kvitnutie astilby v záhradeTrvalka Astilbe, v lete príjemný vzhľad akoby vznášajúce sa nad svieža zeleň mnohofarebné oparu, takmer dvesto rokov obyvatelia sú plné skleníkov, záhrad a parkov. Po dlhú dobu, počas ktorej študoval a kultivovať Astilbe, stupeň, fotografie a popis jednotlivých druhov ocelí sú zaujímavé a prístupné nielen botaniky, ale jednoducho milovníkov okrasných rastlín. Dnes, rodák z východnej pologuli je vysoko cenený a milovaný v Európe, USA a samozrejme v ruštine.

Rastliny s nádhernými prelamované ružice listov a ľahkých paniculata kvetenstvo boli rozšírené kvôli relatívna jednoduchosť starostlivosti, za studena odolnosť a ľahkú prenosnosť tieňov, rovnako ako množstvo odrôd a krížencov.

Celosvetovo existuje niekoľko desiatok druhov astilba, ale niekoľko druhov “ďalekého východu” a “severnej Ameriky” prispelo najviac k pestovaniu kultivarov.

V závislosti od druhu a odrody môže rastlina astilba dosiahnuť výšku od 15 do 2 metrov. Navyše moderné odrody sú nápadne odlišné:

 • forma sedí na dlhých šľachách radikálnych listov;
 • veľkosť a vzhľad kvetenstva;
 • štruktúru a farbenie jemných elegantných kvetín.

Paniculate kvetenstvo na vrcholoch stoniek sa objaví v júli a kvitnutie sa blíži na jeseň, s každým kvetinovým koreňom zachovať jeho dekoračný záznam na 20-35 dní. Tvar kvetenstva sa mení a môže byť panikulátny, pyramídový, spadajúci alebo pripomínajúci kosoštvorec.

Druhy astilby a zakladateľov jej kultivarov

Takáto odroda je zásluhou nielen prírody, ktorá otvorila veľa rôznych druhov astilby, ale aj chovateľov. Na získanie bujných kvitnúcich rastlín zdobiacich záhrady sa používali najmä tieto druhy:

 • japonský;
 • čínsky;
 • David;
 • Thunberga;
 • holophylla.

Prvé pestované odrody Astilba, známe z fotografií a popisov súčasným kvetinám, boli získané už v 19. storočí. Prvý fanúšik a nadšenec kultúry bol francúzsky botanik E. Lemoine. Ako príklad jeho chovateľskej práce môžete priniesť biele značenie Astilba Mont Blanc.

Astilba Mont BlancAstilba Mont Blanc je druh stredne kvitnúceho obdobia s bielymi pyramídovými kvetenstvami s dĺžkou 15 až 20 centimetrov. Výška puzdra dosahuje 60 centimetrov. V rovnakej dobe kvetinové čiapky stúpajú nad pôvabnou hnedočervenou zeleňou asi o 20 cm. Kvitnutie začína koncom júla a koniec – v druhej polovici augusta.

Napriek významnému príspevku k rozvoju kultúry, Francúz sa nepovažuje za muža, ktorému Astilba má svoju “skvelú kariéru”. Zakladateľom kultúry je Georg Arendz. Tento nemecký vedec a prírodovedec vytvoril mnoho odrôd, doslova odhaľujúc krásu astilby pre celý svet. Ako znak rešpektu k zásluhám Arends, jeho odrody boli zlúčené do veľkej skupiny, pomenované podľa tvorcu a dnes sa stali druhom štandardov.

Astilba David (A. Davidii)

Astil'ba DavidPráve tento druh Astilby pochádza zo severozápadnej Číny a čiastočne z Mongolska vo svojej šľachtiteľskej práci, ktorú použil Arends. Divé a pestované rastliny sú pomerne vysoké. Stopky dosahujú výšku 150 cm a svetlozelená, s hnedastými riasami a centrálnymi žilami, ktoré sú polovice nižšie. Dosky listov Cirrus sú veľmi atraktívne, ale keď sa v prvých dňoch augusta objavia veľké pyramídové kvetenstvo, žiadna kvetinárka nebude odolávať kúzlu rastliny! Výška načechraných panicle je od 30 do 40 cm, v kvetoch v prírode prevažuje lila-generická farba.

Tento druh astilby bol pestovaný v záhradách po celom svete už viac ako jedno storočie, ale najznámejšie sú známe hydinové Arendas.

