Rôzne druhy mätyVďaka svojej jasnej, osviežujúcej aróme sa mäta už dlhú dobu stáva vodcom medzi korenistými bylinkami. Listy, stonky a kvety rastliny používajú kulinárski špecialisti a parfuméri, na základe rastlinných surovín, rôznych liekov a tradičnej medicíny. Ale nalievanie mätový čaj, voňavé medovníky liečenie alebo pomocou zubnej pasty s typickou chladiacou chuti, málo premýšľať o tom, aký druh surového mäty bola použitá. Koniec koncov, pod krátkym názvom “mäta” môže skryť desiatky príbuzných rastlín, ktoré majú podobné vlastnosti a sú neodmysliteľné len v jednom type majetku.

Liečivé rastlinyČo určuje, či sa rovnakými a liečivé vlastnosti a kontraindikáciách rôznych druhov mäty a či umožniť využitie všetkých infúzií rastlinných surovín, čaju a ďalších produktov na báze pikantných chuťových rastlinách?

Dnes sa pestuje približne dvadsať druhov mäty a pestuje sa v záhradných lôžkach v záhradách a ako vo vnútorných rastlinách. A na rôznych kontinentoch ľudia nájdu a dávajú prednosť svojim obľúbeným odrôdam.

Existuje napríklad angličtina, austrálska a dokonca aj japonská mincovňa, ktorá sa nenašla nikde inde na svete, okrem niekoľkých ostrovov v krajine Rising Sun. V Rusku sú najobľúbenejšie druhy domáce, ako aj dovezené z Európy, napríklad najbežnejšou mätou je korenie. Aký je účinok konkrétneho druhu na mäsový organizmus?

Peppermint: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

mäta piepornáPeppermint vo voľnej prírode rastúci forme je veľmi ťažké nájsť, pretože sa jedná o zariadenie – vyrobené pred niekoľkými storočiami, európske hybridné odrody, videl a rozšíril najprv do západnej Európy a po celom svete. Dnes v štyroch desiatkach krajín existujú plantáže mäty piepornej, určené na výživu, parfumy a farmaceutický priemysel. Prečo sa rastlina stala takou slávnou a čo pomáha mäty piepornej?

Aromatická mäta pieporná je spôsobená vysokou koncentráciou esenciálneho oleja v zelenej farbe, ktorej hlavnou zložkou je mentol s chladiacou a dokonca horiacou chuťou a arómou. Z tohto dôvodu sa rastlina niekedy nazýva mentolová mäta a jej priaznivé vlastnosti a kontraindikácie sa najviac týkajú blízkych druhov. Ďalej bohatý mentol silice v kompozícii zahŕňajú mäty zelenej taníny a vitamíny prírodné horkosti a minerály hmotnosť organické kyseliny, estery a prchavé.

Tajomstvo popularity rastliny spočíva v zložení listov, stoniek a kvetov, ktoré sa používajú na výrobu liekov, odvarov, tinktúr a vonných látok.

Tieto látky pôsobia na telo, a mäty rozpoznaný účinné prostriedky boja proti rastlinnej patogénnej flóry v črevnej sliznici a ústnej dutiny, nosohltanu, a na koži. Rastlinné suroviny sa používajú pri odstraňovaní tráviacich problémov, pri liečbe pečene a žlčníka, nervového a dýchacieho systému. Prípravky na báze mäty piepornej môže odstrániť bolesť hlavy a bolesť zubov, sú testované na liečbu migrény, srdcových a cievnych ochorení.

Mátový čaj je uznávaným sedatívom, ako aj dobrá pomoc pri liečbe prechladnutí a zápalových procesov.

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako mäta ovplyvňuje tlak? Mäta má schopnosť znižovať krvný tlak, podporuje rýchle trávenie potravy a bolesť.

