Pestovanie myrti domaMyrtus, považovaný za symbol pokoja, mládeže, lásky a manželstva, bol dlho uctievaný a kultivovaný v rôznych krajinách. A dnes pestovatelia kvetov majú záujem vidieť myrtu vo svojej zbierke, domácej starostlivosti, o ktorú sa môže zacieliť.

V potulovej kultúre môžete často nájsť dve odrody tejto stálezelenej rastliny. Táto mytlina je obyčajná, alebo Myrtus communis, a Myrta malý, Myrtus microphylla. V prírode je rozmanitosť druhov oveľa širšia. Dnes majú botanici asi sto odrôd tejto kultúry, ktoré sa nachádzajú v subtropických a tropických oblastiach na oboch stranách rovníka.

Večne zelená myrta v kultúre hrnca

Pestovanie myrti v kvetináčochOsobitné rešpektovanie myrty od dávnych čias sa tešilo v Stredomorí a na Strednom východe. Úctyhodný prístup sa dodnes zachoval. Ale ak je myrta jedným z najobľúbenejších záhradných a parkových rastlín v regiónoch s teplým podnebím, potom v krajinách s miernym klíma alebo malými stromami až do výšky 2 metrov sa vysadia v skleníkoch alebo hrncoch.

Starostlivosť o mytlový strom doma nie je ťažké a rastlina je vďačná za starostlivosť o kvety a dokonca aj ovocie. Myrtle kvety pripomínajú kvety čínskej kamélie. Vďaka veľkým, vyčnievajúcim tyčinkám sa zdajú načervenalé a perfektne zdobia dom v prvej polovici leta.

Kvitnúce myrti s náležitou starostlivosťouAk sa počas starostlivosti o mytlu uskutoční umelé opeľovanie, jeseň sa krov sa bude zakrývať s modro čiernymi bobuľami. Semená, ktoré sú vo vnútri zrelého ovocia, poskytujú sadenice a môžu byť úspešne použité na reprodukciu miestnej kultúry.

Kultúra je cenená ako zdroj esenciálneho oleja, ktorého vôňa sa ľahko cíti pretiahnutím prstov dvojice malých kožovitých listov, ktoré husto pokrývajú výhonky.

Pestovanie stálej zelenej myrti prinesie pestrofarebnému pestovateľovi množstvo zaujímavých pozorovaní a príjemných chvíľ. Ale ako sa starať o myrtvu doma? Aké sú požiadavky na obsah tohto druhu Stredomoria?Plody myrty

Ako sa starať o mytlu?

Miestnosť sa v miestnosti ukázala ako pomerne nepripravená, vďačne reagujúca rastlina. S kompetentnou starostlivosťou o myrlu, pravidelným tvarovaním koruny a správnym výberom miest, potulka sa kultúra uspokojuje s hustou zeleňou, kompaktnou formou a neprítomnosťou chorôb.

Rastlina je fotofilná, je veľmi dobrá pre zavlažovanie a postrekovanie, ale nie je vhodné umiestniť hrniec myrty do horúcich, upchatých miestností. V chladnej sezóne, zelené zviera potrebuje chladnú zimu.

Najlepším miestom pre myrtvu je, kde bude rastlina dlho pod jasným, ale nehoriacim slnkom. Ak je hrniec vystavený na južnom okne, v poledni sú krúžky užitočné na tieňovanie. Ale na severnej strane sa rastlina cíti nepríjemne, zeleň stráca jas, rast spomaľuje a kvitnutie v podmienkach nedostatku svetla sa nedá očakávať.

Myrt na terase domuAko sa starať o myrtvu v rôznych obdobiach roka? Od jari do polovice jesene, zatiaľ čo nie sú žiadne mrazy, hrniec môže byť držaný na balkóne, lodžii alebo na záhrade, len malý prístrešok od vetra a slnka. Tu je rastlina napojená, napájaná a chránená pred škodcami, pretože riziko ich útoku mimo areálu je značne zvýšené. V zime sa starostlivosť o mytlu v domácnosti mení, čo je spôsobené prirodzeným cyklom vývoja rastlín a zmenou sezóny.

Sezónne zmeny v starostlivosti o mytlu

Pre bohatú kvitnúcu mytlu potrebuje chladnú dobu odpočinkuAko sa starať o kvet myrtvy s nástupom jesene a zima? V tomto čase rastlina spomaľuje rast, spočíva na aktívnej vegetácii a položí základy budúceho kvitnutia. Optimálna teplota myrta v zimnom období je 6-10 ° C. Chladnosť neprispieva k rýchlemu odparovaniu vlhkosti a jej spotrebe myrťou, takže sa znižuje zavlažovanie, čím sa uistite, že pôda a korene úplne nevysušia.

Naplnenie krajiny v zime je extrémne nebezpečné z dôvodu rizika straty celého kríka, ktorý v studenej mokrej zemi nevyhnutne hnilobí korene.

Ak rastlina zostáva zimujúca pri normálnej izbovej teplote, potrebuje pravidelné zavlažovanie a povinné zavlažovanie koruny. Takéto opatrenie pomôže myrtle vyrovnať sa s pobytom v suchom prostredí. Znamenie nedostatku vlhkosti a testované nepohodlie v tomto prípade sú blednutie a klesajúce listy. Ak neprijmete naliehavé opatrenia a starostlivosť o mytlu, domáce zviera zostane bez listov až do jari a v lete odmieta kvitnutie.

Najvyššie obliekanie, prerezávanie a štepenie miestnosti myrty

Bonsaj z myrtyNajvyššie obliekanie myrtle miestnosti Bush stráviť dva týždne a v kombinácii s bežným zalievanie. Podpora minerálnych prísad a organických rastlín by mala byť na jar av lete. V zime takáto miera starostlivosti už nie je potrebná.

Ak chcete získať kompaktnú, hladkú korunu, ako na fotografii, v starostlivosti o mytlu doma patrí prerezávanie a prischipku výhonky.

Stále zelená rastlina už dávno získala lásku pestovateľov kvetov, ktorí chcú pestovať bonsaje. Malá listnatá forma rastliny je pre tieto účely ideálna, čo umožňuje niekoľko rokov starostlivej starostlivosti získať tie bizarné obrysy.

Myrtle ľahko toleruje prerezávanie. Najlepšie je však, aby sa to uskutočnilo na jar, keď aktívny rast ešte nezačal. V lete sa nevykonávajú kardinálne zmeny v tvare kríkov, ale počas tohto obdobia je strhnutie mladého rastu veľmi účinné, čo spôsobuje uhryznutie stoniek.

Skorý jar nie je len najlepší čas na prerezávanie, ale aj na transplantáciu mytílskeho stromu.

Mladá rastlinaKoreňový systém tejto kultúry nie je charakterizovaný rýchlym rastom, ale raz za 3-4 roky dospelá rastlina je stále prenesená do hrnca väčšej kapacity a je užitočné znovu vysadiť mladé rastliny ročne. Myrta sa cíti dobre v ľahkej, voľnej pôde s miernou nutričnou hodnotou. Pre neho a univerzálna zmes pre ozdobné plodiny a domáce substrát z trávnika, rašeliny, piesku a humusu. S náležitou starostlivosťou, myrta doma rastie a páči majiteľa po mnoho rokov, stáva sa živým symbolom pohody, lásky a pokoja.

Zaujímavé fakty o myrte – video