Lavender na svoje letné chateV početnej rodine Yakovtkov sa nachádza množstvo rastlín, ktoré majú prekvapivé dekoratívne vlastnosti a nezvyčajnú arómu a iné užitočné vlastnosti. Ak vlastník dacha chce, aby jeho stránka bola zdobená levanduľou, výsadbou a starostlivosťou na otvorenom priestore – kľúčovým momentom na ceste k úspechu.

Trvalá éterická olejnatá kultúra až do výšky 60 cm s špičatým modrým alebo fialovým kvetenstvom sa stala symbolom Provence. Lavender sa pestuje v Stredomorí a v Rusku sa vysádza na Kryme a na čiernomorskom pobreží Kaukazu.

Dokáže sa v strednej kapacite zakoreniť teplo-milujúca rastlina? Ako skrotiť kultúru záhradníka na Sibíri alebo Urale?

Medzi rastlinami súvisiacimi s levandule patria veľa tých, ktoré sa v dôsledku pestovania na pozemkoch s pozemkami úplne asimilovali a stali sa súčasťou pôvodnej flóry. A niektoré z nich sú známe divoké rastliny. Táto matka a oregano, tymian a mäta, kočka a lófa.

levanduľa v kvetináčochPre južnú teplom milujúcu krásu nie sú klimatické podmienky našej krajiny vždy pohodlné. A napriek tomu je možné vysadenie levandule v zemi. Hlavná vec je vybrať správne miesto, čas a dodržiavať pravidlá starostlivosti.

Načasovanie výsadby levandule do zeme

levanduľové sadenice pripravené na pestovanie v pôde

Zo všetkých odrôd levandule, najviac mrazuvzdorné a nenáročné je Lavandula angustifolia alebo levanduľa úzky listnatý.

Pod krytom môže prežiť mrazy až do -35 ° C, čo je veľmi dôležité pri zimných teplotách nielen v strednej časti krajiny, ale aj v Urale alebo na Sibíri.

Lavender sa množí semenami a vegetatívne pomocou častí dospelého Bush, koreňových odrezkov alebo vrstiev.

V prvom prípade, rovnako ako u mnohých iných dekoratívnych trvaliek:

  • doma na semenákoch, malé semená sú zasiate skoro na jar;
  • pri nástupe stabilného tepla sa môžu osievať do lôžok;
  • Vysádzanie levandule v pôde na jeseň sa vykonáva na výrobu rastlín už v budúcom roku.

Približne kvitnutie pomáha vegetatívnej reprodukcii. V tomto prípade sadenice s vlastným koreňovým systémom padajú do pôdy v druhej polovici leta alebo na jeseň. Špecifické podmienky priamo závisia od klimatických a poveternostných podmienok.

V strednom pruhu je výsadba levanduľa na otvorenom teréne a starostlivosť oň podlieha pravidlám, ktoré sú spoločné pre všetky regióny. Semená by sa mali dostať do ohriatej pôdy, keď baktérie nebudú ohrozené jarnými mrazmi. A pred tým, aby sa urýchliť klíčenie, sú stratifikované v chladničke.

Transplantácia a rozdelenie levandule BushV strednej časti Ruska sú také podmienky na výsev tvorené v druhej polovici mája. V regiónoch na severe a východe sa pôda zahreje ešte neskôr. Bohužiaľ, naše leto je krátke pre levanduľa. Sadenice často zomierajú bez zimy. Preto je uprednostňované napríklad pestovanie levandule v otvorenom teréne v Uraloch ako sadenice získané v dôsledku zimného alebo skorého jarného výsevu alebo sadeníc získaných z dospelého kríža.

Vysádzanie levandule do pôdy so sadenicami

sadenice zo semien levanduleKoncom februára alebo marca, keď skončí termín stratifikácie, sa semená vysijú na povrch zmesi úrodnej záhradnej pôdy a piesku. Predbežne je substrát vhodný na sterilizáciu a rozoberanie z veľkých inklúzií.

Plodiny sú posypané tenkou vrstvou piesku a vložené do domáceho skleníka. Klíčení nastáva pri svetle pri teplote 17-22 ° C. Aby sa udržala vlhkosť, krajina sa pravidelne posype teplou vodou a aby sa zabránilo vzniku plesní, nádoba je odvetrávaná. Prvé výhonky by sa mali stať signálom, že rastliny potrebujú ďalšie osvetlenie. Keď sadenice rastú, sú potápané, sedia vo vzdialenosti 5 cm.

