebies, čo umožňuje značné množstvo ešte predtým, než v ponuke nedostupná a preto bezpečné cukroviniek.

Related  Postupné pokyny na transplantáciu fialiek doma

Pri obrovskom používaní jeruzalemského artičoku z jeho zaradenia do stravy prakticky nie je žiadna škoda. Ak hľuzy prešli tepelným spracovaním, najmä pečením a varením, v miernych množstvách budú mimoriadne užitočné. Topinambour sa odporúča zahrnúť do diétnej ponuky:

 • s dnou;
 • s anémiou;
 • s gastritídou s vysokou kyslosťou;
 • s pankreatitídou;
 • ateroskleróza;
 • s hypertenziou;
 • s tvorbou kameňov v obličkách a močovom mechúre;
 • s nadváhou a obezitou.

S kožnými problémami sa tiež vysporiadať s jeruzalemským artičokomUžitočný produkt nebude zbytočné, ak je osoba, ktorá pracuje v prostredí s nebezpečenstvom priemyslu alebo žijú v oblasti s nepriaznivými podmienkami prostredia. Avšak, študujú recepty topinambur, prínosy a škody z nekontrolovaného využívania hľúz, musíme si uvedomiť, že v čerstvom rastlinného materiálu účinných látok je oveľa väčší. Ale aj opatrnosť, keď sa v tomto prípade musí byť viac. Je bezpečnejšie pridať plátky surového jeruzalemského artičoku do šalátov a zeleninového občerstvenia. Ak to budete robiť pravidelne, výrazne znižuje riziko ochorenia srdca a ciev, trombóza, ateroskleróza a hypertenzia.

Na liečbu vyššie uvedených ochorení sa odporúča odobrať odvar z koreňovej zeleniny, ktorá je tiež účinná proti urolitiázou a pánami.

Existujú recepty na prípravu jeruzalemského artičoku, s výhodami a bez poškodenia, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s vonkajšími kožnými problémami. Masky a krémy na báze drvené hľuzy upokojujú podráždenie, upokojuje pokožku po popáleninách, dlhodobom vystavení slnku alebo ekzém ochorenia.

Prírodné organické kyseliny v kombinácii s minerálnymi soľami a škrobom pomáhajú zvládnuť prejavy akné, zvyšujú tón pleti, bielia a sušia. Kúpele s vývarom z jeruzalemského artičokového listu uľahčujú stav s dnou, artritídou a osteochondrózou.

Kontraindikácie používania jeruzalemského artičoku

Jeruzalemová artičoková pasta polievkaTerapeutické vlastnosti jeruzalemského artičoku a kontraindikácie, ktoré možno počuť od lekárov, majú jednu povahu. To je vysoká biochemická aktivita rastlinného materiálu.

Aby sa neúmyselne nerobilo veľa poškodenia zdravia, rozhodnúť sa o používaní jeruzalemského artičoku na liečbu akejkoľvek choroby je potrebné iba po konzultácii s lekárom. Zdravotník môže presne posúdiť riziká na základe diagnostikovaných akútnych a chronických ochorení a primeranosť takejto terapie.

Špecialisti na zdravú výživu a gastroenterológovia neposkytujú poradenstvo na zneužívanie surových hľúz. Zvlášť dôležité je mať na pamäti to pri gastritíde s nízkou kyslosťou a pomalým trávením. Varené, pečené alebo pridané do polievky alebo ragú do hľúz dokážu dokonale uspokojiť hlad a bezpečne naplniť telo všetkým, čo je bohaté na úžasný jeruzalemský artičok.

Related  Možné ťažkosti pri starostlivosti o alokázu doma

Video o jedinečných vlastnostiach jeruzalemského artičoku