Toto sú liečivé vlastnosti mäty piepornej a existujú nejaké kontraindikácie? Áno, takýto aktívny rastlinný liek, najmä prípravky s vysokým obsahom esenciálneho oleja z mäty piepornej, nemôže používať tehotné a dojčiace ženy a deti do troch rokov veku. Hypotenzívny účinok mäty môže viesť k zlému zdraviu ľudí s nízkym krvným tlakom. Utužujúci účinok niekedy ovplyvňuje rýchlosť reakcie vodičov.

Krém citrón: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Krém z citrónaNemenej užitočné pre telo môže priniesť citrón balzam alebo citrónovú mätu, ako to nazývajú nádherné aróma, ktorá má poznámky z citrusov a mentolu v rovnakom čase.

Užitočné vlastnosti citrónovej mäty a kontraindikácie vo vzťahu k tejto rastliny sú vzhľadom k zloženiu používané v potravinárskom priemysle a pre ošetrenie listov, vrcholky stoniek a kvetenstvo. Rastliny, ako je mäta pieporná, bohaté na esenciálne oleje, ale jej zloženie je trochu odlišná, čo sa odráža vo vôni byliniek a ich vlastnosti. Tiež tráva balzam obsahuje vitamíny, vrátane zemniaci miesto je kyselina askorbová, je v listoch a stoniek rastlinných trieslovín, minerálnych látok a taníny, flavonoidy a saponíny, prírodné horkosti a cenné organické kyseliny.

S čím pomáha citrónová máta a ako to pôsobí na ľudské telo? Rovnako ako mäta, melissa môže účinne anestetizovať a zbaviť emocionálne napätie, neutralizovať neprimeranú úzkosť a aktivovať funkciu mozgu. Bylinné lieky na báze citrónovej máty majú antipyretické, diaforetické, diuretické a protizápalové účinky.

Melissa bude užitočná pri mnohých problémoch gastrointestinálneho traktu. Dekorácie a infúzie z tejto rastliny stimulujú pohyblivosť čriev, čím sa čistia plyny a odpad, účinne bojujú so zápchami, zmierňujú kŕče a zlepšujú chuť do jedla.

MelissaCitrónová mäta pôsobí na telo srdcovými a cievnymi ochoreniami, čím znižuje riziko vzniku aterosklerózy a mozgovej príhody. Posilnenie účinku citrónovej balzamy je nárokované pacientmi s anémiou, neuralgiou, rastlinou môže pomôcť s migrénou a spazmodiou, napríklad menštruačná bolesť.

Melissa sa bežne používa pri liečení kožných infekcií hubového pôvodu, ekzému a akné, juvenilnej vyrážky, ako aj chorôb spojených s poškodením imunitného systému. Ako melissa olej je nádherné prírodné antiseptikum. Ako pleťové vody, pleťové vody a obklady, výrobky na báze citrónu sú používané na dnu, herpes, orálne ochorenia.

S množstvom užitočných vlastností podobných mäty piepornej, sú tiež kontraindikácie pri príjme citróna.

Nechcem zneužívať čerstvú a sušenú trávu u ľudí s hypertenziou, pretože ako mäta ovplyvňuje tlak a melisu. Ženy v prvých mesiacoch tehotenstva a osoby, ktoré sú náchylné na alergické reakcie na zložky rastlinných surovín, by mali byť tiež opatrní o vlastnostiach rastliny.

Dlhová listová máta: liečivé vlastnosti a kontraindikácie

Dlhko-listová mátaPo dlhú dobu divoká mäta zostala voľne rastúca a pestuje sa v záhradách. Táto veľká bylinná kultúra má príjemnú vôňu, ktorá sa nachádza v blízkosti iných druhov mäty a nachádza sa v Rusku, a to ako v strednom páse, tak aj na západe Sibíri. Základom existujúcich kontraindikácií a liečivých vlastností dlho-listovej mäty je bohaté zloženie esenciálnych olejov, ktoré sa nachádzajú vo svojich bylinách. Okrem mentolu, linalolu a pulegonu sú tu prítomné, rovnako ako karvacrol, ktorý podľa najnovších štúdií preukázal výrazné antimikrobiálne vlastnosti.

