Croton, pestrá paleta škorice MammeyCroton je v mnohých ohľadoch jedinečnou kultúrou. Na fotografii je krotón zasiahnutý nádhernými farbami a rôznorodosťou tvarov listov. Je ťažké uveriť, že zeleň rastlín v rámci druhu môžu byť podlhovasto kopijovité, zaoblené a ukázal, eliptický, ďateľ alebo oválne. A kde je vidieť, že listy na živých a zdravých stromoch a kríkoch sa zvlňujú alebo sa premenia na správnu špirálu?

Ak sa na iné okrasné takéto správanie listy by boli považované za prejav choroby alebo následkov napadnutia škodcami, potom Croton, Codiaeum všimol správny názov tohto druhu, to je úžasné, ale pravidlom.

Mnohostranná kroton alebo farebná kodaémia

Croton z červeného banánu17 druhov kodiómov sa našlo a opísalo vo východnej Indii av niekoľkých oblastiach juhovýchodnej Ázie. Ale len Codiaeum variegatum pritiahol pozornosť milovníkov dekoratívnych kultúr. Je pravda, že v prostredí pestovateľov kvetov na celom svete sa správne zakorenené meno druhov a meno “Croton”, botanici, je považované za rastlinu úplne iného vzhľadu a pôvodu.

Trvalo stálezelená rastlina má vztýčený, rozvetvený kmeň, pokrytý veľkými hustými listami. V priaznivých podmienkach, v prírode alebo doma, môže kroton vyrastiť na 3-4 metre, ale je nepravdepodobné, že by takýto obor rástol v hrnci. Najčastejšie je izba kroton, ako na fotografii, oveľa menšia a nepresahuje výšku 50-100 cm.

Kmeň Codiaeum variegatum SanderiKožné veľké listy krotona nemožno zabudnúť kvôli rôznorodosti farieb, ktoré sa najviac neočakávane vyskytujú na listoch listov a zostávajú svetlé počas celého roka napriek sezóne. Vo väčšine odrôd, ako v prezentovanej fotografii krotona, sú kontrastne vymedzené žily na listoch zreteľne rozlíšené.

Unikátna škála a rôznorodosť tvarov listov je hlavnou atraktívnou silou, ktorá spôsobila, že pestrá kodie alebo kroton je jednou z najpopulárnejších rastlín na svete v celom svete.

Croton kvet: Popoluška na kráľovskej lopte

Pánske Croton KvetyV tomto prípade nie všetci pestovatelia môžu povedať, že videli, ako Croton kvety. Hoci kvetenstvo tejto rastliny nemôže konkurovať lístie ani vo veľkosti, ani v tvare, ani v jasnosti odtieňov, ale sú tiež hodné pozornosti. V listoch lístkov sa vytvárajú nekondenzujúce kŕmne kvetenstvo a spája 1,5-2 tucet malých belavých kvetov. Crotonové kvety sú rozdelené na mužské a ženské vzorky, ktoré sa otvárajú súčasne, ale sú umiestnené na rôznych kvetenstvách.

Related  Pestovanie v prímestskej oblasti rôznych druhov klasov

Prvá je ľahko rozpoznateľná prítomnosťou malých ohnutých lístkov a nadýchaných tyčiniek, vďaka čomu vyzerajú ako malé pompoms.

Ženské Croton kvetyŽenské krotonové kvety, ako na fotografii, sú sotva viditeľné a neatraktívne, ako Popoluška, ktorá stratila svoju obuv a zapálila svetlami kráľovského hradu.

Crotonova klasifikácia: fotografie odrôd a odrôd

Croton s červeno-čiernym lístieAll pestované v interiéri kópie Croton Codiaeum – početné hybridné formy, ktoré patria do rovnakého botanického druhu Codiaeum variegatum, ktorá okrem iného rastlinných spoločenstiev možno oprávnene považovať za unikátny. To sa stáva jasným, ak zvážime predstaviteľov tohto typu krotona na fotografii.

Nielen, že tieto obrázky doslova ohromujú s nepokojmi tropických farieb, ale tiež prekvapujú rôznymi tvarmi listových listov. Je na poslednom mieste, že sa vykonáva moderná klasifikácia krotonov. Okrem rastlina s oválnou, podlhovasto kopijovité alebo špicaté, eliptické listy, sú dnes k dispozícii, záhradkári majú pokročilejších odrôd a krížencov.

Kvitnúce kroton s trojlistými listamiV trilobate, trilobium a lobate, lobatum formy veľkých listov Croton sú rozdelené do troch častí, pripomínajúce listy duba alebo figu. Existujú aj exotické druhy s výrazne oddelenými alebo zúženými bočnými lalokmi. Príkladom troch lalokovitých tvarov môžu slúžiť ako dobre známe crotonery krotónu Excelent s ozdobnými pestrými listami.

Croton of ExcellentÚzky listnatý, alebo angustifolium, forma krotona veľmi populárne medzi kvetinármi. Rastliny majú dlhé lineárne lístie vyrastajúce až 20-40 cm, ozdobené množstvom zelených škvŕn roztrúsených pozdĺž tmavozeleného pozadia. Príklad takého krotonového kvetu na fotografii jasne ukazuje jedinečný vzhľad rastliny.

Croton zlatého prstaPridatkovidnaya alebo appendiculatum krotónové tvar listov, ako na fotografii, môže byť považovaný za jeden z najviac úžasné v rastlinnej ríši. Oceľová doska vajcovitý alebo tvar kopijovité, zužujúci sa k vrcholu, otočí do akejsi druhej držadlo, ktoré po určitej dobe opäť expanduje, tvoriace pokračovanie lamina.

Codieum pestré formy appendiculatumKrotonové rastliny, ako na fotografii, majú hlavne zelené listy, ale existujú aj pestré exempláre.

Related  Druhy a triedy pozemných živých kobercov z zhivichki

Vždy vyvolajte veľké prekvapenie a obdiv pre rastliny s neobvyklými kučeravými listami.

Crotonová kvetina s kvetnatými listamiZároveň sa na fotografiu Crotone erispum odrody môžu mať úplne iný rozmer a farbu škvrnitú žltozelená až fialovej, ružovej, fialovej alebo takmer čierna.

Odroda Croton Ram's HornĎalšou unikátnou tvorbou prírody – špirálovitou formou rôznych pestovaných rastlín poddruhu Spirála sú pretiahnuté lineárne listy, ktoré sa okolo stredných žíl postupne skrúcajú do špirály. Farba a stupeň skrúcania z rastliny do závodu sa značne líši.

Neobvyklý zaoblený tvar je získaný rastlinami krotona vo forme voluta. Jej lístie je silne klenuté na strednej žilke, takže všetky hroty listov sú otočené vnútri koruny.

Croton video