rôzne typy vodičovKrásny Bush, ktorý je pokrytý nádhernými vyrezávanými listami najrozmanitejších farieb, už dávno získal lásku pestovateľov kvetov. Dokonca aj tí, ktorí absolútne nevedia nič o plectrantus, určite tam je aspoň jedna rastlina na mieste alebo v byte, ako je opísané podobne ako kvetina.

Jedným z najbežnejších typov plectrantov pre domáce pestovanie je:

 • elektricky vodivé otočné koleso;
 • keř ker;
 • Erratalov elektrat;
 • Plectratus hadiensis.

Prakticky všetky odrody kvetu vytvárajú jemnú arómu mäty, vďaka čomu sa elektratus nazýva aj “mincovňa miestnosti”.

Všetky druhy kvetov sú stále zelené ozdobné listnaté rastliny. Majú krásnu, bohatú líniu, ktorá sa skladá z listov so zaobleným tvarom s vlnitým okrajom. Táto forma listovej dosky je charakteristická pre väčšinu odrôd, ale existujú aj také odrody, ktoré sa výrazne líšia od ich náprotivkov.

plectrum dubový tvarTak, dubový papagáj má listy, ako dve kvapky vody podobné dubu (odtiaľ názov). Okrem toho produkuje ihličnatú arómu namiesto mäty. Výhonky rastliny sú vzpriamené a listová doska je pokrytá dlhou hromadou.

Plectratus môže byť pestovaný ako samostatná rastlina alebo vysadený na väčšie kvety (palmy).

Plectratus rotiform

elektrosenzorové kolesoVo vedeckej literatúre sa tento druh často nazýva madagaskarský plectran. Rastlina má tvar kríža s rovnými výhonkami. Listy sú veľmi veľké, dlhé až 6 cm, mierne pretiahnuté (ako vajcia). Hlavná farba listovej dosky je jasne zelená. A biče a listy Plectrantus sú okrúhle, pokryté jemným chumáčom, zatiaľ čo výhonky sú tmavo ružové.

V domácej kvetinárskej odrode so zelenými listami je zriedkavé, najčastejšie pestované iné odrody, ktoré majú viac dekoratívnej farby plechu:

 • Plectranthus coleoides “Marginatus” – na zelených listoch je nakreslený “biely” okraj;Plectranthus coleoides «Marginatus»
 • Plectranthus “Zelená na zeleno” – na okraji listu je žltá lemovanie s miernym zeleným odtieňom;Plectranthus
 • Plectranthus coleoides “Zobrazenie” – povrch listov je červený, stredná časť dosky a lemovanie sú zelené a zadná strana listu má svetlo zelený odtieň;Plectranthus coleoides «Zobraziť»
 • Plectranthus coleoides “Otto Mann” – oranžové listy sú pokryté žltým okrajom so zelenkastým nádychom, mierne sa premiestňujú do strednej časti listu;Plectranthus coleoides «Otto Mann»
 • Plectranthus coleoides “Easy Gold” – stredná tabuľka je mierne lakovaná zelená a hlavná farba listu je zlatožltá.Plectranthus coleoides «Easy Gold»

Plukovníky bushworm

plekrant kerJeden z najväčších krov je pokrytý monofónnymi listami vo forme srdca so zvrásneným, mierne pôrodným povrchom. Pri správnej starostlivosti zariadenie dokáže dosiahnuť výšku 1 m. Zábery sú tiež pokryté chumáčom.

Listy krovinatého výhonku majú veľmi silný zápach mäty, ktorý môže odpudzovať moru. Z tohto dôvodu sa rastlina často označuje ako “krtka”.

Jednotlivé charakteristiky druhu zahŕňajú:

 1. Aktívny rast. Bush veľmi rýchlo stavia listnatý klobúk a vytvára nové výhonky, najmä v lete, a nemá takmer žiadny odpočinok. S nástupom jesene a pred začiatkom zimy sa rast kvetu trochu spomalí, ale úplne sa nezastaví.
 2. Bohaté kvitnutie. V polovici zimy tento bežný typ Plectrantus odhaľuje veľa malých modrých kvetení, ktoré pripomínajú špirály, ktoré vyživujú voňavú arómu. Kvitnutie trvá až do konca jari.

Niektorí pestovatelia odporúčajú odstrániť kvetenstvo, aby nedošlo k poškodeniu celkového dekoratívneho vzhľadu kešu.

Ertendal Plectrantus

Ertendal PlectrantBujný ker si vyžaduje pravidelné prichytenie na zachovanie tvaru, pretože bez tohto postupu jeho výhonky môžu presiahnuť 0,5 m. Povrch listovej dosky je zelený, pokrytý svetlejšími, striebristými žilami, ale na zadnej strane listu je bohatá ružová farba. Tvar dosky listu je okrúhly, s mierne špicatou špičkou a vlnitým okrajom. Listy Plectranthus počas dotyku vylučujú mierny kafrový zápach.

Ertendal Plectranthus so svojimi plíživými výhonkami je ideálnym riešením na vytvorenie zemského krytu alebo na pestovanie v kvetináči.

Počas kvitnutia rastlina vrhá veľké, až 30 cm vysoký špiklety na vrcholoch vetví, špendlíky. Každá kvetina je tiež pomerne veľká (takmer 1,5 cm dlhá), maľovaná biela.

V prípade príliš jasného osvetlenia môže začervenanie zo zadnej strany listu dosiahnuť jeho povrch. Ak chcete zariadenie obnoviť na svoj predchádzajúci vzhľad, je potrebné usporiadať hrniec na tmavšom mieste.

Plectratus hadensis

Plectratus hadiensisRastú v malom kompaktnom kríve, tvoria mierne visiace výhonky. Listy sú namaľované v svetlozelenej farbe a pokryté hustým fuzzom, takže tento druh sa nazýva aj plstnatka. Mäsité, fuzzy listy sú zvyčajne monofónne, ale existujú aj pestré odrody kvetu.

Tento druh je obzvlášť populárny medzi Indiami, kde sa používa na prípravu rôznych jedál. Z tohto dôvodu sa rastlina tiež nazýva indická čmeliak.

V prírodných podmienkach sa elektratus hadiensis môže dostať do väčších rozmerov, ako v prípade rastlín pestovaných v miestnosti. Existujú aj vzorky do výšky 75 cm a veľké listy (do 9 cm na dĺžku).

Rastlina je jedným z najviac fotofilných druhov. Pre aktívny rast potrebuje dobré osvetlenie.

Popísané bežné typy plectrum sú dobre známe po zakorenení a sú schopné rýchlo zvýšiť zelenú hmotu. Nemajú špeciálne požiadavky na starostlivosť. Stačí len vyzdvihnúť jasné miesto s rozptýleným svetlom, pravidelne napojené a občas kŕmené kvetinou. Za týmto účelom plectrum poďakuje majiteľom inteligentný klobúk s citrónom a priláka šťastie, ako hovoria ľudové znamenia.