Astilby Arends (A. Arendsii Hybrida)

Astilbe White Rock a RollBright zástupca komunity – Astilbe rock and roll stupňa Arends s čisto bielymi kvetmi, zelené listy, sedí na červenohnedý stonky, dlhá kvitnutia a kompaktný ker. Ako je zrejmé z fotografie a opisu odrody, Astilba si zachovala svoje osobitosti.

Related  Ako sa starať doma na alokázu Amazonika Polly

To isté platí pre druhy zo skupiny medzidruhových hybridov Arends. Tieto rastliny sa vyznačujú spoločnými vlastnosťami:

 • výška do 100 cm;
 • šírka guľovitých alebo rozprestierajúcich sa tvarov dospelých kríkov dosahuje 70 cm;
 • zložité, zúbkované na okraji a opakovane rezané listy majú hladký, niekedy lesklý povrch a tmavozelenú farbu;
 • malé, rovnako ako všetky druhy astilby, kvety môžu byť maľované vo všetkých odtieňoch bielej, lila, ružovej alebo fialovej a zbierané v kompaktných veľkých kvetenstvách;
 • Kvitnú sa v júli av auguste a trvajú od 4 do 6 týždňov.

Astilby Arends kombinuje niekoľko desiatok účinných a známych odrôd záhradníkov.

Astilba AmetystAstilba Amethyst je skutočným klenotom v zbierke. Ametyst je určený pre skupinové a jediné plantáže v penumbre. Rastliny s výškou približne 80 cm vyzerajú dobre v pozadí a môžu zohrávať hlavnú úlohu v kvetinovej lúke medzi listami hostiteľa, kapradí a inými zeleňami. Rozmanitosť sa vyznačuje hladkým svetlom zeleným so žltkastým nádychom a hustými panikulátnymi kvetenstvami s dĺžkou 30 cm.

Plyšové svetlo purpurové kvety, ktoré opúšťajú jasnú kefku, ako skutočný ametyst, vytvárajú masku ružovej, modrej a fialovej lesk. Kvitnutie astilby začína v júli a trvá až mesiac.

Astilba NemoKvety nemeho astilbe alebo Nemo majú intenzívnejšiu farbu ako predchádzajúca a otvárajú sa týždeň alebo dva neskôr. Intenzívne ružové s lilami spätným kvetom jasných kefiek sa zdajú byť leskom cez tieňové zákutia záhrady, kde sa táto rastlina bude cítiť najpohodlnejšie. Výška púšte dosahuje 75 cm a dekoratívne listy odrody sú sfarbené v bohatom zelenom tóne.

Astilba DiamantBiela Astilba Diamant je vyššia ako jeho sestry. Jeho bush vo výške vegetácie dosahuje výšku 90 cm. Na prvé desaťročie júla sa objavujú načervenalé kvety, ktoré tvoria širokú paniku, a zomierajú až do konca mesiaca. Vďaka 30 centimetrov luxusného kvetenstva je značka Astilbe Diamant rovnako dobrá v kvetinovom záhonovom lôžku av rezu. Svetlé listy s hnedými zúbkovanými koncami dokonale odrážajú mliečnu belosť kvetov.

Astilba RadiusRelatívne nová hybridné odrody medzi astilbes Arends – polomer stupňa s bohatou červenej farby, ktoré tvoria voľné paniculate kvetenstvo dĺžku 30 centimetrov. Nezvyčajnou črtou rastliny je jasne červené lístie, ktoré sa objavuje na jar od snehu. Potom listy vziať na známom tmavo zelený odtieň, a potom, v druhej polovici júla v nich odhaľuje tisícky fialových kvetov polomeru Astilbe.

Astilba biela gloriaTypy astilby s bielymi kvetmi sú vždy čerstvé. Vďaka svojmu kvitnutiu “osvetľujú” najskrytejšie, tiene rohy. Výnimkou nie je Astilba White Gloria vo výške 80 centimetrov s hustými kosodrevnými kvetenstvami vo výške až 20 centimetrov. Pre množstvo bielej glorie je typický júlový kvitnutie 3 až 5 týždňov.

Astilba Anita PfeiferČisto ružová alebo s ľahkým odtieňom lososa, kvety Astilby Anita Pfeifferovej sú odhalené bližšie k augustu. Rozmanitosť s neskorým kvitnutím, podobne ako jej najbližší príbuzní, nepresahuje výšku jedného metra. Astilba Anita Pfeifer vytvára svieže trávnaté kefy z opakovane vyrezaných zelených lístia na hnedastých šľachách. Keď príde čas na kvitnutie, hnedé alebo načervenalé stonky sa objavia nad zeleňou, korunované nápadnými panikulátnymi kvetenstvami.

