aquilegia rôznych odrôd v krajineAquilegia, fotografie, ktorú môžete vidieť nižšie – trvalú bylinu, ktorá patrí do rodiny Lyutikov. Distribučná oblasť zahŕňa Európu, Ameriku a Áziu s miernymi klimatickými zónami. Pokiaľ ide o názov rastliny, existuje niekoľko variantov pôvodu. Prvý – ako preklad z latinčiny, čo znamená “zber vody”. Druhá možnosť – spojenie so slovom “orel” – dravý vták, ostré a ohnuté pazúry, ktoré v tvare podobajú sfarbeným farbám aquilegie. Existuje tiež názor, že názov kvetu dal staroveký germánsky kmeň, ktorý ho nazval topánkami elfov, lesnými duchmi duchov. V ľuďoch sa aquilegia nazýva povodie alebo morský orol. Angličania volajú kvetina holubica, kolumbine, holubica.

popis

viacfarebná aquilegia v kvetináčochOrlík je pomerne vysoká rastlina, dosahujúca výšku 0,5-1 m. Koreňový systém má dobre vyvinutý a rozvetvený kmeňový koreň so zahuštenými koreňmi. Napriek malej výške rastliny je koreň hlboko zakopaný – o 0,6 m. V hornej časti je vzpriamený kmeň, listnatý a silne rozvetvený. Dolné lístie sú umiestnené na dlhých stopkách a rozdelené na 2-3 trojité fragmenty. Ako je zrejmé z fotografie farieb aquilegie, vonkajší vzhľad listov sa trochu podobá listom ďateliny. Niekedy je pokrytý modrým kvetom. Kmeňové listy sedavé a ternaté. Stonka je korunovaná kvetmi rôznych odtieňov, začínajúc bielej, žltej, modrej a končí dvojtónovej farby. Veľkosť kvetov, v závislosti od odrody, môže dosiahnuť 10 cm. Na jednotlivých púčikoch sú vždy výstredné.

druh

Existuje viac ako 100 odrôd vody. Z nich sa pestuje iba 35 a na severnej pologuli je asi 70. Zvážte najpopulárnejšie odrody povodia.

Aquilegia hybrid

aquilegia hybridNajčastejšie v tejto forme sú semi- a dvojité odrody s nezvyčajnou štruktúrou, ktorá sa odlišuje od ostatných povodí. Na rastline sa tvorí viac ako 5 kvetov, ktoré sa podobajú na aster. Tento druh najčastejšie chýba podnet alebo je slabo rozvinutý.

Vodnár Nora Barlow

vodnár Nora BarlowToto je najznámejšia odroda hybridného orla, pomenovaná podľa babičky Charlesa Darwina a vyrastala zo 17. storočia. Kvety majú výrazný mahrovost kvôli veľkému počtu okvetných lístkov koruny a bohatým odtieňom. Rastlina je šírenie Bush na polovicu priemeru a 0,7 m výšky a hlavným rozdielom triedy -. Lístie svieže zelené s tyčou biele ružové púčiky.

Mladý rast, vypestovaný z padlých semien, sa môže výrazne odlišovať od materskej rastliny.

Terrier Aquilence

aquilegia frotéTento druh tiež odkazuje na viacročné formy. V procese rastu sa vytvára kompaktný ker, ktorý dosahuje výšku 0,8 m.

Related  Pokyny na používanie aloe v ampulkách

Rastlina je pozoruhodná svojimi nezvyčajnými dvojitými púčikmi až do priemeru 6 až 8 cm av mnohých odtieňoch: ružová, žltá, modrá, biela. Orlík by mal byť zasadený do tienistých oblastí, ale v prípade potreby sa môže cítiť dobre a na solárnych miestach. Kultivujte ho metódou osiva, zasial v pôde na jar a na jeseň. Široko používaný v mixborders, zasadený do skupín s inými odrodami, aktívne ide na rez.

Aquilegia vulgaris

aquilegia vulgarisRastá najmä v Škandinávii, Európe a Amerike. Charakteristickým rysom druhov -. Jednoduchý priemer bud až 5 cm Je pravda, že sú oceňované pre ozdobu kvetu, ktorý okvetných lístkov krásne ohnutý v tvare šálky, ktorý sa nachádza v strede výbežku rovnakom odtieni ako zárodku (niektoré odrody majú kontrastné farbu). Skladacie plátky zbierajú a držia v sebe dažďovú vodu alebo rosu. Táto odroda dala život mnohým záhradným odrôdam, ktoré majú kvetiny pripomínajúce klíma, listnaté otruby alebo opuch púčikov.