Dlhý listnatý mäta je považovaný za lídra vo svojej rodine pre analgetické a antiseptické schopnosti. V tejto súvislosti pôsobí mäta na telo:

 • s hlavou, žalúdkom, bolesťou zubov;
 • s neprípustnou bolestivou menštruáciou;
 • s vírusovými ochoreniami a prechladnutím;
 • zápalových procesov v ústnej dutine a nosohltane.

Účinok na telo mätovej kučeravosti

mäta piepornáNa rozdiel od skôr popísaných druhov mäty, ktorých liečebné vlastnosti a kontraindikácie závisia od prítomnosti mentolu v častiach rastlín, má mätová kaše ďalší súbor účinných látok v éterickom oleji. Zahŕňa pulegon, cineol a carvone, linalool a limonen. Pre tento éterický olej je rastlina pestovaná a používaná lekárnikmi.

Čo pomáha mätu kučeravé? V tejto dobe dosiahne koncentrácia esenciálnych olejov maximum a výsledná surovina sa môže použiť ako účinná analgetika a sedatívum.

Zbierka listov, ktoré nemajú vôňu mentolu a špičky výhonkov, sa konajú krátko pred kvitnutím a počas neho.

Užitočné vlastnosti oblasti mäty

Mincovňa poľaMincovňa je mimoriadne dobre známy druh v Rusku, ktorého rastliny obsahujú až 2% horkej, silne voňajúcej silice. Hlavnou zložkou zodpovednou za užitočné vlastnosti mincovne je mentol. Nemenej dôležitú úlohu zohrávajú aj iné zložky, napríklad vitamíny, organické kyseliny, terpény a triesloviny.

Rastlina má liečebné vlastnosti a kontraindikácie spoločné s rôznymi druhmi mäty. Ale častejšie sa používa zvonku a dovnútra ako protizápalový prírodný liek, ktorý môže upokojiť a jemne anestetizovať.

Cat’s mint: užitočné vlastnosti a aplikácia

Užitočné vlastnosti catnipuCatnip alebo viac kocúrnik zápach pripomínajúci medovka, pretože to nie je nevyhnutné, olejová zložka, ako je mentol, agresívny, ale súčasné nepelakton a ďalších aromatických látok, ktoré zahŕňajú geraniol, karvakrol a limonén. K dispozícii je súčasťou zelených catnip CITRAL taníny a vitamíny, volatilné a terpénov. Aký je vplyv na tele mačky mäty?

Dekorácie a čerstvé bylinky stimulujú trávenie, účinne upokojujú a pomáhajú bojovať proti slabosti, ktorá sprevádza anémiu. Sú rôzne liečebné vlastnosti a kontraindikácie rôznych druhov mäty, ak ich porovnáme s mačkou? Základné vlastnosti rastlinných surovín, ako aj možných rizík, všeobecne sa však kocúrnik tiež použitý ako prírodné antiparazitické činidlá aktívneho proti črevné parazity, roztoče a záhradných škodcov.

Mäsová mačkovitá ľudová medicína sa odporúča ako prostriedok vzrušujúceho chuti do jedla, ktorý uľahčuje kašeľ, tonikum a anestetikum.

Užitočné vlastnosti mäty mäty piepornej alebo púčikov

Mäsový pesHerb, vzťahujúce sa k pestovaných druhov mäty a šírenie vo voľnej prírode rastúci forme po celej krajine, neprávom prehliadol záhradníkov. Aké sú liečivé vlastnosti a kontraindikácie mäsového psa? Zelená mäta nenáročný pes má mnoho prírodných taníny a horkosti, karotén, éterické oleje, aminokyseliny, saponíny, rovnako ako kyselina askorbová, kyselina kávová, kyselina vínna a horčice.

