frezeia v krajineVďaka voňavým kvetom rôznych farieb sa frézia stala jednou z najcennejších hľuzovitých rastlín na rezanie. Niet divu, frézie, výsadbu a starostlivosť v otvorenom poli, za ktorým je podobný starostlivosti o mečíky a ľalie, sa stále častejšie objavuje v prímestských oblastiach.

Vlastnosti rastúcej freze v otvorenom teréne

rastúce frezie v otvorenom teréneFrezezia z afrického kontinentu miluje svetlo, teplo, potrebuje voľnú pôdu a pravidelné zalievanie. Stabilný vývoj a kvitnutie možno očakávať:

  • so svetlým dňom trvajúcim najmenej 12-14 hodín;
  • ak je ochrana pred priamym slnečným žiarením a vetrom;
  • pri teplote vzduchu 18-22 ° C.

Poruchy svetelných a teplotných podmienok, dlhé obdobie tepla a sucha, vedú k vytvoreniu frézy prázdny, indehiscent pukov alebo úplné zlyhanie kvitnutia.

Miesto výsadby je zvolené tak, aby krehké stonky rastliny netrpeli vetrom a jemné kvety nevypaľujú letné slnko. Dokonca pri teplote vzduchu nad + 22 ° C je biologický rytmus rastliny narušený a to ovplyvňuje kvalitu kvitnutia.

Pri pestovaní na otvorenom teréne je frézia lepšie aklimatizovaná v pôde s neutrálnymi alebo mierne kyslými reakciami. Na miestach s hustou hustou pôdou sa deoxiduje a zmieša s pieskom, rašelinou. Chudobný v organických a minerálnych látkach, pôdy sú nutne oplodnené.

Rastliny nie sú mrazuvzdorné. V Rusku musia byť vykopané na zimu a postavené do zeme, keď hrozí opakujúce sa mrazy a mrazy na pôde. Ak sa vysadenie v zemi vyskytne v máji alebo začiatkom júna, rozkvet frézie začína v druhej polovici júla až do konca augusta. Platí to však iba pre strednú skupinu. Ak chcete vidieť kvety frézie pri výsadbe a odchode na Sibíri, korene nie sú transplantované žiarovky a už pestované v miestnosti alebo v skleníkoch.

Príprava miesta na výsadbu freze v otvorenom teréne na jar

kvety frézie

Miesto na výsadbu freze sa vyberá v perličke alebo pod ochranou, vysadené na južnej strane vysokých kríkov alebo stromov. Takáto prirodzená bariéra zachráni kvety pred vetrom a poludním slnkom.

Na jeseň sa pôda na výsadbu frezeia vykopá do plného bajonetu, starostlivo vyberá trvácne odrodové buriny. Súčasne sa do hrebeňov alebo kvetinových záhrad aplikujú organické hnojivá. Na jar je pôda opäť vykopaná, rozbíjanie hrudiek. Výsadba otvor alebo priekopa pre žiarovky ako hĺbku a šírku asi 30 až 40 cm. Aj keď hĺbka výsadby významne menej vyplnený voľný, pozostávajúce z rovnakých dielov záhradnej zeminy, rašeliny, humusu a pieskoviskom umožnia aktívne rozvíjať koreňový systém a zariadení.

Príprava frézových žiaroviek na pestovanie vonku

žiarovky frézieZískané alebo uložené po tom, čo sa žiarovky na jeseň začnú pripravovať na začiatku apríla. Odstránia kožu tvrdého povrchu a potom sa počas pol hodiny ponoria do roztoku fytosporínu alebo iného fungicídu. Toto preventívne opatrenie ochráni žiarovky pred hnilobnými baktériami a hubami, ktoré žijú v pôde.

30-45 dní, kým príde čas na výsadbu frézie v otvorenom teréne na jar, žiarovky sú umiestnené v hlbokých rašelinových kvetináčov naplnených živnej pôdy. Hĺbka vnorenia je 5 cm, podklad je mierne utlmený a následne napojený. S vyššou vlhkosťou vzduchu sa frezeia čoskoro prebudí a vytvorí prvé klíčky. Teraz je čas preniesť žiarovky na svetlo.

Je dôležité, aby klíčky neťahali pred dopadom na zem, sú husté a zdravé. Preto, ak je to potrebné, rastliny poskytujú dodatočné osvetlenie.

