begónia v Južnej AmerikeKedysi podnikavý milovník exotických rastlín – guvernér Haiti Michel Begon zorganizoval expedíciu do Západných Indov. Pri objavovaní miestnej flóry objavili vedci neobvykle krásnu kvetinu a pomenovali ju – begónia. Takže zvečnil meno pána Begona, ktorý sponzoroval túto cestu v roku 1687.

Rastlina je najpočetnejší rod, ktorý má viac ako 1000 druhov kvetov. Môže rásť vysoko v horách, vo vlhkých lesoch trópov a tiež v subtropických zemepisných šírkach. Obrovské množstvo druhov a odrôd begónie rastie v Južnej Amerike, kde bolo objavené. Nachádza sa tiež v Himalájach av Afrike. Niektorí botanisti veria, že rodiskom unikátnej kvetiny je africký kontinent. Odtiaľ sa šírilo begónia na zemi.

Všeobecné informácie o exotickej kráse

Begónia rastie na zemi mnohými spôsobmi. Záhradkári si všimnite nasledujúce:

 • plazivé byliny;
 • vo forme malých kríkov;
 • vysoké vzpriamené možnosti.

Koreňový systém rastliny je dobre vyvinutý, čo umožňuje begóniám rásť nielen v obytných štvrtiach, ale aj na ulici. Koreň je hľuzovitý, rozvetvený alebo drobivý.

listy begónie v asymetrickej formeListy “zámorskej” krásy majú asymetrický tvar. Na okraji je vlnitý okraj. Niektoré odrody majú celé listy, iné – nakrájané na malé plátky. Spodná časť tabuľky je červená, lila alebo hnedá. A zhora nie sú len tuhé zelené, ale aj iné odtiene. Okrem toho sú zdobené rôznymi vzormi, škvrnami alebo mŕtvicami. Existujú druhy begónií, v ktorých sú viditeľné kmeňové stonky na stonkách a listoch.

jasný kvitnutie begónieKvety begónie sú malé kytice pozostávajúce z kvetenstva rôznych veľkostí. Sú to:

 • red;
 • ružová;
 • žltá;
 • oranžová;
 • biela;
 • rôzne odtiene okrajov okvetných lístkov.

V každom kvetenstve má begónia kvety rôzneho pohlavia. Vďaka tomu je opeľovaná. Potom vyrastie nezvyčajný trojitý kmeň s malými semenami. Kvitnúce rastliny celé leto až do neskorej jesene. Domáce odrody – prosím oko pred začiatkom zimy.

Pôvabný výhľad na begónie

Obrovský počet druhov exotických “cudzincov” ohromuje fantáziu. V prirodzenom prostredí, botanici počítať 1600 rôznych druhov. Ale iba o niečo viac ako sto z nich sa používa na dekoratívnu výzdobu interiéru alebo krajiny.

V Rusku spadá begónia za panovania Petra I. Niekoľko druhov je spomenutých v katalógu tropických kvetov, ktoré sa priniesli v roku 1717 z Holandska. Dnes v botanických záhradách Moskvy, Petrohradu a Novosibirsku rastú jedinečné zbierky exotických rastlín.

Ruský botanik Vorončov V.V. podmieňoval takéto kategórie begónie:

 1. Dekoratívne a listnaté.
 2. Club.
 3. Ker.
 4. Krásne kvitnúce.

Klasifikácia sa uskutočňovala podľa vonkajších vlastností rastliny a oblasti použitia v záhradníctve.

Dekoratívne a listnaté begónie

druhy dekoratívnych a listnatých begóniíRastliny tohto druhu nemajú hlavnú stonku a bizarné pubertačné listy rastú z oddenky. Prichádzajú v rôznych tvaroch a odtieňoch. Najčastejšie sú zelené, strieborné, biele, hnedé a červené listy. Okrem toho sú pôvodne natreté viacfarebnými vzormi, škvrnami a vonkajšími okrajmi.

Related  Pestujeme v dedinskom dome rôznych druhov a druhov sasaniek

Také rastliny vo všeobecnosti rastú v uzavretých priestoroch. Vzhľadom na to vyžaduje starostlivosť o begóniu doma potrebný kompetentný prístup. Hlavné body, ktoré je potrebné dávať pozor:

 • správne zvolené osvetlenie;
 • regulácia vlhkosti vzduchu;
 • pravidelné mierne zavlažovanie;
 • sezónne horné obväzy;
 • periodická transplantácia rastlín.

Vzhľadom na tieto chvíle, záhradník bude vždy tešiť na kvitnúce dekoratívne begónie.

Pri nedostatku rozptýleného osvetlenia listy strácajú svoj dekoratívny účinok, takže je dôležité vybrať ten správny priestor na výsadbu kvetu.