Pred vysádzaním levandule do zeme je vhodné použiť rašelinové hrnce. Pestujú dobre rastú, korene sú chránené pred rozpadom a počas prepravy do záhrady netrpia.

levanduľové výsadby v otvorenom teréneNa konci mája je čas pristáť v pôde a starať sa o levanduľ na predmestí. Pre rastliny vyberajte suché, vetrané a dobre osvetlené miesta, na ktorých pôda nemá hodnotu pH vyššiu ako 6,5-7,5. Miesto je vykopané do bajonetu spolu s rašelinou, ktorá uvoľňuje zem, humus a, ak to nie je potrebné, dolomitovú múku.

zalievanie levandule ihneď po výsadbeSadenice starostlivo transplantované, takže medzi rastlinami nie je menej ako 70-90 cm voľného miesta, je nevyhnutne užitočné pre pestovanie kríkov. Počas výsadby je bod otáčania mierne zakopaný, potom je pôda zhutnená a opatrne vyliata.

Jesenné levanduľové plodiny sa praktizujú iba v južných oblastiach, kde sa semená nezmrazujú a klíčivé klíčky môžu okamžite prejsť do rastu bez strachu z jarnej prechladnutia. Po zasiatí semien v pôde sú postele napojené a prvé mrazy sú hojne pokryté snehom.

Vysádzanie levandule do pôdy s odrezkami, krížovými časťami a vrstvami

reprodukcia levandule odrezanímAk je v lokalite dospelá rastlina, môžete:

  • rozdeliť ju, po obdržaní sadeníc s rastovými bodmi a koreňovým systémom;
  • získať odrezky, ktoré po zakorenení môžu byť ľahko zasadené do zeme;
  • vytvoriť podmienky pre tvorbu vrstiev stoniek.

Bavlna levandule určená na rozdelenie pred zimovaním je starostlivo vyťažená a výhonky sú rezané v nadmorskej výške 10 centimetrov. Na jar sa opakuje hilling, čo stimuluje tvorbu mladého rastu. Takto pripravený ker je na jeseň vykopaný a rozdelený na samostatné časti. Bezprostredne sa v pôde vysadí levanduľa, na jeseň má rastlina čas na aklimatizáciu a prípravu na zimu.

Na jar a leto sa levanduľové výhonky používajú na rozmnožovanie. 8 až 10 centimetrov stoniek je vysadených vo vlhkom piesku a prehĺbenie o 2-3 cm. Vo skleníku pre letné odrezky tvoria korene. S ďalšou domácou starostlivosťou o levanduľ, vysádzanie na otvorenom teréne sa vykonáva v máji alebo začiatkom júna.

Aby sa dostali odrezky, vybrané silné výhonky na jar sú zakorenené na zem a zakopané, zaistené kovovým čapom v hĺbke niekoľkých centimetrov.

Počas leta sa vrstvy ošetrujú plienením okolo pôdy a zalievaním miest tvorby koreňov. Na jeseň sú takéto stromy oddelené od materského kríka a vysadené na trvalom mieste na záhrade.

Levanduľová starostlivosť po výsadbe na otvorenom teréne

zalievanie levandule záhonLavender je vysadený pre voňavé modro fialové kvetenstvo. Ale na mladých rastlinách v prvom roku života, všetky púčiky sú rezané, nie čakať na kvitnutie. To posilní výsadbu levandule na otvorenom priestranstve a starostlivosť o ne bude uľahčiť a zefektívniť. Počas života kríkov musia byť plnené a napojené.

Lavender sa vzťahuje na vytrvalé plodiny, ale pre bujnú kvitnutie potrebuje vlhkosť. Počas horúceho počasia by malo byť zalievanie bohaté a časté.

Dospelé kroviny tvoria na povrchu pôdy hrubý, hustý vankúš, takže pôda pod nimi je problematická, ale udržanie čistého priestoru okolo je veľmi dôležité. Vrstva rašelinového mulča pomôže zachrániť vlhkosť a vzdušnosť pôdy.

Podpora hustoty koruny pomáha jarno-jesenné hilling. Stimuluje tvorbu mladých výhonkov, ktoré postupne nahrádzajú starnúce vetvičky. Rezanie rastlín má rovnaký účel. Vykonáva sa po kvitnutí a počas nej. Pri kríkoch vo veku 7 – 10 rokov odporúčame omladzujúce prerezávanie, počas ktorého sa všetky výhonky skrátia na 5 cm na dĺžku.rez levanduľových kvetov

Na hnojenie levandule sa používajú zmesi s prevahou draslíka stimulujúce tvorbu púčikov. Dusík sa zavádza na jar v miernych množstvách.

Južné kultúry, vrátane levandule v ruských podmienkach, sú ohrozené mrazom. Aby sa zabránilo tomu, aby sa to stalo, kríky pred mrazom sú pokryté lapkanom, netkanou textíliou alebo inými vzduchovo prepúšťajúcimi, “dýchacími” typmi ochrany a potom hojne posypané spadnutým snehom.

Video o úžasnej levandule