Lily z údolia kvetyV máji jar plne vstupuje do vlastných práv, záhrady a lesy sú pokryté zeleňou a vzduch je naplnený sviežou vzrušujúcou vôňou. To kvitne ľalie z údolia, ktoré milujú obaja záhradníci a obdivovatelia voľne žijúcich živočíchov.

Trávne vytrvalá rastlina, najprv opísal Carl Linné, dnes možno nájsť v lese, sa používa pre výzdobu záhrady a skoro na jar nútiť, pestované ako zalievanie kultúru. Vďaka chovateľom na likvidáciu kvet sa objavil viac ako tucet z pôvodných odrôd konvalinky, na fotografiu a popis je nápadne odlišné od divokého predka.

Klasifikácia ľalie z údolia

Môže kvitnúť ľalia z údoliaPrvý opis lily-of-the-valley ako rod patrí Linnaeus. V 18. storočí bola rastlina odkázaná na ľalie a bola pomenovaná Lilium convalium, čo v latinčine znamená “Lily of the Valley”. Potom vedci opakovane zmenili príslušnosť kultúry na túto alebo na časť všeobecne uznávanej klasifikácie.

V tomto okamihu sa do údolia, ako aj ďalšie známe pestovateľov rastlín, napr kokorík, Ornithogalum polianthes a sú v širokej rodiny špargle (Asparagaceae). Moderný názov kvetu sa tiež zmenil.

Lily údolia sa dnes stali známymi ako Convallaria alebo jazdectvo. U ľudí, konvalinky a je známy pod inými menami, ako sú lesné zvonu, alebo v lese mája ľalie, Gladyshev, mladé, cheremka tráva, psie jazyka alebo králičie uši.

Hoci oficiálne botanisti uznávajú len európsku variantu mayskej konvalinky, populácie, ktoré rastú na severe a východnej Ázii, ako aj na území severoamerického kontinentu, sú čoraz viac uznané ako nezávislé.

snehovo biela špicaV tomto prípade sa rozdiel vo vzhľade rastlín je minimálna, však, značná odľahlosť lokality a nedostatok komunikácie medzi nimi – dobrý dôvod hovoriť o prítomnosti troch a niekedy dokonca štyroch druhov ľalia:

  • konvalinka v máji (C. majalis), ktorá žije takmer všade na európskom kontinente;
  • lilie z údolia Keyzke (C. keiskei), ktorá rastie na Ďalekom východe, v Číne a Mongolsku a tiež sa stretáva na západe Hindustanu.
  • konvalinka (C. montana), ktorá zaberá zalesnené oblasti na východe USA;
  • konvalinka údolia Zakarpatská (C. transcaucasica), ktorá rastie na Kaukaze, v Zakaukazsku vrátane teritória Turecka.

Tam, kde rastú ľalie z údolia

konvalinka v údolíLily údolia sú nenáročné, majú vynikajúcu adaptabilitu, takže sa im podarilo dostať sa do rôznych klimatických pásiem a prírodných podmienok. V tomto prípade je rastlina všade:

  • vykazuje vysokú toleranciu voči odtieňom;
  • uprednostňuje pôdu bohatú na živiny;
  • zle toleruje sucho.

V prírode sa nachádza konvalinka v listnatých a zmiešaných, menej často v borovicových lesoch. Rýchly vývoj nadzemnej časti a kvitnutia sa vyskytuje v čase, keď je pôda stále napojená na tavnú vodu, listy na stromoch a kríkoch ešte neboli úplne otvorené a tráva sa nezvyšovala. Za takýchto podmienok poskytujú zimujúce odrezky trvalé všetko potrebné na rast. A za niekoľko rokov, na mieste niekoľkých výstupov hladkých podlhovastých elipsovitých listov sa objaví hustá opona.

Vzhľadom na schopnosť zachytiť nové územia, v záhradách, kde rastú konvalinky, miesto pre to musí byť prísne obmedzené. V opačnom prípade môže rastlina počas niekoľkých ročných období presúvať ďalšie užitočné plodiny.

lilie údolia v prímestskej oblastiNapriek vytrvalosti a prispôsobivosti sú všetky divo rastúce odrody lily-of-the-valley ohrozené vyhynutím. Dôvodom je nielen krása kvetov a silná aróma, ale aj prospešné vlastnosti rastliny. Preto sa v Rusku av mnohých európskych krajinách av americkom štáte Kentucky formulár zaoberá úradnou ochranou.