Bylina bude užitočná pri zápalových a infekčných ochoreniach dýchacích ciest, pečene a žlčníka. Odvar z pupienkov pomôže odstrániť žalúdočnú a obličkovú koliku, vrátiť chuť do jedla.

Navonok sa rastlinný materiál a odvary ich použitý v abscesy, zápalových procesov v koži, ekzém a dna, edém. Bylina má hojenie rán, upokojujúci účinok. Ale sú tu nielen liečivé vlastnosti, ale aj kontraindikácie, pretože, ako rôzne druhy mäty, Boudreau je plný biologicky aktívnych látok, ktoré sú považované za citlivé.

Terapeutický účinok mäty na telo je všestranný a veľmi silný. Napriek svojej nenápadnosti je okraj vynikajúci a protizápalový prostriedok.

Užitočné vlastnosti miestnosti mäty alebo výhonky

Užitočné vlastnosti mincovnePaničky majú rád rastúci populárny rastlinný park. ktorá je príbuzným kultúrnych druhov mäty. Toto potvrdzuje príjemnú ostrou arómu gáfru a mentolu, vychádzajúceho z pitnej zelenej vône, pestovanej v kvetináčoch na parapetoch. Takže sú známe éterické oleje, ktoré tvoria nadzemnú časť rastliny. Ale aké sú užitočné vlastnosti vnútornej mincovne?

Esenciálne oleje z tejto rastliny, podobne ako phytoncides, majú dezinfekčný účinok, ktorý pozitívne ovplyvňuje kvalitu atmosféry v miestnosti. Okrem toho, vôňa miestnosti mincovne môže dobre deodorizovať vzduch, je výhodné ovplyvniť pohodu okolitých ľudí, zlepšiť účinnosť a tón.

Hmyz, ktorý obťažuje obyvateľov domu, ako sú komáre, muchy a mory, ovplyvňuje negatívny vplyv plectrantu.

Kontraindikácie pri aplikácii mäty

Muži potrebujú používať mätu opatrneS výraznými terapeutickými vlastnosťami rôznych druhov mäty sú kontraindikácie k príjmu rastlinných prípravkov dosť rozsiahle a vážne. Vzhľadom k tomu, mincovňa ovplyvňuje tlak, zníženie, nepoužívajte bylinné lieky pre ľudí s hypotenziou. Podobne, upokojujúci účinok rastliny sprevádzaný znížením srdcovej frekvencie, čo znamená, že u pacientov so srdcovými ochoreniami starostlivo drogy s mentolom a mäty trávy.

Mentol Peppermint, ktoré obsahujú druhy pôsobia na telo a žalúdočnej sliznice, dráždi a môže spôsobiť zhoršenie gastritídy, žalúdočného vredu, zvyšujú kyslosť.

Kontraindikáciou pre prípravu prípravkov z mäty je:

 • závažné stavy moču a cholelitiáza;
 • vek do troch rokov;
 • slabosť;
 • ochorenia spojené s veľkým množstvom spúta;
 • alergické reakcie na mäta zelené zložky a astmu;
 • tehotenstva;
 • patológiu mužského reprodukčného systému.

Existuje názor, že mäta má depresívny účinok na produkciu testosterónu a môže to ohroziť sexuálnu funkciu mužov. To sa však môže stať len pri nadmernom množstve konzumovanej mäty a šálka čaju s touto rastlinnou surovinou neškodí zdraviu, ale pomôže sa uklidniť, zbaviť sa bolesti hlavy a mierneho zima.

To isté sa dá povedať o prospešných vlastnostiach a kontraindikáciách mäty vo vzťahu k tehotným ženám. Ak je toto opatrenie pozorované, rastlina je úplne neškodná, ale pri zneužívaní mäty piepornej môže nastať náhla práca, ktorá ohrozuje vývoj plodu.

Výroba čaju z mäty – video