Hľuzová Begónia

Begónia kvet z odrody hľúzRastliny hľuzovitých odrôd sa vyznačujú špecifickým odrodom, z ktorého vychádzajú polopriehľadné stonky mäsitého charakteru. Rastú až do výšky 50 cm. Kvety sú bežné alebo froté, pripomínajúce pivonky alebo ruže, malé alebo veľké. V kvetenstvách av jednom variante. Počas obdobia kvitnutia je dôležité vedieť, ako sa starať o begóniu, aby sa jej čo najviac páčilo oko.

Existujú tri druhy húb begónie: bylinné, keramické a ampelské, pestované v závesných hrncoch. Jej srdcové listy sú:

 • našuchorený srienistá;
 • lesklé;
 • vlnité;
 • ploché.

A ich farba absorbovala všetky odtiene zelene. Takéto begónie začína v máji a končí v októbri. Skutočne očarujúci dar od Stvoriteľa.

Hrubé druhy begónií

šarlátové kvety krovia begónieVšetky druhy krov begónie sa vyznačujú ohnutým kolenom pripomínajúcim bambus. Na ňom husto rastú rozvetvené vetvy. Tieto rastliny sa reprodukujú zasiatím semien alebo odrezkov. Najlepšie je používať mladé výhonky z vrcholov dekoratívneho kefa.

Môžete pestovať keňové begónie pri teplote 15 stupňov počas celého roka. Ak sa ohrieva vzduch až na 10 stupňov, závod zomrie. Tieto druhy ako jasné rozptýlené svetlo, čerstvý vzduch a vlhkosť. Z tohto dôvodu je kompetentná starostlivosť o begóniá prísľubom šikového živého interiéru.

Na to, aby rastlina dostala dostatok vody, je hrniec umiestnený na štrkovom lôžku s konštantným prístupom k tekutine.

Keď sa na kustoch begónie objavia pomalé alebo zvädnuté listy, mali by byť ihneď odstránené. Tak zdravé listy nebudú trpieť, a rastlina bude dlho potešiť svoju krásu.

Begonia krásne kvitnutie

krásne kvitnúce begónieAbsolútne obľúbené zo všetkých druhov begónie sú krásne kvitnúce varianty. Prekonali svoje hľuzovité a listnaté príbuzné.

Kvitnúce odrody rastú vo forme kríkov veľkolepej formy, zdobené zhlukom roztomilých kvetení. Ich výška dosahuje pol metra. Listy rastliny sú asymetrické, v tvare srdca. Na okrajoch majú zúbkované okraje. Farba – rôzne odtiene zelene. Nové odrody kvitnúcich begónií príjemné milovníkov živých dekorácií s fialovou farbou listov.

Popis populárnych odrôd begónie

Unikátna zámorská krása získala srdcia tisícov záhradníkov. Preto sa pestuje ako v osobných pozemkoch, tak v obytných budovách. Znalosť známych odrôd očarujúceho begónie vám pomôže nájsť vyhľadávaný kvet.

Related  Zoznámenie sa s druhmi washingtonského domu na pestovanie domu

Coraline alebo koralové begónie

koralový begóniaKvety takejto begónie majú dva odtiene: ružové alebo oranžovo-červené. Striebro strieborná doska s žilami olivovej farby. Zadná časť jej tváre je červená. Pri pohľade na fotografie begónie kvety môžete vidieť šikovnú kefku z miniatúrne pestrofarebných kvetov. Najčastejšie kvitnú v zime.

Coralina rastie takmer do výšky jedného metra. Preto harmonicky zapadá do interiéru záhrady v zavesených hrncoch. Starostlivosť a rast begónie doma si vyžaduje vážny postoj. Vďaka tomu bude rastlina potešovať svojich fanúšikov po dobu 5 rokov.

Kráľovský pohľad – Gryphon

kráľovský begónia GriffinBegónia s takým exotickým názvom je takmer pol metra vysoká. To sa líši od svojich príbuzných s obrovskými dekoratívnymi listami. Rast si ju zdobí a zdôrazňuje kontrast v zimných záhradách. V lete je begónia Grifon vysadená na otvorenom teréne obklopenom inými bylinnými rastlinami.

Tento typ begónie je pomerne odolný voči poveternostným podmienkam. Nepotrebuje špeciálnu pôdu a nechce zalievať. Begónia perfektne rastie v kontajneroch v byte, ako aj v tienisté časti záhrady.

Dekoratívna varianta begónie – Rex

Begonia Rex s farebnými listamiTento hybrid bol odvodený z kráľovských odrôd begónie. Zvyčajne nerastie na výšku 25 cm. Je to pomerne malá rastlina. Je charakterizovaná nenápadnými ružovými kvetenstvami.

Doska listov – široká, oválna. Okraje zubov. Existujú také farby:

 • šedá alebo strieborná;
 • fialová alebo gaštanová;
 • červená alebo krvavá;
 • jemne ružová.

Odroda sa môže zriediť rozdelením puzdra na časti alebo pomocou odrezkov. Zaujímavé časti záhrady má strednú vlhkosť.

