Dekorácia okien - pelargónieGeranium – nenáročné a ochotne kvitnúce rastliny. A napriek tomu, ak sa objaví pelargónie, starostlivosť doma sa stáva kľúčom k trvaniu jej kvitnutia. Iba starostlivosť o pestovateľa závisí od toho, ako dlho zostáva vonkajšia príťažlivosť rastliny, koľko nafúknutých a jasných kvetenstvo bude.

Po dvesto rokov pestovania ako rastliny v uzavretých priestoroch sa pelargónie pevne dostali do každodenného života Rusov. Na oknách mestských apartmánov, v letných chatách v letných dňoch a na verandách vidieckych domov sú vidieť ružové, šarlátové, biele a pestré kvetinové kvetenstvo pelargonínií alebo pelargónie. Skutočne ľudia z kvetov sú v skutočnosti rodákmi z Južnej Afriky, ktorým ruské podmienky nie sú vždy pohodlné.

V prírode, divoké pelargónie sú trvalky:

 • s mocnými, mierne rozvetvenými výhonkami;
 • s hladkými alebo mierne dospelými rezanými listami;
 • s kvetenstvami, v ktorých sa zhromažďuje až 20 jednotlivých kvetov.

Kultúra je cenená vzhľadom na hmotnosť a trvanie kvitnutia, čo s náležitou starostlivosťou o pelargónie doma pokračuje od jari až po zimu. V tomto prípade je veľa druhov dostatok vonných látok a príťažlivost rastliny je jej veľká dôstojnosť.

V podmienkach domácej údržby si dekoračné odrody pelargónov zachovávajú dekoratívnu kvalitu najmenej 4-5 rokov. Ale správne organizovaná starostlivosť pomáha predĺžiť život kvitnúceho vzorku na desať rokov a dlhšie. Ako sa starať o pelargónie, aby kvitol, dlho zostal atraktívny a zdravý?

Pestovateľské podmienky a starostlivosť o kukuricu

S náležitou starostlivosťou, pelargónie kvitne hojneNajlepšie je cítiť pelargónie na dobre osvetlených miestach a len v najhorúcejších dňoch si vyžaduje svetlý tieň zo slnečných lúčov. Ak je hrniec vystavený severnému oknu alebo je umiestnený v hĺbke miestnosti, kvetinár by mal očakávať, že ak nebude dostatok svetla, výhonky sa roztiahnu, rastlina stráca kompaktnosť a dekoratívnosť.

Ako sa starať o pelargónie v domácnosti, ak neexistuje žiadny spôsob, ako to vyriešiť, alebo je nedostatok osvetlenia, ktoré ohrozuje rastlinu v zime? V zime, ak držíte na lodžiach alebo na severných oknách, je vhodné používať špeciálne fytosanitá. Predĺženie denného svetla na 12-14 hodín je dobré:

 • zachovať tvar puzdra;
 • o jednotnosti rastu výhonkov a ich kvalite.

V geránových puzdrách, ktoré dostanú dostatok svetla, majú novo vytvorené stonky bohatú farbu. To isté platí pre listy, ktoré nie sú menšie alebo bledšie, ale zostávajú šťavnaté a jasné.

Sadenica geranium stojatá lampaNa pelargónie, starostlivosť o neho nevyhnutne zabezpečuje udržanie príjemnej teploty pre kultúru v miestnosti. Najlepšie je, ak je vzduch v miestnosti, kde stojí hrniec:

 • v lete sa zahreje na 22-27 ° C;
 • počas zimného obdobia zimy má teplotu v rozmedzí 12-16 ° C.

Rastliny sú dobré pre vysielanie, ale rovnako ako iné vnútorné plodiny nemajú radi studené prievany. Ak sa nachádzate vedľa horúcich vykurovacích batérií, bude mať pelargónie aj nepríjemné pocity.

Zalievanie a vrchný obväz miestnosti pelargónie pri domácej starostlivosti

Mladé pelargónie na parapeteGeranium môže robiť bez rozprašovania alebo dodatočného zvlhčovania vzduchu, ale je dobre vedomý týchto postupov. Ak je v starostlivosti o pelargónie, ako na fotografii, doma, je zahrnuté aj zavlažovanie listov, potom je potrebné urobiť s teplou vodou, filtrované alebo predčasne spiace. V opačnom prípade na jasnom lístie rastliny budú nevzhľadné škvrny zo slaných škvŕn.

Zavlažovanie, ako hlavné opatrenie pre starostlivosť o pelargónie, by malo byť hojné a pravidelné. V lete je dôležitá vlhkosť pod zemou, akonáhle sú príznaky sucha zemského kóma. V zime je intenzita zavlažovania oveľa nižšia. V priemere rastliny nie sú napojené raz za 7-10 dní. V tomto prípade by pôda nemala úplne vyschnúť. Ak by listy na kríve boli žlté, starostlivosť o pelargónie doma by sa mala prehodnotiť. Samozrejme, že rastlina nedostáva dostatok vody, alebo korene, cítia nadbytok vlhkosti, začali hniť.

Gerany sú rýchlo rastúce plodiny, ktoré vyžadujú nielen zavlažovanie, ale aj náhradu živín vybraných z pôdy. Hnojenie rastliny sa vykonáva od marca do augusta, to znamená uprostred aktívneho rastu a kvitnutia.