Aquilegy Winky

aquilege WinkyOdroda je široko používaný v dizajne záhrady, interiér (napríklad pri zdobení balkónov), v kytice, sa často nachádza ako rastliny v záhrade. Počas vývoja sa vytvorí malý kompaktný ker. Na stonkách, dĺžka 25 cm, je kvetina, zbieraná v kvetenstve a má širokú farebnú paletu.

Aquilegia Columbine

aquilegia ColumbineOdroda sa týka trvaliek. Vytvára kompaktný krík až do výšky 0,7 m. Rastlina je odolná voči chladu, dokonale cíti stín, čo je pre aquilegiu veľmi nezvyčajné. Na konci mája až júna rozpúšťa pupeny do priemeru 6 cm, zhromaždené v kvetenstve panikulárnej formy. Najčastejšie sa odroda používa na výsadbu v miestach odpočinku, v mixbordoch, skupinových výsadbách.

Rastlina vyzerá dobre v kruhu dúhov, zvonov, kapradí.

Aquilegia Biedermeier

aquilegia BiedermeierToto je hybridná variácia založená na divo rastúcom povodí. To je dôvod, prečo je rastlina odolná voči vonkajším vplyvom prírody a nenáročná v kultivácii. V dospelom stave dosahuje Bush iba pol metra. Na dlhom stonku sú najkrajšie froté kvetiny hybridnej formy rozložené s jedinečnou dvojtónovou farbou. Najčastejšie ide o zmes bielej a modrej, žltej s červenou a fialovou s modrou.

Related  Terapeutické vlastnosti kôpru a kontraindikácie na použitie

Aquilegia bez chrobáka

aquilegia bezsportsevayaRastú v Japonsku a Číne. Pozoruhodný pohľad na jeho miniatúru – kefka dosahuje výšku iba 0,2 m. Listy rastliny sú otvorené, ružové kvety kvitnú na stopkách, ktoré nemajú shportsev. Na základe tohto druhu tým, že prechádza niekoľko hybridov bola odvodená, pričom froté kvety a jednoduché tvary s výškovo Bush 8-120 cm. Tento podnet môže byť v zárodku, a môže byť vynechaná.

Aquilegia Mac Canna

aquilegia Mac CannaTiež hybridná vysoká odroda. Výška rastliny dosahuje 1,2 m. Charakteristické znaky sú: prítomnosť dlhého ostrosti, absencia klesajúcich púčikov, rôzna farba plátkov a sepalov. A je rôznorodý a predstavuje všetky odtiene dúhy.

Blue Aquilegia

aquilegia modráVäčšinou odroda rastie v USA. Zistite, že to môže byť veľké, s dlhými unbent hrebeniami (5 cm), kvety (asi 6 cm v priemere), ktoré sa nachádzajú na pomerne vysokých (až 0,4-0,7 m) stopkách. Corolla biela, sepals tiež jemne modrej farby s ľahkým levanduľovým odtieňom. Tento druh má obrovskú škálu hybridov rôznych odtieňov vrátane citróna.

Dekoračné vlastnosti

záhradná výzdoba aquilegiaAko môžete vidieť z fotografie kvetov, aquilegia je vynikajúcou voľbou pre vytvorenie dizajnu krajiny. Je dokonale kombinovaný s ihličnatými stromami, napríklad s európskym smrekom a kórejskou jedľou, ktoré vytvárajú kontrastný a ľahký stredomorský štýl. Vyzerá to pekné spádové oblasti v blízkosti ozdobného jazierka na pozadí rôznych pobrežných rastlín.

Aquilegia sa používa aj na alpských kopcoch, v skalkách, kvetinových záhonoch. Pravdou pre nich by mali byť starostlivo vybrané odrody, vzhľadom na šírenie a výšku kefa, rovnako ako tieň a čas otvárania pukov.

V priemere kvitnutie trvá asi mesiac. S dobrou starostlivosťou sa môže zvýšiť na 7 týždňov.

Aquilegia je známa nielen pre krásu svojich kvetov, ale aj pre svoje dekoratívne lístie. Pri výbere správnych odrôd môžete zmeniť vzhľad svojich stránok a dať im jemnosť a jemnosť.

Related  Vlastnosti použitia, výhody a poškodenie fazule