Begónia s červenými listami

červený listnatý begóniaRastlina dostala svoje meno, pretože zadná strana listov je červená. Ich tvar pripomína nerovný kruh. Jemne ružové kvetenstvo je neuveriteľnou ozdobou Bush.

Zvyčajne rastlina nie je veľká. Jeho mäsitá stonka je elegantne tlačená na zem, ktorá sa podobá zdvorilému úklonu sluhu lahodnému pánovi.

Tento originálny vzhľad vyzerá na zavesených vaniach. Ak sa begónia s červenými listami nekvitne, domáca starostlivosť umožní vytvorenie hustých krásnych kríkov.

Begonia miluje strednú teplotu vzduchu a tieňované miesta. Pri výbere miesta pristátia by sa preto mali zohľadniť tieto faktory.

Manžeta alebo golier begónie

límec begónieTáto odroda má plazivý kmeň so svetlo zelenými listami. Na okrajoch sú mierne spustené a na zadnej strane zdobené červenými výrastkami. Nad hárkom tvoria miniatúrnu rozetku, ktorá vyzerá ako golier alebo manžeta. Z tohto dôvodu je neobvyklé meno.

Dospelá manžeta begónia môže kvitnúť až päťkrát za sezónu. To umožňuje vytvoriť elegantný dizajn v miestnosti. Zariadenie reprodukuje pomocou odrezkov a rozdeľovaním kroviny.

Begonia metal

begónia s opeľovaním striebornej farbyNa každej vrstve begónového kovu sa pozoruje opeľovanie kovovej farby. Z tohto dôvodu získala rastlina svoje meno. Je to skvelé pri akejkoľvek teplote. Rastú až do výšky 90 cm.

Related  Fotografie populárnych odrôd achiménov výberu Serge Saliba

Kovový begónia potrebuje mierne napájanie. V tomto prípade by miestnosť mala mať nízku vlhkosť. Pôda je kyslá. Propagácia sa uskutočňuje pomocou listov, ktoré boli predtým inkubované vo vode alebo piesku. Vnútorné begónie by sa nemali striekať, len nalejte vodu do misy pod hrncom.

Aby rastlina mala krásny tvar a rástla rovnomerne, odporúča sa pravidelne otáčať okolo svojej osi. Tieto jednoduché pohyby vytvárajú skutočné majstrovské diela.

Pôvodná obytná výzdoba – tiger begónia

begónia tigerRastlina získala svoje meno vďaka štylistickému zafarbeniu listov. Niekedy sa to volá Bauer. Hnedý olivový tanier je na okrajoch zdobený malými zelenými škvrnami. Každý list má tvar srdca s špicatými hroty. Dĺžka je asi 7 centimetrov.

Ak sa pozrieme na rastlinu, nedobrovoľne si spomenieme na majestátne zviera podobné farby. Begónia tohto druhu je schopná rýchlej expanzie, vďaka čomu vzniká originálna dekoratívna varianta. Násobí sa opätovným vysádzaním odrezkov.

Na jar a v lete by mala byť rastlina mierne napojená. Obzvlášť pohodlný Bauer sa rozvíja pod difúznym osvetlením. Teplota by nemala klesnúť pod 16 stupňov.

Pri napájaní tiger begónie je dôležité vyhnúť sa dostaniu vody na listy. V opačnom prípade stratia svoj dekoratívny vzhľad.

Neodolateľná Kleopatra

nádherná begónia KleopatraRastlina s vínovými rezaninami, na ktorých sú umiestnené tmavozelené listy, priťahuje pozornosť milovníkov kvetov. Begónia Kleopatra je krátka, asi 35 centimetrov.

Nemá rád extrémy – suchý vzduch a nadmerné zavlažovanie, rovnako ako postrek. Rozmnožené odrezky stoniek alebo listov.

Okrasné-listnaté odrody Lucerne

dekoratívne modřínové begónie odrody LucerneMilovníci nasýtenej zelene dávajú prednosť lucerným begóniám. Má veľké oválne tvarované odliatky s veľkosťou až 20 cm, na hranách sú pôvodne rezané, čo dáva rastline nejaké šarm. Tmavozelená doska listu je zdobená striebornými škvrnami. Zadná strana je načervenalá.

Keď begónia kvitne, ružové kvety sa objavujú vo forme štetca. Je nemožné zostať ľahostajní a pozerať sa na jeho čarovnú krásu.

Video o odrodách dekoračných listnatých begónií

Po zvážení iba niekoľkých odrôd zámorskej krásy možno dospieť k záveru, že jeho hlavnou cnosťou sú listy. Sú neuveriteľne jasné odtiene, originálne tvary a veľkosti. V prírode neexistujú podobné rastliny. Okrem toho každá trieda begónie je zdobená luxusnými kvetmi. Nenáročná povaha tejto rastliny priťahuje pozornosť záhradníkov. Hlavnou vecou je nájsť svoje begónie medzi tisíckami odrôd.

Zoznámenie sa s begóniou rôznych druhov na výstave – video