Related  Veľkolepé macešky: očkovanie, transplantácia do otvoreného priestoru, starostlivosť a škodcovia

Čo vyzerá na ľalie údolia?

kvetinové ľalie z údolia v hrnciRozkvitnutá ľalia údolia je známa mnohým. Avšak vytrvalá bylinná kultúra nie je len elegantnými kvetinovými zvonmi a kožovitými hladkými listami.

konvalinka štruktúry údoliaVäčšina rastlín, a to rozvetvený silný koreňový systém, je skrytá pod zemou. Vďaka horizontálnemu svetlohnedému rizómu a mnohým malým koreňom opúšťajúcim ľalie z údolia:

  • vynikajúce zimovanie a dokonca aj s mrazom pôdy sa rýchlo obnoví;
  • jeden z prvých sa zobudí s nástupom jarného tepla,
  • úspešne šíri vegetatívne.

Nadzemná časť rastliny pozostáva z krátkych výhonkov a rozetou listov. A najnižšie, nevyvinuté listové dosky sú často umiestnené pod vrstvou pôdy. Ako sa objaví rast, skutočné listy. Najskôr sa zložia do hustých rúrok, ktoré postupne stúpajú nad zem a otvárajú sa. Široké kopijovité hladké listové listy sú sfarbené do zelena, s pozdĺžnym odvzdušňovaním a špicatými hroty.

bujné kvitnutieAk sú dva alebo tri listy plnej forme, vývoj obličiek začne stáva štíhle kvetu strieľa nesúci priamo od 6 do 20 zaoblenými púčiky. Výška rastliny závisí od druhu a odrody. Plané rastliny sú obvykle skromné ​​položky záhrady a Európska konvalinky, nepresahujúcej 15-20 cm nižšie ako jeho ázijských a kaukazských náprotivky, rastie až do 30-50 cm na výšku.

Vzhľadom k tomu, kvitnutie sa vyskytuje na obličkách položených v predchádzajúcej sezóne, jeho nádhera závisí na kvalite starostlivosti a rast podmienok vytvorených pre ľaliu údolia.

Vo voľne rastúcich a mnohých kultúrnych odrodách má perianth jednoduchý tvar pripomínajúci miniatúrny zvon. Vo vnútri okrúhleho kalichu vo výške od 4 do 9 mm je šesť tyčiniek a krátka tlmič.

Prvá lilie údolia sa otvára na spodnej časti stonky, potom prichádza stredný a horný púčik.

V závislosti od klimatických a poveternostných podmienok sa to môže stať od druhej dekády mája až jún. V priemere kvitnutie trvá dva až tri týždne.

Ako sa množia ľalie v údolí

bobule konvalinkyAk počasie nie je príliš horúce, biele voňavé zvončeky pokrývajú celú kefku a dlho nezasínajú, čo dáva príležitosť vytvoriť veľa vaječníkov. Keď kvitnú ľalie v údolí, vzduch je naplnený neuveriteľne silnou vôňou. Je to vôňa, ktorá priťahuje kvetinám veľa včiel a iných opeľovačov.

Related  Všetky najzaujímavejšie filodendrony

Úspešná operácia hmyzu vedie k objaveniu sa zaoblenými bobúľ, ako zrenie rastie čo do veľkosti a mení farbu zo zelenej na hnedú a potom do polovice leta na jasne oranžovej alebo červenej. Vo vnútri plodu je rozdelená do troch komôr obsahujúcich 1-2 veľké semená.

krajka údoliaBobule nespadajú spadne a často sa stávajú jedlom pre vtáky a hlodavce. Vďaka tomu sa lily údolia úspešne objavujú na miestach, kde táto rastlina nebola doteraz nájdená. Avšak táto metóda reprodukcie je sotva vhodná pre tých, ktorí chcú vidieť kvety na ľalie z údolia, ktoré nie sú na fotografii, ale vo vlastnej záhrade.

Ak je ľalie z údolia pestované zo semena, rastlina bude kvitnúť až po 6-7 rokoch. Preto pestovatelia kvetov dávajú prednosť použitiu vegetatívneho množenia kultúry pomocou koreňových odrezkov.

Po prenose na nové miesto sa rýchlo zakoreje silný súbor s prvotriednymi listovými rozetami a s kompetentnou starostlivosťou po 1-2 rokoch poteší vône kvety zvončekov.