Related  Reprodukcia a starostlivosť o izbu fialovej

Astilba sestra TerezaVeľkolepá škála Astraea Sethra Theresa alebo sestra Theresa počas kvitnutia vytvára úžasný efekt ružovej delikátnej peny na pozadí nasýtenej zelene. Zvláštnosťou odrody je veľmi svieža, ľahká kvetenstvo svetlo ružového odtieňa.

Hoci prvé odrody astilby boli získané takmer pred 200 rokmi, botanisti stále nemôžu dospieť ku konsenzu o ich zaradení. Viac ako 50 druhov je dnes klasifikovaných ako skupina hybridov a môže byť zaradených do rôznych druhov alebo odrôd komunity.

Astilbe AmericaPre kultiváciu v polostrovej perfektne vyhovuje americká astilba so svetlými lilami hustými kvetenstvami kvetenstva. Výška Astilbe kuta v Amerike nepresahuje 70 cm, ale aj s takými kompaktnými rozmermi pre kultúru nemožno túto odrodu prehliadnuť.

Sortiment Batsy CuperusZvláštnosťou odrody Betsy Cooperus sú jemné, veľmi jemné kvetenstvo klesajúcej formy. Svetlo ružové alebo takmer biele kvety Betsy Cuperus si zachovali dekoratívnosť až do 25-30 dní.

Astilba Gloria PurpureaMedzi odrodami, ktoré pestovatelia kvetov preferujú, je Astilba Gloria Purpura s bohatými ružovými alebo fialovými kvetmi. Zariadenie až do výšky 70 cm vyniká nádhernými kvetmi v tvare kosoštvorca a neobvyklými listami s hnedým alebo červenkastým odtieňom. Hoci Astilba Gloria Purpurea kvitne o pár týždňov menej ako iné odrody, hustota a jasnosť kvetenstva je ťažké nájsť rovnaké.

Astilba Koning AlbertFanúšikovia snehovo bielych kvetov ocenia triedy Koening Albert s voľnými, veľkými kvetenstvami a tmavo zelenými listami.

Astilba Thunberg (A.

Astilba Red CharmHoci v prírode sa Astberg z Tunbergu nachádza len na malom úseku od ruských Kurilských ostrovov po Japonsko, rastlina bola už dávno ocenená botanikmi a amatérmi okrasných plodín. Divoké exempláre tohto druhu nepresahujú výšku 80 cm, z ktorých väčšina sa vyskytuje v stonkách s apikálnymi kvetenstvami, ktoré sa objavujú uprostred leta. Riečne veľké panicles dlhé 25 cm majú klesajúci tvar a biele kvety vytvárajú jemnú ľahkú arómu.

Po prvýkrát boli rastliny tohto druhu vysadené na záhrade v poslednej štvrtine 19. storočia. Odvtedy je tunbestský Astilba jedným z najobľúbenejších fanúšikov kultúry. Najviac prirodzene a účinne naklonené kvetenstvo sa pozerá na poludru av blízkosti vody, kde sa astilbe rád usadzuje v prírode.

Hybridy Thunberg (A. Thunbergii Hybrida)

Vďaka tomuto druhu astilby sa objavili početné hybridy a odrody, ktoré už mnoho rokov boli obľúbené u pestovateľov kvetov.

astilba profesor van der WielenAktívnu pozornosť venuje profesorka Astilba Van der Wielenová s mliečne bielymi kvetmi na tenkých červeno-hnedých stonkách. Výška tejto odrody dosahuje 90-150 cm. Dĺžka racemóznych kvetení až do dĺžky 45 cm je vhodná na veľkosť púšte. Čas kvitnutia sa začína v júli.

Astilba StraussenfederBright kvitnúce Astilbe Straussenfeder fešák, a to nielen elegantný tvar a veľkosť kvetenstvo, ale v prvom rade, ich nezvyčajné koralové farby. Straussenfeder kultivary rastú 80-100 cm kvetu na prelome júla a budú zdobia veľmi tienisté časti záhrady a rohy rozptýlené pod slnkom.

Rozmanitosť Astilby Red CharmĎalšia škála Astberg, Thunberg’s Red Charm, je zasiahnutá bohatým karmínovo fialovým odtieňom kvetov a hnedastým sfarbením mladých listov. Miesto takej svetlej odrody sa nachádza v strede priestrannej záhonovej kvetiny alebo pod korunami stromov, kde Astilbe Red Charm nebude obťažovať priamym slnečným žiarením.