Aby sa zachovala nádhera kvetenstva, používajú sa draselné hnojivá, s ktorými sa kŕmil pelargón dvakrát mesačne. Ak je komplexná kompozícia zvolená ako vrchný obväz, je lepšie uprednostniť ten, v ktorom sú zlúčeniny dusíka najmenšie. Tento prvok prispieva k rastu zelenej hmoty a rozširujúce sa listy zabraňujú tvorbe a otváraniu púčikov.

Prerezávanie pelargónie a starostlivosť doma v zime a na jar

Orezaním sa vytvárajú koruny a kvitnúA pre skúsených floristov a dokonca aj pre začiatočníkov, starostlivosť o pelargónie doma sa nebude zdať komplikovaná a časovo náročná. Ale jedna operácia vždy spôsobuje veľa obáv – je to prerezávanie.

Rýchlosť rastu pelargónie závisí od druhu a odrody. Ale vo všetkých odrôd sa zvyšuje dĺžka stonky, nižšie listy postupne zoslabujú a spadajú. Zeleň zostáva iba na vrcholoch. Tu sa vytvárajú kvetenstvo.

V dôsledku toho, ak nemáte skrátiť výhonky v čase, pelargónie sa zmení na beztvarý sypaný búšik úplne zbavený akejkoľvek atraktívnosti. Aby sa zabránilo tomu, aby sa to stalo, na jeseň, keď prestane vznikať nové kvety, je muškát prerušený.

Čím silnejšie je prerezávanie zahrnuté v starostlivosti o pelargónie doma:

 • tým viac nových výhier bude čakať na jar budúceho roka;
 • čím zelenejšia a hustšia bude koruna rastliny;
 • čím hojnejšie a dlhšie bude kvitnúť.

Na holých stonkách sú spacie púčiky, takže nestojí za to, aby ste sa báli hlbokého orezania. Najmä preto, že rast pelargónie pokračuje aj v zime, a niektoré obzvlášť “rýchle” rastliny musia byť znovu vytvorené, ale koncom februára alebo začiatkom marca, kým začne aktívne vegetačné obdobie. Obzvlášť dôležité prerezávanie zónové muškáty, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na parapetoch amatérskych pestovateľov kvetov. Kráľovské odrody majú mierne odlišnú agrotechniku, takže tieto rastliny sa formujú presnejšie a až v druhom roku po vylodení.

V zimnom období sa najlepšie nerobí prerezávanie pelargónie v domácej starostlivosti, pretože od decembra do začiatku februára je rastlina v odpočinku, jej ochranné sily a metabolické procesy sú oslabené. Rezané rezy v tomto čase nie sú vhodné na zakorenenie.

Vrchy vyrezané z výhonkov nie sú vyhodené. Je to nádherný materiál pre reprodukciu rastlín a výrobu nových kvitnúcich pelargónov. Týmto spôsobom mladé exempláre úplne zachovávajú všetky rodičovské vlastnosti a prvé kvitnutie je už možné v prvom lete po zakorenení.Zakorenenie apikálnych odrezkov

V lete, aby vyblednuté kvetenstvo nenaťahovali potraviny späť na seba, sú úhľadne odrezané.

Transplantácia pelargónie s domácou starostlivosťou a odstraňovaním rastlín na záhrade

Dva druhy pelargónie v jednom kvetináčiAko sa starať o geranium kvet v domácnosti, ak korene rastliny sú úplne pokryté, nie je dostatok pôdy vľavo v banku a veľký Bush čoskoro mizne po zalievanie?

V tomto prípade nemôžete robiť bez transplantácie, čo je skutočný stres pre pelargón, ako pre iné domáce rastliny. Preneste zelené zviera do nového kvetináča starostlivo, bez narušenia existujúcej zemskej kómy a nie viac ako raz za dva roky. Každý rok môžete len naliať trochu čerstvého substrátu.

Kvôli rozkvetu pelargónie bol dlhý a bohatý, rastlina sa dobre rozvíjala a dávala nové výhonky, ktoré potrebujete:

 • voľná pôda bohatá na živiny;
 • silné odvodnenie;
 • Malý hrniec s približne rovnakou hĺbkou a šírkou.

Ako podklad sa na dekoratívne vnútorné plodiny používa hotový základný náter, do ktorého sa pridáva malý piesok a humus alebo zmes je vyrobená z rovnakých častí humusu, rašeliny, trávnika a piesku.

Ak je rastlina vyvezená do záhrady na leto, je lepšie, aby ste ju nevynechali z bežného kontajnera. To vám pomôže zabrániť:

 • rast koreňového systému a zelenej hmoty na úkor kvitnutia;
 • infekcia pelargónu s pôdnymi parazitmi a hubami, ktoré sú v záhradnej pôde postačujúce.

A keď sa na jeseň, pred nástupom zimného obdobia, pelargónie vrátia späť do miestnosti, nemôžu byť umiestnené na obvyklé okenné parapety do iných kultúr. Na zabezpečenie zdravia rastlín a neprítomnosti škodcov sa na pelargóniu podáva mesačná karanténa a pri úzkostných symptómoch sa liečia fungicídy a insekticídy.

Vyrastie krásne nezvyčajné muškáty – video