Vysádzanie semien frézie

sadenice semien frézieRovnako ako mnohé príbuzné druhy, frézia sa môže množiť pomocou semien. Od okamihu výsevu až po vzhľad prvých púčikov by mali prejsť najmenej 8-9 mesiacov. Ak na jeseň vysadíte fréziu na jeseň, rastliny, ktoré už získali silu, sa prenesú do záhrady.

Výsev sa vykonáva vopred ošetrený mangánom draselným alebo semenami fytosporínu v hĺbke 3-4 mm. Najlepšie výsledky možno dosiahnuť v domácom skleníku, kde je ľahšie udržiavať vysokú vlhkosť pôdy a vzduchu. Kým sa objavia výhonky, pôda sa zvlhčí rozprašovačom. Potom môžete starostlivo zalievať a nevyhnutné v osvetlení jeseň-zime. Vysádzanie freizií na otvorenom teréne a starostlivosť o ne sa nelíšia od starostlivosti o rastliny z dospelých žiaroviek.

Vysádzanie frézie a vonkajšej starostlivosti

starostlivosť o freeziu na otvorenom poliPodmienky na vysádzanie frézie na kvetinový záhon v regiónoch s vynikajúcimi klimatickými vlastnosťami sa pridávajú v rôznych časoch. V strednom páse av moskovskom regióne sa v polovici mája začína vysádzanie frezeie v pôde a starostlivosť o rastliny.

Ak existuje šanca na mráz, mali by byť ponechané kvety na doma po dobu niekoľkých týždňov.

Žiarovky sú vysadené vo vzdialenosti 3-5 cm od seba. Frézie netvorí svieži Bush, takže pre viac dekoratívne účinok v záhone môžu byť zasadené v malých zhlukoch 10 až 15 kusov, pričom treba pamätať poskytnúť spoľahlivou oporou stonky.

Na zjednodušenie starostlivosti na otvorenom teréne pri vysádzaní rezných nožov medzi radmi nechajte aspoň 15 cm.

vysádzanie žiaroviek frezeiHĺbka vloženia žiaroviek závisí od veľkosti a vlastností pôdy.

  1. Na ľahkej piesočnaté pôde je frezeia pochovaná 10-12 cm.
  2. Vo voľnej úrodnej záhrade by mala byť spodná časť žiarovky v hĺbke 7-9 cm.
  3. V hustej pôde frezeia je najťažšie vyvinúť koreňový systém a dať klíčky. Tu sa žiarovky vysádzajú v hĺbke 5-6 cm.

starostlivosť pre freesiu pri pestovaní vonku

frezezia miluje vlhkosťOd doby výsadby až po výkop žiaroviek na jeseň, kvety potrebujú zalievanie, uvoľnenie pôdy, odstránenie buriny a komplexné vrchný obväz.

Vzhľadom na krehkosť vyhynutých stoniek nesúcich hmotu púčikov, pre freezy je potrebné poskytnúť podporu.

Zdá sa, že takáto starostlivosť je prakticky nerozlíšiteľná od starostlivosti o ľalie, dúhovky, gladioly. Pestovanie frézie, ale aj starostlivosť o ňu na otvorenom poli, prináša určité ťažkosti.

Faktom je, že rozkvet frézie sa vyskytuje iba pri teplotách pod + 22 ° C. Aby sa zabezpečilo, že listy a kvety netrpia nedostatkom vlhkosti, vzduch musí byť neustále vlhký, pre rastliny je veľmi ťažké tolerovať náhle výkyvy denných a nočných teplôt. Kvôli týmto vlastnostiam sa kvetina často pestuje v skleníkoch alebo pod skleníky.

Vo voľnom teréne vo večerných hodinách pravidelne napojená s teplou vodou, snažia sa dostať na kvety a ešte ne otvoriť púčiky. Zavlažovanie začína bezprostredne po vzniku semien a končí 2 týždne predtým, ako sa cibule vykopnú.

Pre prihnojovanie kvetín môže byť použitá pre komplexné hnojivá dekoratívne a kvitnúce rastliny pred kvetom, alebo aby zmes s prevahou dusíka, a je bližšie k stredu letné použitie draslíka a fosforu prostriedky.

Aby sa bulb lepšie zrelý, a rastlina znovu kvitnúť, zvrátené jeden po druhom alebo skupiny rezu. Pre kyticové rezanie sú vhodné kvetenstvo s dvoma alebo viacerými otvorenými koróliami. Môžete skrátiť alebo odstrániť listy poškodené hubami alebo škodcami. Kopanie žiaroviek sa vykonáva na jeseň od septembra do októbra pred príchodom nočných mrazov.

Príprava žiaroviek na vysádzanie – video