Related  Ako propagovať orchidey doma

Astilba kórejský (A. Koreana)

Astilbe kórejskýNie je prekvapujúce, že pôvodné druhy astilby v Kórei, Číne a Japonsku dostali názvy zodpovedajúce ich domovine. V severovýchodnej Číne a na Kórejskom polostrove obýva strednej veľkosti dlhodobú kórejskej výšku Astilbe 50-60 cm. Okrem iného rastliny vyniká prítomnosť hnedého hromadu na stonky a zadných stranách listov. Kvetenstvo vo forme hustých klesajúcich pazúrik pozostáva z bielych krémových alebo ružových kvetov.

Čínska astilba (A. chinensis)

Čínsky astilbaČínska astilba je oveľa vyššia ako kórejská odroda. Jeho stonky dosahujú výšku 1 meter, tesne pod zrezanými listami na dlhých stopkách. Hromada tohto rastlinného druhu je prítomná iba na žilách a pozdĺž okraja listov. Hlavná farba malých kvetov je ružová, biela alebo lila. Kvety sa zhromažďujú a nafúknuté husté kvetenstvo až do dĺžky 35 cm. Čínska astilba patrí k neskorým druhom a jeho kvet môže byť obdivovaný od druhej polovice augusta.

Astilba japonská (A. Japonica)

Japonský astilba

Japonská astilba – druh hviezdy v znalostiach tejto kultúry. Na jeho základe sa odvodí mnoho pôvodných odrôd a medzidruhových hybridov.

Široké, rozširujúce sa rastlinné puzdrá vo výškach dosahujú 60-80 centimetrov. Aromatické kvety, ako vzorované hladké listy, sú držané na červených stonkách. V prírode, dominuje biela alebo ružová farba kvetov, ale vďaka práci chovateľov, moderné odrody japonských Astilbe dať 30 cm kvetenstvo orgovánu, fialovej a červenej farby.

Japonské hybridy (A. Japonica Hybrida)

Pre väčšinu ortéz a hybridov získaných na tomto základe je charakteristická kompaktnosť, kvitnúci kvet, prítomnosť lesklých listov a skorý vzhľad kvetov. Tvorcom prvých rastlín tejto skupiny bol H. Arends, preto sa niektoré druhy niekedy počítajú medzi Aretilseho astilbe.

Astilba BremenVeľmi malý 45 cm vysoký Astilbe Bremen je vhodný na pestovanie v záhrade alebo pestovanie v kvetináči. Kompaktný ker odrôd Bremen s pôvodnou tmavou lístiou a ružovými kvetenstvami až do 15 cm nezanechá ľahostajný kvetinár.

Astilba GladstoneMierne väčšia ako predchádzajúca trieda, Gladstone Astilbe s bohatými bielymi kvetmi, zhromaždenými charakteristickým pre pyramídové kvetenstvo Gladstone.

Astilba japonská MontgomeryJeden z najjasnejších v rodine japonských odrôd je Montgomery Astilbe, tesne nad 60 centimetrov. Luxusné rastliny s nezvyčajným červenkastým listom v druhej polovici júla sú osvetlené tmavočervenými záblesky hustého kvetenstva. Kvitnutie japonskej Astilbe Montgomery trvá dva týždne, ale počas tejto doby má čas nechať nezmazateľný dojem.

Astilba Red SentinelJasnejšie japonská Astilbe Montgomery len jej “sestra” v skupine – výška Class Astilbe Red Sentinel asi jeden meter a karmínovo červené púčiky na takmer o farbe ladný stoniek. Listy tejto odrody majú tiež výrazný šarlát. Kvetenstvo Red Sentinel je husté, úzke a ich vzhľad spadá do druhého desaťročia júla.

Astilba Peach BlossomPeach Blossom Astilba, pomenovaný po kvitnutí broskyňových stromov, úplne ospravedlňuje jeho meno. Hnedozelené stonky rastliny sú na začiatku júla pokryté ružovou delikátnou penou, odtieňom a sviežosťou, ktoré pripomínajú okvetné lístky broskýň. V tomto prípade je ker “Peach Blossom” pomerne malý. Jeho výška nepresahuje 60 cm a dĺžka kvetenstva je 15 centimetrov.

Astilba v krajinnom dizajne – video