rozmarín a esenciálny olejFanúšikovia lekárnických záhrad a prírodné korenie vo varení by mali venovať pozornosť rozmarínu. Pestovanie v kvetináči doma bude vyžadovať znalosť vlastností tejto rastliny, ale nakoniec budete mať k dispozícii cenné pryanovkusovoy zeleňou po celý rok. Listy, výhonky a kvety rozmarínu obsahujú esenciálny olej, ktorý má jedinečné užitočné vlastnosti. Infúzie a odvar z rozmarínu sa používa pri bolestiach hlavy, žalúdočné ťažkosti, prechladnutia, ochorenia u žien ako tonikum pre strate pevnosti.

Čerstvé a sušené listy sú široko používané na ochucovanie pečiva, olivový olej, ocot, alkoholických nápojov. Unikátna borovica vôňa rozmarínu s horkým citrusovými tónmi sa premení v kulinárske majstrovské akúkoľvek misku zeleniny, mäsa alebo rýb. A to všetko ľahko poskytnúť rozmarín ker v hrnci na vašom okennom parapete. Zostáva sa dozvedieť sa viac o tejto starodávnej kultúre.

Opis zariadenia

rozmarín v prírodných podmienkachRozmarín pochádza z suchých horských oblastí severnej Afriky a juhu Európy. V Rusku, nie je nájdený v divokých druhoch, je kultivovaný na Kryme pre cenné esenciálny olej. Rozmarín patrí k dlho žijúcim kríkom rodiny. Úzke stále zelené listy, podobné borovicovým ihličkám, sa nachádzajú na štvorcestných vetvách, ktorých konce sú korunované modrofialovými kvetmi.

Táto rastlina nepatrí do miestnosti, takže rast rozmarínu domov v hrnci je lepšie kúpiť mladé sadenice v špecializovanom obchode.

Aké podmienky sú potrebné pre rozmarín

rozmarín v hrncochAby ste úspešne kultivovali túto kultúru, musíte poznať podmienky jej rastu a snažiť sa ich znovu vytvoriť doma. Sú to:

  • silné osvetlenie;
  • Nízka teplota bez ostrých zmien teploty;
  • čistý vzduch;
  • absencia návrhov;
  • mierna vlhkosť.

V podmienkach ústredného vykurovania potrebuje rastlina pravidelné postrekovanie, pretože v suchom vzduchu začína klesať listy.

Výsadba rozmarín

vysádzanie rozmarínuRozmarín má rozvetvený koreňový systém. Pre neho je vhodný veľký hlinený hrniec. Keramika sa nezahrieva na slnku a udržuje optimálnu teplotu koreňového systému. V spodnej časti hrnca ležal odtok z malých zoskupení expandovanej hliny, zlomené štrk, kamienky. Výška odtoku môže dosiahnuť štvrtinu výšky hrnca. Malá vrstva vermikulitu, ktorá perfektne reguluje vlhkosť zemského kómu, bude užitočná nad ním.

Pôda na pestovanie rozmarínu v banke musí byť ľahká, dobre štruktúrovaná a obsahovať veľké množstvo hrubého piesku, jemného štrku; neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou. Je pripravený z nasledujúcich zložiek:

  • 1 časť pôdy;
  • 1 rašelinová časť;
  • 1 časť hrubého piesku alebo vermikulitu.

Keďže rašelina má kyslé reakcie, pridá sa popol na alkalizáciu pôdy.

mladé rastlinyNad odvodňovaním sa naliala malá pôda tak, aby hrdla koreňa bola tesne pod okrajmi. Zariadenie je umiestnené na zemi, rozložené korene a jemne posypané zeminou okolo okrajov kontajnera. Pôda je mierne zhutnená a napojená tak, aby sa usadila.

Po niekoľkých dňoch od výsadby by ste mali vyliať trochu viac pôdy, aby ste zabránili odvrhnutiu koreňov.

Transplantujte mladé rastliny každý rok na začiatku jari, potom raz za dva roky.

Starostlivosť o rozmarín v banke

starostlivosť o rozmarín v hrncochAk chcete zabezpečiť, aby rozmarín domov v hrnci na jar kvitnú, je dôležité poskytnúť mu čas odpočinku. V zime je pre neho najvhodnejšia teplota 10-13 ° C. Kustik mierne napojený so stojatou vodou, nezabudnite postriekať a udržať na slnečnom parapete. Na jar, po transplantácii, keď rastlina začne rásť, sa norma zavlažovania zvýši a začne sa kŕmiť raz za dva týždne komplexnými minerálnymi hnojivami.

Počas vegetačného obdobia sa hrniec rozmarínu prenesie na balkón, lodžiu alebo prepraví do dacha. V chladných noci je vhodné, aby sa do domu, pretože rozmarín nemá rád náhle zmeny teploty.

Škodcovia a choroby rozmarínu

Táto rastlina je pomerne odolná voči rôznym chorobám a škodcom. Avšak s vysokou suchosťou vzduchu na stonkách a listoch sa môžu objaviť riedke tkaniny – roztoče pavúkov. S malou léziou pomôže mydlá voda, ktorá navlhčí celú nadzemnú časť kríkov. Ak má roztoč čas rozmnožiť, pomôže akýkoľvek insekticíd – “Fitoverm” alebo “Aktellik”.

Pri nedostatočnom zavlažovaní spodné listy začínajú rozžiariť v rozmarínu a keď sú nadmerné, spadajú. Nastavenie plánu zavlažovania na normálne odstráni tieto príznaky.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel rozmarínu rastúce v kvetináči doma premení vzrušujúci zážitok, a pozor majiteľ budú odmenení množstvom pikantné vonnými listy pre varenie chutných jedál a udržanie zdravia bez piluliek.

Pestovanie rozmarín – video