Typy a odrody ľalie z údolia s fotografiou kvetov

Elegantné vonné kvety už dlho priťahujú pozornosť človeka. Dlho predtým, ako bola Linnaeus, bola ľalia údolia známa ľuďom obývajúcim moderné krajiny Európy, Ruska a Ázie. Dôkazom toho je zmienka o rastlinách v legendách starých Rimanov a Nemcov, slovanských kmeňov, ako aj o využívaní kultúry na medicínske účely.

Od storočia XVI-XVII, keď vo Francúzsku a ďalších krajinách existovala móda na kytice a dekoráciu s kvetmi kostýmov a účesov, lily údolia sa ukázali ako veľmi užitočné. Nielen, že sa vynikajúco odrezať, ale tiež slúžili ako prirodzená vôňa, zvláštne nálady maskovanie nepríjemných pachov.

veľkokvetý konvalinka v údolíDopyt po kvetoch bol taký veľký, že rastliny z lesa migrovali do záhrad a kvetinových záhonov. Vďaka starostlivému výberu sa objavili veľkokveté odrody Convallaria grandiflora. Tieto rastliny vyčnievajú z ladných stopiek, ktoré stúpajú nad zeleňou a nesú až 20 veľkých bielych púčikov.

Related  Reprodukcia a starostlivosť o izbu fialovej

ružová ľalia z údoliaĎalším úspechom chovateľov je vzhľad lilie z údolia, ktorých kvety nie sú namaľované tradične bielym, ale v jemne ružovom alebo šelachovom odtieni. Fotografia dáva vizuálne zobrazenie toho, ako konvalinka z údolia vyzerá ako Convallaria Rosea.

Nechceli sa zamerať na výsledok, nadšenci tejto úžasnej jarnej kultúry vytvorili skupinu odrôd Convallaria Prolificans s froté vence. Kartáče týchto rastlín vyzerajú mimoriadne nádherne a zároveň úplne zachovávajú svoju vytrvalosť a vynikajúcu arómu.Terry kvet ľaliarsky

Nemenej žiadosť medzi milovníkov záhradných kvetov si lilie údolia s originálnymi listami. Jedná sa o pestré tvary, ktorých listové dosky sú v závislosti od odrody zdobené tahmi, pruhmi alebo údermi kontrastných tónov.ľalie z údolia s pestrými listami

Záhradná ľalia v údolí Hardwick Hall sa vyznačuje listami so širokou, nepravidelnou škvrnou žltej farby.

konvalinka v údolí Hardwick HallZeleň rastlín Albostriata je v priebehu kvitnutia dvojnásobne ozdobný a potom zostáva neuveriteľne atraktívny kvôli jasným listovým listom pokrytým pozdĺžnymi prúžkami žltého odtieňa.konvalinka z údolia Albostriata

Dokonca aj zlaté odrazy na listoch Aurey. Na niektorých listových zelených platniach zostáva farba len vo forme tenkých pásikov, zvyšok je sfarbený do mliečnych žltých tónov. Svetlo, ako na fotografii kvety konvalinky, môžu byť kvety nesúce výhonky.konvalinka Aurea

Používanie ľalia v údolí mája

Na záhrade sa ľalia v údolí aktívne využívajú na výsadbu pozemkov pod stromami a vysokými kríkmi. Môže kvitnúť vám umožňuje oživiť územie, kým veľké rastliny ešte nevstúpili do plnej sily.

Dlhoročná kultúra krajiny nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, ľahko sa spája v európskej časti Ruska, dobre sa spája s takými populárnymi druhmi ako je aquilegia, dúhovky, kvitnúce skôr. Súčasne do polovice leta klesá dekoratívnosť lilie údolia. Aby sa zachovala čerstvosť listov, rastlina sa zalieva a zvyšné stopky s výslednými odborníkmi na bobule odporúčajú odrezanie, aby sa neoslabilo rozkvet budúceho roka.

Lily z údolia môžu byť pestované v miestnosti, rovnako ako dosiahnuť skorej vzhľad kvetov, vysadené v hrnci uložené od jesennej zdravé rizómy.

Ak sa kvety z údolia vyberú kvety, mali by sa uprednostňovať štetce, ktoré neboli úplne odhalené. Rezanie sa vykonáva v ranných alebo večerných hodinách, ak nie priamo slnečné svetlo. Kvôli silnému vôňu by kvety na ľalie nemali zostať v obytných štvrtiach, najmä v detských a spálňových izbách.

Zaujímavé o ľaliách údolia – video